ŠKOLA
Návštěva francouzských učitelů
I v letošním školním roce se nám daří intenzivně spolupracovat s partnerskou školou ve francouzském Louhans. V říjnu vyjelo 12 našich studentů na zkušenou do Burgundska a v prvním prosincovém týdnu jsme zase my přivítali dva francouzské kolegy, kteří přijeli sdílet zkušenosti.
Pozvánka na tradiční večerní orientační běh 28. 11. 2024
Konec listopadu se blíží, dny se krátí a nastává správný čas pro Večerní orientační běh, tentokrát je to už 18. ročník. Sraz účastníků je tradičně v restauraci na Žofíně mezi 16-16:30 a start závodu opět v 17 hodin. Předpokládané vyhlášení v 19 hodin. Tešíme se na studenty kvart a vyšších ročníků, učitele i absolventy. Závodí dvojice, potřebujete vhodné oblečení a boty do terénu Ostrova, čelovku a eurodesky na mapu. Přihlášky jsou v kabinetu biologie nebo na meil svecena@gym-nymburk.cz. Kondice nemusí v tomto závodu vyhrát :-).
Spolu s organizátoty z 3A a 7MA se na vás těšíme ve čtvrtek. Eva Svěcená
Reportáž ze semináře pro pedagogy aneb s Centropou do Prahy a Terezína
Ve dnech 16.-18. listopadu proběhl v Praze a Terezíně seminář pro české a německé pedagogy. Akci uspořádala mezinárodní organizace Centropa, jež se zabývá mapováním vzpomínek Židů především ve střední a východní Evropě. Cílem třídenního setkání bylo seznámit se s materiály, které Centropa nabízí pedagogům, diskutovat s kolegy z celé ČR a Německa, jak se dají materiály zařadit do výuky v různých prostředích a podmínkách a odvézt si tipy do svých hodin. Na programu byla i procházka Prahy po stopách Franze Kafky a návštěva Terezína. Možnost zúčastnit se semináře dostaly i dvě členky Klubu moderní historie Karolína Škaroupková a Antonie Fraňková coby lektorky programu AFYN.
Návštěva z německé partnerské školy BBS Westerburg
Rádi bychom se s Vámi podělili o dojmy z návštěvy sedmi zahraničních studentů a dvou učitelů z německé spolkové země Rheinland-Pfalz, kterou jsme mohli poprvé přivítat na našem gymnáziu. Věříme, že se naše navázaná spolupráce z minulých dvou let tímto upevnila a těšíme se na další společné akce a projekty.
Pišqworky SŠ
Tým Tato sebêti ve složení Jakub Šebela, Teodor Končický, Anna Hubáčková, Jan Hochman, Michal Terš, Matyáš Kubečka a Kryštof Čáslavský vybojoval druhé místo v oblastním kole Pišqworek.
Sametová revoluce s dějepisným seminářem
Do aktivit, kterými si naše škola připomíná události sametové revoluce, se zapojili i studenti maturitního dějepisného semináře.
Ve středu 13. listopadu se zúčastnili workshopu s názvem Léčba šokem, který je přenesl do raných devadesátých let a kuponové privatizace. V dějepisné učebně tak mohl náhodný návštěvník potkat Václava Klause diskutujícího s Viktorem Koženým nebo zástupce automobillek ŠKODA a Volkswagen lobbujících u ministra Vladimíra Dlouhého.
Maturitní seminář biologie na Akademii věd
V pátek 8.11. 2024 vyrazil maturitní ročník biologického semináře do „Ústavu experimentální medicíny“, na přednášky v rámci akce „Týden vědy AV ČR“.
První přednáška „Plodnost žen a role kvality oocytů“ nám přiblížila současnou situaci v oblasti reprodukční medicíny. Dozvěděli jsme se něco nejen o důvodech, proč se stále zvyšuje počet párů, které mají potíže počít přirozenou cestou, ale také o projektech a výzkumech, jejichž výsledky by v budoucnu mohly těmto párům pomoci.
35 let v sametu
V týdnu 11.-15. 11. 2024 si na naší škole připomínáme události spojené se 17. listopadem.
Pokud chcete vědět, jak jsme si to na naší škole připravili, čtěte dál.
Pišqworky ZŠ
Letošní turnaj pišqworkářů tradičně pořádalo Gymnázium Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi. Oba naše týmy Lachtánci i Brumíci skončily své boje již v základních skupinách.
Paměť místa a místo paměti
I místa mají paměť a mohou vyprávět... Ve čtvrtek 31. října se o tom přesvědčila skupina zájemců z řad členů Klubu moderní historie a maturitního a předmaturitního dějepisného semináře. Vyjeli totiž do Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku.
Listopad patří hrdinům
11.listopad lidé po celém světě slaví jako Den válečných veteránů. Po celý listopad si připnutím symbolického vlčího máku připomínáme hrdinství a odvahu těch, kteří v minulosti bojovali za svobodu a demokracii. Naše škola se již tradičně zapojuje do sbírky pod patronací Paměti národa jako sbírkové místo a členy Klubu moderní historie můžete také od 7.11. potkat jako dobrovolníky v typických tričkách s vlčími máky v ulicích města.
Maturanti na ČZU
Studenti biochemických praktik 4. ročníku využili nabídku pana profesora Bohdana Lojky a jeho spolupracovníků, a navštívili 22. 10. areál České zemědělské univerzity v Praze, konkrétně Fakulty tropického zemědělství.
Převzali jsme Terezínskou štafetu
V minulém školní roce se dva týmy z Klubu moderní historie přihlásily do soutěže Převezměte Terezínskou štafetu. Soutěž, kterou organizuje Gymnázium Přírodní škola, přibližuje účastníkům z celé republiky život dětí v terezínském ghettu v období holocaustu. V prvním kole tak oba týmy hledaly odpovědi na otázky týkající se života v terezínském ghettu a pracovaly s časopisem Bonaco, který psaly dívky z terezínského heimu L414. Ve druhém kole oba týmy tvořily vlastní časopisy, jež na Bonaco a další dětské časopisy z Terezína volně navazovaly na Bonaco. Oba týmy se svými časopisy postoupily až do finále, které se odehrávalo přímo v Terezíně 18.-20. října.
Klub moderní historie připomněl zmizelé sousedy
Stolpersteine, neboli kameny zmizelých, doslova “kameny, o které je potřeba klopýtnout”. Jsou to dlažební kostky s mosazným povrchem, které připomínají oběti holocaustu a nacistické perzekuce během druhé světové války. V neděli 13. října proběhlo v Nymburce slavnostní odhalení šesti nových Stolpersteinů. K instalaci nových kamenů v nymburských ulicích výrazně přispěli členové Klubu moderní historie, kteří následně v kině Sokol připomněli již dříve zrekonstruované osudy nymburských židovských rodin a seznámili publikum s nově poskládanými příběhy šesti nymburských obyvatel, kteří se po válce nevrátili domů.
Exkurze ve Veletržním paláci – výstava francouzské sbírky k výročí 100 let
Dne 11. října se třídy 2.A a 6XB zúčastnily exkurze ve Veletržním paláci v Praze, kde navštívily výstavu věnovanou francouzské sbírce, která slavila své 100leté výročí. Tato výstava představila díla významných umělců, jako jsou Gustave Courbet, Honoré Daumier, Vincent van Gogh a mnoho dalších.
Louhans - devět let spolupráce aneb aspoň jednou ročně do Francie
V sobotu 12. října se z naší partnerské školy ve francouzském Louhans vrátila další skupina studentů. V letošním roce se jich do Francie vypravilo 12 z kvarty A, obou kvint, sexty A a oktávy A. Pobyt proběhl v devátém roce spolupráce našich škol, takže kolegové ve Francii jsou na naší přítomnost již zvyklí a návštěva se stala téměř pevnou součástí školního roku v Louhans.
Okresní kolo SŠ ve volejbalu
Ve středu 9. 10. 2024 se uskutečnilo okresní kolo SŠ ve volejbalu. Netradičně se hrálo ve sportovní hale SOŠ a SOU v Nymburce a v aule naší školy. Letos nás reprezentovalo jedno družstvo chlapců a jedno družstvo dívek. Oba týmy zvítězily.
Pozvánka na odhalení nových kamenů zmizelých
Přijměte pozvánku na odhalení nových stolpersteinů, kamenů zmizelých, v nymburských ulicích a následnou ceremonii, kde vás studenti z Klubu moderní historie seznámí s příběhy jednotlivých rodin.
Slavnostní předávání diplomů DELF
V úterý 1. října zavítal do školy nový ředitel Francouzské aliance v Pardubicích, pan Jakub Vondrouš, který přivezl našim francouzštinářům dlouho očekávané diplomy DELF.
Jak (se) Debatní klub Nymburk školil v Babicích
Tradičním začátkem debatní sezóny jsou školení pro začínající debatéry a budoucí rozhodčí. Mezitímco Sofie Fukalová a Luisa Anna Hofmanová (obě 8OA) přijely s cílem absolvovat akreditační zkoušku a stát se rozhodčími, tak zbrusu nového debatéra Lukáše Halašku (6XA) čekalo podrobné seznámení s debatou v podání dlouholetých školitelů, nikoliv však našeho trenéra Matěje Pillera a Tadeáše Brablce, kterým byly přiděleny jiné skupiny nováčků.
Evropský den jazyků
Ve čtvrtek 26.9. se na našem gymnáziu konal opět tradiční Evropský den jazyků, jehož cílem je upozornit na jazykovou rozmanitost a podpořit studium druhého cizího jazyka.
Seminář češtiny na Festivalu FALL v DOXu v Praze-Holešovicích
Předmaturitní seminář z českého jazyka a literatury se vypravil v pátek 20. 9. 2024 do Centra současného umění DOX, aby v rámci 2. ročníku festivalu absolvoval besedu s belgickým spisovatelem Dimitri Verhulstem, workshop Během příběhu (ten se neobešel bez domácí přípravy – všichni účastnící si museli předem připravit krátký osobní příběh na téma PROMĚNA) a prohlédl si výstavu KAFKAESQUE.
Prázdniny v podání členek Klubu moderní historie
Členové Klubu moderní historie jsou zapojeni do celé řady zajímavých projektů zaměřených na moderní dějiny, které nejsou založené na pouhém předávání faktů, ale umožňují inspirativní setkání, přináší nové úhly pohledu a zkušenosti. Dvou takových setkání se zúčastnily členku Klubu moderní historie i v období letních prázdnin, konkrétně poslední červnový víkend setkání projektu Starting at Zero v Brně a Brněnci a Anne Frank Youth Network v srpnu v Amsterdamu. Více ve zprávách účastnic...
Adaptační kurz 1A v Rokytnici
V pátek 6. 9. vyjela třída 1A na adaptační kurz do Rokytnice nad Jizerou. Doprovod nám dělala naše milá paní profesorka třídní Helena Hantonová, pan profesor Machurka a dvě moc šikovné lektorky, Ema Lojková a Eliška Schwarzová. My už jsme se mezi sebou tak nějak znali, přece jenom jsme spolu strávili pět dní ve škole, ale všichni jsme se těšili, co nám adapťák přinese.
První hodiny češtiny netradičně se SLAM POETRY
Hned druhý den v novém šKolním roce se studenti sext, septim, oktáv, 2A, 3A a 4A vydali do nymburského kina na SLAM POETRY. Někteří věděli nebo tušili, co je čeká, jiní ne.
Zkoušky DELF - skvělá zpráva na konec školního roku
Poslední den školního roku dorazila skvělá zpráva z Francouzské aliance v Pardubicích, kde naši studenti konali na začátku června jazykové zkoušky DELF.
Francouzský jazykový kurz v 1PA a 2SA
V pondělí 24.6. a v úterý 25.6. se francouzštináři z primy a sekundy sešli, aby společně prožili tradiční jazykový kurz. Ten si klade za cíl propojit naše nejmladší francouzštináře a pomocí vrstevnického učení jim nabídnout francouzštinu aktivní formou.
Zlatý hattrick
Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.
46. ročník celostátní přehlídky SOČ v Pardubicích
Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.
Od sočky po Nitru
V minulém roce jsem se zúčastnila celostátní přehlídky SOČ v Plzni, kde jsem získala širší nominaci na účast v zahraniční soutěži a byla jsem na podzim pozvána na „výběrové řízení“. To se konalo na půdě Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a mělo se zde rozhodnout, kdo a na jakou soutěž pojede.
Zachránili jsme příběhy
Ve středu 12.června vyvrcholila půlroční intenzivní práce v rámci projektu Příběhy našich sousedů. V poděbradské městské knihovně se odehrálo úžasné mezigenerační setkání devíti žákovských týmů s pamětníky, rodiči, učiteli a přáteli. Mezi vystupujícími týmy byly i tři týmy složené z členů Klubu moderní historie z naší školy. I ve čtvrtém nymburském týmu pod hlavičkou Městské knihovny Nymburk pracovali žáci naší školy.
Výtvarná exkurze do Veletržního paláce v Praze
Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.
Pozvánka na přednášku Lidské osudy ve stínu holocaustu
Přijměte pozvání Klubu moderní historie na poutavou přednášku "Lidské osudy ve stínu holocaustu" s Radanou Rutovou a Hankou Čadovou z Institutu Terezínské iniciativy. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 20.června ve 14h v učebně č.38.
Zkoušky DELF jsou za námi a čekáme na výsledky
Již tradičně nemohl letošní školní rok proběhnout bez mezinárodních francouzských zkoušek DELF, kterých se naši studenti pravidelně účastní a postupně tak získavají diplomy, které potvrzují jejich jazykovou úroveň.
HerStories v Budapešti
V sobotu 1. června se v Budapešti konalo slavnostní finálové setkání účastníků soutěže HerStories, kterou pořádá mezinárodní organizace Centropa. Vítězové národních kol ze sedmi evropských zemí přijeli prožít inspirativní den, představit svůj projekt a převzít ocenění. Za Českou republiku byly do Budapešti pozvány členky Klubu moderní historie, Anna Hérová, Bára Němcová a Johana Prokešová.
Ohromný úspěch našich francouzštinářek!
Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně!
Stáž na BBS Westerburg – důkaz, že se přání opravdu plní.
Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.
Setkání k výročí 15 let programu "Rok ve Francii"
Ve čtvrtek 23.května uspořádalo Francouzské velvyslanectví v Praze setkání u příležitosti 15 let programu "Rok ve Francii".
Do Prahy en français
Ve čtvrtek 2.5. vyjeli v rámci tradiční exkurze do Prahy pro druhý ročník i francouzštináři ze 6XA. Jedenáct studentů si u vybraných památek vyzkoušelo roli průvodce francouzských turistů.
Hurá za debatou do Poslanecké sněmovny
Debatní klub se v sobotu 27. dubna ve složení ze Sofie Fukalové (7MA), Tadeáše Brablce (8OB) a trenéra Matěje Pillera vydal do Gymnázia Nad Alejí v pražském Břevnově, kde se zúčastnil Otevřeného turnaje při finále debatní ligy, který trval až do nedělního odpoledne. Z důvodu nepřítomnosti Luisy Anny Hofmanové (7MA) náš tým protentokrát doplnila debatérka ze spřáteleného debatního klubu Nového PORGu.
Exkurze 2SA k Pražskému Jezulátku aneb program Každý může být osobnost
Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského (Pražské Jezulátko) pohledem sekundy A! Dne 25.4.2024 se třída 2SA vydala pod dozorem paní profesorky Plechlové a paní profesorky Grusové na návštěvu kostela Panny Marie Vítězné do Prahy.
Historie, botanika, sport, sekundy na exkurzi
Třídy sekunda A a B vyjely ve středu 17. dubna na exkurzi. V doprovodu učitelů biologie, dějepisu a tělocviku. Program exkurze byl tedy hodně pestrý. Slavníkovské hradiště v Libici nad Cidlinou, Libický luh, Památník krále Jiřího z Poděbrad, pěší turistika, ... Více v reportážích samotných účastníků.
HerStories od Centropy aneb vyprávěli jsme její příběh
HerStories Youth Competition je mezinárodní soutěž, kterou pořádá organizace Centropa. Mladí lidé z České republiky, Slovenska, Maďarska, Německa, Polska a Řecka mají za úkol vyprávět příběh židovské ženy z jejich země, z jejich okolí, z jejich města. Do letošního ročníku se zapojily dva týmy z Klubu moderní historie na naší škole. Jejich zpracování příběhů ocenila porota...
Francouzská návštěva
I v letošním školním roce nejsou naši francouzštináři ochuzeni o spolupráci s partnerskou školou v burgundském Louhans. Na podzim jsme na návštěvu vyrazili my a v týdnu od 7. do 12. dubna jsme si role vyměnili a naše škola hostila skupinu 16 francouzských studentů.
Společně po stopách minulosti
V tomto týdnu naši francouzštináři hostí studenty z partnerské školy v Louhans ve Francii. V úterý se v Nymburce zastavili také američtí studenti z New Jersey. Obě skupiny se v doprovodu členů Klubu moderní historie vydaly na cestu po nymburských Stolpersteinech.
Dějepisná soutěž gymnázií ČR a SR - krajské kolo
Ve středu 3. 4. 2024 ve všech krajích České republiky i Slovenské republiky probíhala krajská kola dějepisné soutěže. Zástupci gymnázií Středočeského kraje se sešli v hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze.
Naši školu reprezentoval tříčlenný tým ve složení Richard Pavlíček, 2A, Michal Terš, 6XA a Vojtěch Turek, 2A.
Studentské projektové forum 2024
Koncem března se konal další ročník nesoutěžní přehlídky studentských projektů, Studentské projektové forum na Gymnáziu Na Zatlance. I v letošním roce Na Zatlanku vyjela skupina našich studentů představit své vlastní projekty a načerpat inspiraci a tipy.
Krajské kolo konverzační soutěže ve francouzštině - 2x první, 2x druhé a 1x třetí místo pro Nymburk
Ve středu 27.3. organizovalo Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce již tradičně krajské kolo konverzační soutěže ve FRJ. Letošní ročník, který se nově skládal z ústní a písemné části, zavedl do Nymburka 32 nejlepších studentů z celého Středočeského kraje celkem ve čtyřech kategoriích. A jak se dařilo našim soutěžícím?
Výsledky krajského kola konverzační soutěže v německém jazyce
Dne 21.3. se na Kladně konalo krajské kolo konverzační soutěže v německém jazyce. Naši školu reprezentovaly dvě studentky v kategoriích VG II a SŠ.
Never again is now
V noci z 8. na 9. března 1944 došlo k největší masové vraždě československých občanů v našich dějinách. V plynových komorách vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau bylo během jediné noci zavražděno 3792 vězňů ze sektoru BIIb. 8.března 2024 proběhl v těch samých místech pietní akt. Spolu se zástupci Institutu Terezínského muzea, Památníku Terezín, Beit Terezin v Izraeli a Židovského muzea v Praze se pietního aktu zúčastnily i členky Klubu moderní historie.
Okresní kolo konverzační soutěže v NEJ
Dne 6.3.2024 se v DDM v Nymburce konalo okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce.
Zločiny komunismu s dějepisným seminářem a klubem moderní historie
V pondělí 26.6. vyrazila brzy ráno do Prahy zdánlivě nesourodá skupina studentů. Namířeno měli do Senátu PČR a byli z kvarty, kvinty, sexty, septim a třetího ročníku. Proč zrovna v tomto složení a proč zrovna do Valdštenjského paláce?
S Arnoštem a Evou Lustigovou u nás ve škole
Ve čtvrtek před jarními prázdninami měli maturitní třídy víceletého gymnázia, studenti předmaturitního semnináře z českého jazyka a literatury i členové klubu moderní historie z vyššího gymnázia možnost zúčastnit se pilotování workshopu, který pracuje s povídkou Arnošta Lustiga Ludvíček. Workshop vzniká ve spolupráci naší školy a Nadačního fondu Arnošta Lustiga. Měli jsme tu čest mezi námi přivítat jeho dceru - spoluzakladatelku a předsedkyně správní rady Evu Lustigovou.
Život v totalitách aneb beseda s Jiřím Padevětem
Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.
Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
Nezapomínáme!
27.leden byl Valným shromážděním OSN v roce 2005 vyhlášen jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Je to memento utrpení šesti milionů Židů, přes dvě stě tisíc Romů, patnácti tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí 2. světové války. K připomínkovým akcím, které se konají po celé republice, se připojuje i naše škola.
Školní kolo konverzační soutěže ve francouzštině
První školní den pro vánočních prázdninách začali naši francouzštináři konverzační soutěží. Hned 3. ledna proběhlo totiž školní kolo této soutěže.
Erasmus+ očima studentů
Rádi bychom se s vámi podělili o poslední report z našeho pobytu a cesty do Westerburgu a přikládáme highlights našeho programu v podobě společně natočených videí k blížícím se evropským volbám.
Podívejte se s námi:
https://youtu.be/vw484a2vn0s?si=YBomfrRrPpQGvHoW
https://youtu.be/rrfmrpRUsCw?si=mknOkKuzFxNiHbEO
https://youtube.com/shorts/8Vn9RfkkQ1k?si=roMbpP9z0c2TMGS8
https://youtu.be/c2cWqIQFgDI?si=UWFIj1SmiBqAhiXa
Pozdrav ze zpáteční cesty do Čech - Erasmus+
Zdravíme podruhé, tentokráte již ze zpáteční cesty do Čech. Cestujeme právě vlakem z Frankfurtu do Norimberku. A protože se nám na cestě vyskytly komplikace ze strany Deutsche Bahn, před kterými jsme byly sice varovány, ale musely jsme se na vlastní kůži přesvědčit, že to nebyly plané řeči, tak máme nyní mnoho času na napsání tohoto textu.
Kvinty a 1A na exkurzi v Židovském muzeu v Praze
V posledním prosincovém týdnu před vánočními prázdninami se vydaly kvinty a 1A na exkurzi do Židovského muzea v Praze, aby poznaly jinou kulturu a zvyky, doplnily si a rozšířily informace z hodin literatury a dějepisu o historii židovského národa i judaismu pod vedením zkušených lektorů Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze při workshopech Hebrejská abeceda nebo Badatel i komentované prohlídce starého židovského hřbitova, Staronové synagogy, Klausové synagogy, Pinkasovy a Španělské synagogy.
A jak hodnotí exkurzi studenti?
Návštěva partnerské školy v německém Westerburgu - Erasmus+
Zdravíme z německého Westerburgu a zasíláme první ochutnávku z našeho pobytu a návštěvy partnerské školy.
Díky projektu Erasmus+ mohlo 8 studentů z předmaturitního a maturitního ročníku vycestovat v doprovodu vyučujících německého jazyka do spolkové země Rheinland-Pfalz, která je partnerským regionem našeho Středočeského kraje.
Návštěva francouzských vyučujících
V týdnu od 11. do 15. prosince k nám do školy závítala milá návštěva. Po zhruba půl roce jsme opět přivítali francouzské kolegyně, paní Corinne Gervais a Elise Roy, vyučující z partnerského gymnázia v Louhans.
Večerní orientační běh a pozvánka na orientační běh v Poděbradech 16.12.
V předvánočním období se, na Ostrově v Nymburce, pořádal 17. ročník již tradičního školního Večerního orientačního běhu. Hlavní organizátorkou celé akce byla p. prof. Eva Svěcená spolu s celkem 9 studenty vyššího ročníku gymnázia. Po letech závod proběhl v opravdových zimních podmínkách se sněhem na trati.
Konverzační soutěž v německém jazyce – školní kolo
Dne 12. prosince se na našem gymnáziu konalo jako každoročně školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce.
Letos se soutěže zúčastnil rekordní počet žáků - 26! Všichni soutěžící předvedli skvělé výkony.
Hodiny moderní chemie
V pátek 8. 12. k nám opět po roce přijeli studenti VŠCHT s programem Hodiny moderní chemie. Pro studenty prvního ročníku a kvint byl připravený program Úvod do chemie. Program začal pokusem „semafor“ s efektními barevnými přechody indigokarmínu. Zajímavý pokus s barevnými plameny nám přiblížil schopnost některých prvků barvit plamen. Následovala ukázka deflagrace střelného prachu a nitrocelulózy. Viděli jsme i chemikům dobře známý pokus „sloní zubní pasta“ – reakce jodidu draselného rozpuštěného v jaru s peroxidem vodíku, následovala ukázka vlastností suchého ledu a kapalného dusíku. Závěrem nemohla chybět tradiční zmrzlina chlazená tekutým dusíkem, tentokrát s příchutěmi ořech, mandle a klikva.
Štěstí, odvaha, lidskost
Na konci listopadu jsme v Klubu moderní historie přivítali vzácnou návštěvu, Davida Sivora z Izraele, ukrývané dítě a přeživšího holocaustu. Povídali jsme si o lidskosti, odvaze, štěstí i náhodě.
Pišqworky 2023
James Bond na vozíku angažoval do týmu sekundána Marka Jedličku, přejmenoval se na Není jiná možnost a obhájil stříbrnou pozici na oblastním kole Pyšqworek
Díky, že můžem!
Letos poprvé se studenti naší školy zapojili do projektu Samet na školách a uspořádali v týdnu od 13. do 16. listopadu sametový festival. Členové Klubu moderní historie a předmaturitního semináře dějepisu pro své spolužáky vedli workshopy, připravili besedu s pamětníky a aktéry listopadových událostí roku 1989. DofE bufetík nabídl tradiční české občerstvení a školní parlament vyhlásil tematický den "osmdesátky".
Charitativní sbírka Vlčí máky
11. listopad je celosvětově připomínán jako Den válečných veteránů. Je to den, kdy byla v roce 1918 ukončena první světová válka. Květy vlčích máků pokrývaly hroby padlých vojáků na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto dne. I letos se naše škola zapojuje do této charitativní sbírky.
Samet na školách
Samet na školách je projekt organizace Díky, že můžem, který pomáhá studentům, aby si po svém a ve své školy připomněli události 17. listopadu a Sametové revoluce. S Klubem moderní historie a spolužáky napříč ročníky jsme se rozhodli do tohoto projektu zapojit, a tak již od začátku října pilně pracujeme na programu, který nabídneme našim spolužákům v týdnu před 17. listopadem.
Klub moderní historie zapojen do Projektu Krokus
V úterý 24. října se členové Klubu moderní historie z primy A i B, sekundy B a tercie A zapojili do Projektu Krokus, který realizuje Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s irskou organizací Holocaust Education Trust Ireland.
Návštěva z BFC u nás ve škole
V úterý 24.10. naše gymnázium navštívila čtyřčlenná delegace, která přicestovala z trochu zvláštně znějícího místa - BFC. Pod touto zkratkou se ovšem skrývá francouzský region Bourgogne-Franche-Comté.
Třetí pobyt našich studentů ve Francii v programu Erasmus+ je úspěšně za námi.
Ve školním roce 2022/2023 obnovila naše škola studijní pobyty ve spolupráci s Lycée Henri Vincenot v Louhans v partnerském regionu Burgundsko-Franche-Comté. Projekt Erasmus+, který inicioval prof. Raja a Kotyza, počítal s celkem 4 týdenními pobyty ve Francii, které se podařilo uskutečnit.
Návštěva z partnerského regionu Rheinland-Pfalz v hodinách němčiny
Ve středu 18. října naši školu navštívil čerstvý absolvent Luan Lamerz ze střední školy BBS Westerburg, která se nachází v partnerském regionu Středočeského kraje Rheinland-Pfalz.
Pozvánka na putovní výstavu MemoMap - Dějiny holocaustu ve veřejném prostoru
Jak se proměňoval veřejný prostor protektorátních měst v souvislosti se zaváděním protižidovských opatření? A jak se měnil každodenní život přímo v Nymburce? Přijměte pozvánku na vernisáž putovní výstavy Institutu Terezínské iniciativy MemoMap - Dějiny holocaustu ve veřejném prostoru. Výstavou vás provedou členové Klubu moderní historie.
Středoškolský atletický pohár 2023 - krajské kolo
Stříbrná medaile chlapeckého a bronzová medaile dívčího týmu ozdobily výborné výkony našich atletů a atletek na krajském kole Středoškolského poháru v lehké atletice.
Evropský den jazyků
V úterý 26.9. se na našem gymnáziu konal opět tradiční Evropský den jazyků, jehož cílem je upozornit na jazykovou rozmanitost a podpořit studium druhého cizího jazyka.
Studenti obou kvint a prvního ročníku se sešli během 5. a 6. vyučovací hodiny, aby si společně zasoutěžili a procvičili si své jazykové dovednosti.
Předání diplomů DELF a francouzská návštěva v 3TB
V pátek 22.9. se skupina nymburských francouzštinářů dočkala významné návštěvy a očekávaných dárečků v podobě diplomů za zkoušky DELF.
Česko-německé setkání ve Výmaru
Ve dnech 13.-18. září se v německém Výmaru konalo česko-německé setkání mládeže s podtitulem Sdílená zkušenost - Jak může paměť 20. století pomoci 21. století? Mezi 15 účastníky z celé České republiky byly přizvány i členky Klubu moderní historie Anna Andrejsová a Antonie Fraňková. Jejich zápisky z průběhu setkání si můžete přečíst níže...
Gymnázium Běželo proti demenci
Ve středu 13. zří se v Nymburce konal historicky první ročník Běhu proti demenci. Pořadatelem byla organizace Dementia, spolupořadatelem Městská knihovna Nymburk a výpomoc při přípravách nabídla i naše škola. Prvního ročníku se zúčastnilo neuvěřitelných 185 běžců / chodců a řada dalších přispěla na konto Dementie pomocí QR kódu. Na start z naší školy se postavila téměř celá třída sekunda B, dále skupina běžců z kvinty B, sexty A a daších tříd včetně absolventů a našich spolužáků z univerzity 3. věku, která funguje při naší škole. Na trasu vyběhla i celá řada učitelů. O celém průběhu prvního ročníku nás informují studentky sekundy....
Schindlerova archa aneb Tvoříme muzeum
30. výročí filmu Schindlerův seznam. Žáci a studenti z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Švýcarska, Německa a mezinárodní školy v Bruselu a Lucemburku. Potomci přeživších holokaustu, muzejní pedagogové a další významné osobnosti... V Brně a Brněnci se ve dnech 24.-26. června konalo úvodní setkání týmu, který bude pracovat na konceptu nově vznikajícího muzea v areálu bývalé Schindlerově továrně v Brněnci u Svitav. Do studentské přípravné skupiny dostaly pozvánku i čtyři členky našeho Klubu moderní historie.
Sprachkurs: Stadtrundgang in Nymburk
Po čtvrteční návštěvě Goethe institutu v Praze nás v pátek 23.6. 2023 čekal ještě jeden den plný poznávání německého jazyka připravený profesorkami Haníkovou a Plechlovou. První hodinu jsme zůstali ve škole a seznamovali jsme se mezi sebou, jelikož jsme byli spojeni polovina třídy 1PA a polovina třídy 2SA.
Nezapomenutelné setkání v Klubu moderní historie
Ve čtvrtek 23. června mezi nás na Klub moderní historie přijela vzácná návštěva z Anglie - Charles a Susan Alterskye. Pamětníci, kteří nám měli hodně co vyprávět.
Mitgedacht - mitgemacht aneb výherní pobyt s udílením cen v německé Mohuči
Kinotáčky aneb setkání s Janem Jelínkem
Ve čtvrtek 15.června nabídly Kinotáčky v Kině Sokol další besedu se zajímavou osobností. Tentokrát byl pozvanou osobností absolvent naší školy, novinář, spisovatel a dokumentarista Jan Jelínek. Možnosti povídat si s významným hostem využily členky Klubu moderní historie.
Zkoušky DELF
Opět po roce se tento týden nymburští francouzštináři pokouší získat jeden z mezinárodních diplomů DELF.
Muž s rudou hvězdou na setkání projektu Dějepis+
V pátek 2.6. proběhlo v Praze závěrečné setkání projektu Dějepis+, do kterého byla naše škola zapojena. Učitelé Helena Hantonová, Monika Flesarová a Pavel Kotyza měli možnost setkat se s vyučujícími z celé republiky, vyslechnout novinky od realizačního týmu D+ a představit regionální lekci s názvem „Muž s rudou hvězdou“, na které se podílel ještě do projektu zapojený kolega Tomáš Barančík, toho času organizující ekokurz.
Příběhy našich sousedů v Kině Sokol
V pondělí 29. května proběhla v Nymburce historicky první závěrečná prezentace žákovských výstupů projektu Příběhy našich sousedů. Celkem osm badatelských týmů ze škol v Nymburce a Poděbradech zmapovalo příběhy pamětníků, jimž do života zasáhla totalita. Jak jsme již informovali, v prvním ročníku měla naše škola dva prezentující týmy.
Bronzová příčka z republikového finále konverzační soutěže ve francouzštině
Dnes, v pondělí 29. května, proběhlo ústřední kolo konverzační soutěže ve francouzském jazyce. A podobně jako v posledních třech letech, i letos měla naše škola v ústředním kole svou zástupkyni. Do republikového kola se již po třetí za sebou probojovala naše studentka Tamara Kotyková. A i letos zaznamenala skvělý úspěch!
Peer to peer aneb spolupráce s Městskou knihovnou Nymburk
O úzké spolupráci naší školy s Městskou knihovnou Nymburk jste průběžně informováni. Besedy s našimi významnými absolventy na půdě knihovny jsou již tradicí. Dokonce již i současní studenti vedli besedu o zmizelých nymburských sousedech. V průběhu května si naše dvě studentky vyzkoušely i role lektorek a v období příprav na maturitu a ročníkové zkoušky si vyhradily čas a připravily pro žáky Základní školy Komenského v Nymburce workshopy na téma holokaust.
Hostili jsme francouzské studenty
Letošní školní rok je poměrně bohatý na výjezdy našich studentů do Francie (psali jsme zde nebo zde). V týdnu od 8. do 12. května jsme ale měli možnost vyzkoušet si i role hostitelů a na gymnáziu přivítat francouzské spolužáky. Týden po návratu naší poslední skupiny z Francie jsme si opět povídali francouzsky.
Exkurze k Pražskému Jezulátku se sekundou B
V úterý 9. května jsme se společně se sekundou B vypravili v rámci občanské výchovy na již tradiční exkurzi k Pražskému Jezulátku. Tentokráte nás čekal zbrusu nový program s názvem Influencer pod vedením zkušených lektorů, kteří nás seznámili jak s interiérem kostela a přilehlého kláštera, tak nám také nabídli možnost zamyslet se nad tím, co můžeme ve svém životě ovlivnit, čeho si vážíme a obdivujeme na ostatních lidech.
Septimám a 3A to prošlo
Septimy a 3A absolvovaly 2. a 3. května zážitkový workshop organizace Post Bellum Tak tohle neprojde! ve Skautském institutu v Praze na Staroměstském náměstí. Studenti měli možnost na vlastní kůži začít 70. léta 20. století v Československu.
Anotace z webu Post Bellum naznačuje, o co šlo: Deset přátel se schází, aby společně oslavili narozeniny jednoho z nich. Není to úplně klasická oslava, dárkem pro oslavence je četba samizdatového vydání hry Largo Desolato od zakázaného autora Václava Havla. Zdá se, že nezůstane jen u toho. Co jsou účastníci oslavy ochotni obětovat pro svobodu slova? A mohou si mezi sebou věřit?
Druhý Erasmus pobyt za námi aneb Francouzské zápisky 5QA, 6XA a 7MA
Letošní školní rok přinesl výrazné oživení zahraničních aktivit pro naše studenty francouzštiny. Díky projektu Erasmus+ se podařilo uskutečnit dva studentské pobyty a celkem 12 našich francouzštinářů se tak podívalo na partnerskou školu do malebného burgundského městečka Louhans.
Tuto sobotu se z Francie vrátila druhá šestice tvořená studenty 5QA, 6XA a 7MA. Kromě ochutnávky francouzské výuky v různých hodinách, pobytu na internátu a stravování ve školní jídelně se měli možnost podívat např. do Dijonu, kde si někteří prohlédli svá možná budoucí působiště – Carnotovo lyceum nebo třeba i SciencesPo. A cestou zpět došlo i jízdu TGV a prohlídku Štrasburku. O tom, jak to vnímali sami účastníci již více v jejich příspěvcích.
Erasmus podruhé aneb šest dalších studentů ve Francii.
Podruhé v letošním školním roce se nymburští francouzštináři vydali na návštěvu partnerské školy v Louhans.
ZOO Chleby
V den konání přijímacích zkoušek 17. 4. vyjela prima A a prima B do Zoo v Chlebích. Obě třídy měly zajištěnou prohlídku s komentovaným výkladem v nové nebo staré části zoo. Obě skupiny též navštívily přednášky s názvem To dáš a Kdyby ryby - v budově, kde jim vyprávěli o zvířatech. Zároveň obě třídy vyplnily pracovní listy a užily si i volný rozchod a doprohlédly další zvířata.
Simulation du Parlement européen
Ve čtvrtek 13.4. se na Francouzském institutu v Praze konal druhý ročník Simulace jednání Evropského parlamentu. Jedná se o akci, kterou vymyslel a pořádá v různých zemích ředitel dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií, známějšího pod názvem SciencesPo, pan Lukáš Macek. Naše škola díky zapojení do Evropských jazykových sekcí IFP byla opět přizvána k účasti. A tak mělo 12 nymburských francouzštinářů možnost vyzkoušet si roli europoslanců a vyjednat finální znění rezoluce o energetické bezpečnosti. Více již sami studenti.
Pozvánka na veřejné čtení jmen obětí holocaustu
Zveme Vás na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha´Šoa 2023, které se bude konat v úterý 18. dubna 2023 ve 14h na rohu Tyršovy ulice a Eliščiny třídy.
Francouzská návštěva
V týdnu od 27. března navštívily naší školu dvě vyučující z Francie. Jednalo se kolegyně z partnerské školy ve francouzském Louhans, paní Gervais a paní Roy. Díky projektům, které v letošním školním roce obě školy realizují, je vzájemná spolupráce poměrně bohatá. Toto byla v pořadí třetí akce, kdy se učitelé nebo studenti letos potkali a čekají nás ještě dva studentské pobyty.
Studentské projektové fórum Na Zatlance
Rady, tipy, nové zkušenosti, inspiraci.... a také ocenění odborné poroty. To vše si odvezli studenti naší školy ve středu 29. března z Gymnázia Na Zatlance, kde představili čtyři projekty.
Výzkum 100letých trendů tělesné zdatnosti mládeže
Naše škola se zapojila do unikátní studie zaměřené na výzkum 100letých trendů tělesné zdatnosti u středoškolské mládeže. Spolu s dalšími 97 školami se žáci naší školy stejné studie zúčastnili přesně před 100 lety (v březnu až dubnu roku 1923). Jednalo se tehdy o první hromadné měření vyspělosti mládeže na území tehdejšího Československa. V uvedené době šlo o mezinárodně ojedinělé šetření, které realizovali vlastenečtí tělocvikáři, pod vedením E. J. Roubala a MUDr. Jana Roubala.
Zločiny komunismu
Ve čtvrtek 23. února se v Hlavním sále Senátu PČR konal seminář Zločiny komunismu, na jehož organizaci se spolupodíleli Mladí demokraté, Muzeum paměti XX. století a místopředseda Senátu PČR Tomáš Czernin. Program sliboval zajímavé příspěvky připomínající nejen události února 1948, ale i blížící se výročí ruské agrese na Ukrajinu. Nabídku k účasti na semináři využili nejen členové Klubu moderní historie, ale i další zájemci o novodobé dějiny.
27.leden - Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
Dnešní den je vyhlášen jako Mezinárodní den obětí holocaustu. Po celé zemi se konají vzpomínkové akce. Studenti Klubu moderní historie přijali pozvání na připomínkovou akci na Ministerstvo zahraničních věcí do Černínského paláce.
Setkání s Františkem Tichým
Transport za věčnost, Labyrint nedokončených setkání, Rekrut 244, to jsou tituly posledních třech knih pro mládež, které napsal František Tichý. A o těchto knihách, příbězích z minulosti i budoucnosti a dalších tématech besedovali členové Klubu moderní historie a studenti 3TA a 3TB právě s Františkem Tichým v úterý 24. ledna v Městské knihovně Nymburk.
Zveme vás na přednášku o nymburských zmizelých sousedech
Přijměte pozvánku na přednášku o zmizelých sousedech za druhé světové války a příběhu odhalování prvních nymburských Stolpersteinů, kamenů zmizelých, do Městské knihovny Nymburk v úterý 31. ledna. Přednáška se koná při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.
Sbírka "Vlčí máky"
Velké poděkování všem za listopadovou sbírku ke Dni válečných veteránů!
V listopadu se naše škola stala již podruhé sbírkovým místem ke Dni válečných veteránů. Členové Klubu moderní historie a další zájemci vyrazili v tričkách s vlčími máky a s kasičkami prodávat symbolické vlčí máky. Do sbírky přispěli studenti celé školy, zaměstnanci i rodiče v době rodičovských schůzek. Skupinky studentů vyrazili i do ulic města, kde si mohli vlčí mák zakoupit i obyvatelé a návštěvníci města. Významou částku do kasičky věnoval i DofEbufetík.
Spanilá jízda gymnazistů historií
Tak úspěšní jsme ještě nebyli!
I. KATEGORIE
Když pamětníci vyprávějí...
Je mnoho způsobů, jak se dozvědět o minulosti. Můžeme číst knihy, sledovat dokumenty, navštěvovat místa paměti, účastnit se workshopů, bádat, povídat si s pěmětníky a další a další... Přesně touto cestou jdou členové Klubu moderní historie. Ve středu 11. ledna se studenti vypravili do Domova Rožďalovice, kde je čekaly dvě hodiny poutavého vyprávění hned dvou pamětníků. Téma, které je tentorát zajímalo, byl živod v období komunistického režimu.
Konverzační soutěž ve FRJ - školní kolo
V pátek 6. ledna proběhlo školní kolo konverzační soutěže, tzv Olympiády ve francouzském jazyce. Naše škola tradičně bojuje ve 3 kategoriích ZŠ/VG I (primy až tercie), ZŠ/VG II (kvarty), SŠ II (vyšší gymnázium). Do budoucna bychom pak mohli mít díky současné 3TB opět zástupce v kategorii SŠ I.
Víte, co je ABS?
Pokud si myslíte, že to je Anti-Blokovací Systém, který zajišťuje u vozidel maximální brzdný účinek, jste na omylu! Pro historiky je to ARCHIV BEZPEČNOSTNÍCH SLOŽEK.
Výtvarná exkurze do Veletržního paláce v Praze
Ve středu 14. prosince 2022 se skupina výtvarníků ze tříd 6XA, 6XB a 2A po dlouhé odmlce konečně dočkala exkurze za uměním. (Skupina hudebníků měla jiný program). Společně s paní profesorkou Haníkovou a paní Bogoyavlenskou jsme navštívili Veletržní palác v Praze, kde jsme měli možnost shlédnout sbírkovou expozici sdruženou pod názvem Umění dlouhého století.
Znáte hebrejskou abecedu? Kvinta A ano!
Ptáte se, jak se to stalo?
V pátek 9. 12. byla totiž na exkurzi v Židovském muzeu v Praze. Kromě workshopu Hebrejská abeceda navštívila i Staronovou a Španělskou synagogu a starý židovský hřbitov.
Interview pro rádio Bresse ve Francii
V pondělí 12.12. se objevila ještě jedna zajímavost týkající se studentské výměny Erasmus+ ve Francii. Rádio Bresse publikovalo na svém webu interview pořízené během simulační hry, o které jsme psali zde. V interview hovoří jednak francouzští účastníci, organizátoři akce, ale i naše dvě studentky Kája Šustrová z 8OB a Katka Příbramská z 8OA. Na záznamu je slyšet i předsedající ministr životního prostředí ČR David Šebesta z 8OA. V interview i v celé hře obstáli všichni naši francouzštináři na jedničku a patří jim velká pochvala.
Studentský pobyt Erasmus+ ve Francii - ohlédnutí
Jak jsme již na webu školy psali, v týdnu od 4. do 10. prosince 2022 pobývala skupina studentů z 8OA a 8OB na partnerské škole ve francouzském Louhans. Díky podpoře programu Erasmus+ se zapojili do výuky ve škole, zúčastnili se projektu Simulation du Conseil des ministres a v rámci získávání podkladů pro materiál o českých a francouzskýc osobnostech 20. století zavítali do Dijonu. Pobyt je úspěšně za námi a proto se nyní můžeme podělit přímo o zážitky účastníků. Všem jim patří velké díky a uznání. Svými znalostmi a komunikačními dovednostmi překvapili v tom nejlepším slova smyslu francouzské spolužáky, učitele, ale i autora tohoto článku :)
Předposlední den v Louhans a jednání Evropské rady pod českým předsednictvím.
Naši gymnazisté již studuji ve Francii
Po náročné cestě Nymburk - Poříčany - Besançon - Louhans dorazila naše Erasmus skupina do cíle.
V úterý navštívila Dijon - město intenzivních česko-francouzskych vztahů (Carnotovo lyceum, SciencesPo), v noci zažila požární cvičení na internátu a ve středu se již plně zapojila do studia na partnerské škole.
S programem Erasmus+ do Francie
Už je několik let, kdy se naši studenti podívali do Francie v rámci studijních a výměnných pobytů s partnerskou školou. Ale letos se na tradici podařilo navázat
Návštěva místa paměti - bývalého KT Auschwitz-Birkenau
Místa paměti. Místa spojená s událostmi 20. století. Takovým místem je bez jakýchkoli pochyb bývalý koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau, známý také jako Osvětim-Březinka. Ve čtvrtek 1. prosince se na návštěvu tohoto místa spojeného s tragickými událostmi období druhé světové války vydali členové Klubu moderní historie a další zájemci z řad studentů naší školy.
Cena Příběhů bezpráví
Začátkem listopadu byly v pražské Lucerně předány Ceny Příběhů bezpráví. Letošními laureáty jsou Silvestra Chnápková, Zdeněk Dvořáček a Jiří Kvapil. Cenu uděluje každý rok studentská porota osobnostem, které aktivně vzdorovaly komunistickému režimu. Do letošní studentské poroty byla přizvána naše studentka Antonie Fraňková ze sexty B.
Orientační běh je opět tu
Poslední listopadový čtvrtek je již několik let spojen s večerním orientačním během. Letos se tedy koná ve čtvrtek 24. listopadu. Zúčastnit se můžou opět studenti kvart až oktáv, učitelé i absolventi, které touto formou zveme. Přihlášky dvojic jsou možné v kabinetu biologie připadně mailem na adresu - svecena@gym-nymburk.cz.
Připomínka francouzsko-německého usmíření v kvartě A
Dnes jsme si v kvartě A připomněli datum 11. listopadu, které je velmi významné pro zlepšení poválečných vztahů mezi Francií a Německem. U této příležitosti jsme připravili ve spolupráci francouzské a německé komise program věnovaný tomuto tématu.
Střední Čechy v Paměti národa
Na nymburském Náměstí Přemyslovců je od konce října k zhlédntí putovní výstava Střední Čechy v Paměti národa. Na dvanácti panelech jsou představeny silné životní příběhy rodilých Středočechů nebo lidí, kteří jsou s naším krajem úzce spojeni. A protože studenti v Klubu moderní historie se novodobým dějinám věnují intenzivně, nemohli návštěvu vynechat. Seznámit se s příběhy pamětníků vyrazili ve čtvrtek 3. listopadu a zcela neplánovaně je čekalo jedno zajímavé setkání...
Po stopách rodiny Pickových a nové Stolpersteiny
Členové Klubu moderní historie již tři roky pátrají po osudech zmizelých židovských občanů města Nymburka. Podařilo se jim odhalit příběhy čtyř židovských rodin, jejichž životy ve městě připomínají Stolpersteiny, Kameny zmizelých. Příběh rodiny Pickových je již nyní zpracován i v písemné podobě a vy se s ním můžete seznámit v Turistickém informačním centru.
Adaptační kurz 1PB
I třída prima B vyjela na tradiční adaptační kurz. Během pěti dnů na chatě v Rokytnici nad Jizerou měli všichni čas a prostor seznámit se s novými spolužáky a získat první společné zážitky. Více informací o průběhu kurzu si můžete přečíst ve stručné zprávě reportérky Johanky...
Zpráva o průběhu brigády RSG 16.9. - 18.9.2022 v Rokytnici nad Jizerou
Minulý víkend vyrazila skupina sedmi brigádníků na první, podzimní akci na chaty RSG do Rokytnice nad Jizerou. Byť jim počasí úplně nepřálo, zvládlo se hodně opravit či výměnit. Níže uvádím přehled prací, které se uskutečnily.
Tímto děkuji všem za aktivitu a pomoc s údržbou chat!
Michal Hrstka – vedoucí brigády
Adaptační kurz 1A
V pátek 2.září se naše třída 1A vydala na adaptační kurz spolu s panem profesorem Machurkou a paní profesorkou Hornovou. Jely s námi také dvě dívky z oktávy, Kateřina a Vanda, které se v průběhu celého kurzu staraly o náš večerní program.
Pozvánka na odhalení dalších Stolpersteinů
Přijměte pozvání na odhalení nových Kamenů zmizelých v Nymburce v neděli 11.září.
Sraz ve 14h před budovou gymnázia.
Finalisté Ceny Gratias Tibi 2022 - hlasování o cenu veřejnosti
Cenu Gratias Tibi uděluje společnost Člověk v tísni od roku 2014 mladým aktivním lidem, kteří se zapojují do dění kolem sebe a mění věci k lepšímu. Již jsme vás informovali, že mezi letošní finalisty byli vybráni i studenti z Klubu moderní historie s projektem Po stopách rodiny Pickových. Pokud vás jejich práce zaujala a máte chuť je podpořit, můžete pro ně hlasovat v kategorii Cena veřejnosti České televize.
Hlasovat můžete do 18. září.
Den otevřených dveří na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo
Dne 28.6.2022 se část tříd 4KA a 4KB vydala s paní profesorkami Grusovou, Plechlovou a Haníkovou na Den otevřených dveří Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. V 8:12 jsme se společně vypravili vlakem do Prahy a tramvají jsme dojeli na Malostranské náměstí a odsud pěšky jsme dorazili před bránu Lobkovického paláce, kde má velvyslanectví své sídlo.
Okresní pohár malých dračích lodí 2022
25 desetičlenných posádek, dva cenné kovy, celkové druhé místo mezi školami a hlavně krásný slunečný den plný radosti z vítězství i zklamání z porážek. To všechno zažili dragoni našeho gymnázia na 11. ročníku závodu malých dračích lodí.
Výsledky zkoušek DELF - 100% úspěšnost našich studentů!
Jak jsme již informovali, tak naši francouzštináři napříč ročníky se na začátku června pokusili získat jeden z mezinárodně uznávaných diplomů DELF, který potvrzuje úroveň jejich znalostí ve francouzštině podle společného referenčního rámce pro cizí jazyky. Práve dnes jsme se dozvěděli výsledky.
Jazykový kurz FRJ - den druhý: Réunion a bojovka
V pátek 24.6. pokračovali primáni a sekundáni ve svém jazykovém kurzu FRJ. Tentokrát necestovali fyzicky, ale i tak toho dost navštívili. Den totiž začal besedou s naším absolventem Matějem Hroudou, který se s námi podělil o své zážitky z pobytu na ostrově Réunion, kam se dostal práve díky znalosti francouzštiny. Povídání doplnil mnoha fotkami a jeho vyprávění mělo úspěch.
Francouzský jazykový kurz začal výletem a palačinkami
Francouzštináři z 1PA a 2SA začali svůj jazykový kurz ve čtvrtek 23.6. návštěvou Francouzské aliance v Pardubicích. Tam na ně čekalo několik aktivit, ve kterých mohli uplatnit své jazykové dovednosti, ale také sladká odměna na závěr - francouzská palačinka. Někteří štastlivci si mohli vyzkoušet i její přípravu na speciálním palačinkovači. Jak se začátek kurzu povedl se dozvíte přímo od účastníků. A v pátek jedeme dál.
Unser Ausflug nach Prag
Am Freitag 17. 6. sind wir mit Frau Plechlová nach Prag gefahren. Wir sind um 8:12 mit dem Zug von Nymburk abgefahren. Jedes Paar von unserer Klasse hat eine kleine Präsentation über eine Prager Sehenswürdigkeit vorbereitet.
Francouzský výlet 6XA do Prahy
Spolu se svými spolužáky z dalších jazykových skupin vyrazili i francouzštináři ze 6XA do Prahy, aby si vyzkoušeli, jaké to je provádět po nejznámnějších památkách.
Role průvodce po Praze 2A
Dne 17. 6. se skupina německého jazyka 2A pod vedením paní profesorky Grusové, vydala do Prahy po stopách Královské stezky. Všichni jsme se postupně měli zhostit role německého průvodce u památek, které jsme si sami vybrali.
Finalisté Ceny Gratias Tibi 2022
Cena za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti, to je Cena Gratias Tibi - Děkuji Tobě! Organizátorem je Člověk v tísni a cena je udělována aktivním mladým lidem již od roku 2014 ve třech věkových kategoriích, základní školy, střední školy a mladí lidé do 30 let.
V letošním ročníku byli mezi tři finalisty kategorie středních škol vybráni členové Klubu moderní historie s projektem Po stopách rodiny Pickových - první Stolpersteiny v Nymburce!
Francouzské zkoušky DELF
I v letošním školním roce se nám podařilo ve spolupráci s Francouzskou aliancí v Pardubicích uspořádat zkoušky DELF pro naše francouzštináře.
80 let od odjezdů transportů do Terezína
Nedávno si celá republika připomínala 80 let od atentátu na Reinharda Heydricha, následovala smutná výročí lidické a ležácké tragedie. I Nymburk má smutné výročí, v těchto dnech si připomínáme 80 let od transportů nymburských občanů židovského původu do Terezína a dále do vyhlazovacích táborů.
Krásensko KA 2022
Ekokurz 4KA 2022
V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.
Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý
Krajské kolo minifotbalu
Dvě výhry a čtyři porážky vynesly týmu našeho gymnázia celkové páté místo v krajském kole minifotbalu kategorie III. Turnaj se konal 18. 5. na hřišti 1. FK Příbram. Na turnaj se kvalifikovalo sedm týmů a hrálo se systémem 5+1 a každý s každým.
Tamara Kotyková zvítězila v republikovém finále konverzační soutěže ve FRJ
V úterý 10. května proběhlo republikové finále konverzační soutěže ve francouzském jazyce. Do něj postoupili vítězové krajských kol. Naše škola měla svou zástupkyni v kategorii ZŠ VG II. A cesta Tamary byla letos opět úspěšná!
Studenti z Klubu moderní historie na Anne Frank Youth Networking v Bratislavě
Na konci dubna přijali tři členové Klubu moderní historie pozvání k účasti na projektovém setkání Anne Frank Youth Networking, určenému pro vyškolené průvodce výstavou "Nechte mě být, jaká jsem, životní příběh Anne Frankové". Cílem tréninkového setkání v Bratislavě bylo prohlubovat komunikační dovednosti, získávat zkušenosti v oblasti práce s mladými lidmi, pracovat s tématy jako diskriminace, předsudky, rasismus. A především, zúčastnění studenti připraví pro svou školu a pro své spolužáky vlastní miniprojekt.
Přečtěte si krátkou zprávu účastníků...
Jak septimy a třetí ročník zakládali JZD a rozorávali meze.
Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století, a proto je jejím stěžejním projektem Paměť národa. Zájem o moderní dějiny i o vlastní kořeny se snaží podporovat prostřednictvím zážitkových workshopů.
Jom ha-Šoa 2022 - veřejné čtení jmen obětí holocaustu
…je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty označeni a nespravedlivě pronásledováni jako rasově méněcenní a jejichž životy byly zmařeny ponejvíce v plynových komorách vyhlazovacích táborů.
Letos poprvé budou jména obětí z Nymburka a okolních obcí veřejně čtena i v Nymburce. Na akci se budou podílet i členové Klubu moderní historie, kteří se právě holocaustem intenzivně zabývají.
PechaKucha Night aneb příběh rodiny Pickových opět ožil
Setkání inspirativních lidí všech možných profesí a zájmů, které spojuje jedno, kreativita. Setkání, které rozhodně není nudné! Během PechaKucha má každý přednášející prostor na přesně dvacet fotografií a o každé může hovořit pouze dvacet vteřin! Vše rychle odsýpá a divák se tak dozví to nejlepší nejen z uměleckých oborů.
V sobotu 23. dubna se v nymburském kině Sokol konal již 11. ročník a pozvánku prezentovat dostali i studenti Klubu moderní historie, aby představili svoje pátrání po stopách nymburské židovské rodiny Pickových, jejíž velká část zahynula v koncentračních táborech.
Kvinty v Židovském muzeu
Ve středu 20. dubna se studenti kvint za doprovodu paní prof. Grusové, Oupické a pana prof. Kotyzy vydali na tradiční exkurzi do Židovského muzea v Praze. Program byl rozdělen do dvou částí, které každá třída absolvovala samostatně. V prvním bloku nás paní lektorka stručně seznámila s kulturou, zvyky a myšlenkami židovského náboženství, z nichž některé jsme si mohli později prakticky vyzkoušet.
Hospitační stáž na gymnáziu v bavorském Untergriesbachu
Ve dnech od 28. března do 8. dubna jsem absolvovala hospitační stáž pro učitele němčiny na bavorském gymnáziu v malém městysu Untergriesbach, který se nachází asi 20 km od malebného Pasova, kde jsem byla ubytovaná.
Krajské kolo konverzační soutěže v NEJ
Gratulujeme Elišce Vokáčové z kvinty A a Anežce Zemanové z tercie A!!!
Exkurze 3TB v královském městě Mělník
Dne 20.4. 2022 proběhla exkurze tercie B, paní profesorky Černé a pana profesora Mokrého ve městě Mělník.
ZOO Chleby
Dne 19.4 proběhla exkurze tercie B a tercie A v soukromé Zoo Chleby.
V nové části zoo byla přednáška o chování zvířat, zaujala nás pozitivní motivace při výcviku zvířat pomocí klikru nebo odměny. Žáci si to mohli vyzkoušet na jednoduchých úkolech.
Poté následovala prohlídka nové a staré části zoo. V nové části jsme měli komentovanou prohlídku s možností krmit daňky a prohlédnout si lva berberského, velblouda dvouhrbého, medvěda ušatého a mangusty.
Ve staré části byl program bez lektorů. Pozorovali jsme velmi vzácného primáta langura duka, páva s načepýřeným ocasem a další zástupce ptactva.
Měli jsme i možnost posoudit , jak jsou jednotlivé části těl zahřáté díky prokrvení, a to díky termokameře, kterou přinesla p.Weissová. Na přiložených fotkách je dobře vidět, kam se např. schovala stojná noha jeřába. Přijdete na to, proč není na termokameře vidět?
E.Česáková, 3TB
Simulation du Parlement européen
Simulace Evropského parlamentu je hra, která se inspiruje realitou, tedy fungováním Evropského parlamentu, ale zůstává především hrou. Tvůrcem a organizátorem je ředitel prestižní francouzské vysoké školy Sciences Po v Dijonu Lukáš Macek. Simulace EP se již konala ve Francii, na Slovensku a k účasti na její české premiéře dostali pozvání i francouzštináři naší školy.
Nechte mě být, jaká jsem...aneb byli jsme průvodci výstavou
"Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“
Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944
Po dobu jednoho měsíce byla v prostorách školy instalována putovní výstava Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anny Frankové. Průvodci výstavou se stali členové Klubu moderní historie a v průběhu celého měsíce provedli 24 prohlídek studentů a zaměstnanců školy, rodičů a dalších zájemců z řad veřejnosti.
Klub moderní historie na Studentském fóru na Zatlance
Členové klubu moderní historie byli pozváni do Prahy na Studentské projektové fórum na Gymnáziu Na Zatlance, aby představili výsledky svého pátrání po stopách rodiny Pickových v Nymburce.
Tato jednodennní nesoutěžní přehlídka se poprvé konala v roce 2010. Umožňuje studentům prezentovat práci před širším publikem, zlepšit jejich prezentační dovednosti. Zpětnou vazbu poskytuje odborná porota (tu tvoří vysokoškolští pedagogové a lidé pracující v médiích). Projekty jsou zařazeny do dvou sekcí – humanitní a přírodovědně-technické. V neposlední řadě má fórum poskytnout inspiraci všem zúčastněným studentům a učitelům. Na závěr jsou v každé sekci vyhlášeny tři nejlepší a nejzajímavější projekty.
Děkujeme organizátorovi této akce, PhDr. Radku Aubrechtovi za to, že jsme se posledního ročníku mohli zúčastnit.
Florbal SŠ chlapci
Florbalisté našeho gymnázia obsadili první a šestou příčku.
1.4. se uskutečnilo ve sportovní hale v Poděbradech okresní kolo středních škol ve florbalu. Naší školu reprezentovaly hned dva týmy.
Vernisáž výstavy Nechte mě být, jaká jsem - životní příběh Anny Frankové
„Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“ Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944
Krajské finále Subterra cup 2021 – 2022
Hyblerovci se rozloučili s tradičním pohárem středních škol ve florbalu finálovou účastí a konečným druhým místem mezi všemi týmy Středočeského kraje.
27.1. - Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti si připomínáme 27. ledna. V den, kdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Tento den je mementem utrpení přibližně šesti milionů Židů, přes dvě stě tisíc Romů a milionů dalších nevinných obětí 2. světové války.
Pietní akce se konají po celé republice. V Černínském paláci v Praze ožil příběh nymburské rodiny Pickových.
LVVZ 3
LVVZ 14.-21.1.2022
Když jsme se tento rok se třídou měli vypravit na lyžařský kurz, bylo okolo toho mnoho stresu a různých komplikací. Nikdo totiž vlastně nevěděl do poslední chvíle, jestli odjedeme. Bylo to kvůli zmatečným vyhlášením vlády , kdy nejprve studenti, kteří nebyli očkovaní nemohli odjet, ale nakonec jsme všichni i společně se studenty 3. ročníku VG a p. Miškovskou a Weissovou vyrazili do Rokytnice.
Celý týden probíhal překvapivě klidně a všichni jsme si ho velmi užili, až na pár karambolů jako například když nás spolužák dokázal během dvou dnů zlomit lyži, hůlku a málem ztratit peněženku, kterou ovšem nakonec našel.
Školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce - kategorie I.B
Dne 18. 1. 2022 proběhlo školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce pro kategorii I.B, která se týká žáků prim a sekund.
Jsme na mapě francouzštiny.
Naše gymnázium se stalo součástí zajímavéhé projektu Masarykovy univerzity - Interaktivní mapa francouzštiny.
Jak odmaturovat z francouzštiny již v prosinci?
Jednoduše! Stačí, když jako tři naši oktaváni složíte jazykovou zkoušku DELF potřebné úrovně a během školního roku si pak nezapomente požádat o uznání příslušné části maturitní zkoušky.
Konverzační soutěž v německém jazyce – školní kolo
V pondělí 6. 12. 2021 proběhlo školní kolo v konverzační soutěži v německém jazyce.
Tento den se soutěžilo pouze v kategoriích II.B a III. Letos se těchto kategorií zúčastnilo 8 žáků. Podmínky pro přípravu nebyly v poslední (covidové) době úplně ideální, přesto byli všichni soutěžící vzorně připraveni a předvedli skvělé výkony.
Kategorie I.B bude soutěžit až 18. ledna 2022.
Umístění v letošním roce bylo následující:
Kalendář vytištěn!
Objednané kalendáře je možné si již vyzvednout v kabinetu biologie. Připomínáme, abyste chodili s doklady o zaplacení.
Regionální přebor družstev v šachu
Dne 16. listopadu se konalo regionální kolo přeboru družstev v šachu. Naši školu reprezentovala dvě družstva v kategorii II - 6.-9. třída ZŠ/ prima - kvarta gymnázia.
11.11. - Den válečných veteránů
Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu. Válečné veterány si ale připomínáme po celý měsíc listopad. Životy hrdinů z front nebo odboje často neznají ani jejich nejbližší. Tím, že si připneme symbol vlčího máku na šaty, vyjadřujeme úctu našim hrdinům, kteří bojovali za svobodu a demokracii.
Jsme hrdí, že i my letos můžeme přispět a podpořit sbírku, která připomíná hrdinství válečných veteránů. Naše škola se stala jedním ze sbírkových míst v Nymburce.
Na chatách RSG v Rokytnici proběhla podzimní brigáda
O víkendu 5. – 7. 11. 2021 proběhla na našich chatách v Rokytnici, v letošním školním roce již druhá, úklidová brigáda. Na 16 kolegů a kolegyň vyrazilo připravit naše chaty na zimní provoz. Kromě podstatných oprav a výměny materiálu, chaty prošly generálním úklidem, včetně mytí oken a leštění podlah. Níže si můžete udělat představu o dílčích krocích, které brigáda za 2 dny zvládla.
Předávání diplomů DELF
V pondělí 25.10. se 27 našich francouzštinářů dočkalo svých diplomů DELF, tedy mezinárodních jazykových certifikátů.
V Nymburce byly odhaleny první Stolpersteiny
Přesně před týdnem, v pátek 1. října, vyvrcholilo dvouleté pátrání členů Klubu moderní historie po osudech rodiny Pickových. Na rohu Tyršovy ulice a Eliščiny třídy, před budovou bývalé továrny na dámské a dětské oděvy, byly odhaleny první Stolpersteiny, kameny zmizelých, a studenti naší školy představili v Hálkově městském divadle příběh rodiny, která kdysi v Nymburce vlastnila tuto prosperující továrnu.
Evropský den jazyků
Po nucené roční covidové odmlce se na našem gymnáziu konal opět tradiční Evropský den jazyků, jehož cílem je upozornit na jazykovou rozmanitost a podpořit studium druhého cizího jazyka.
Francouzská navštěva Prahy a Francouzského institutu.
Ve čtvrtek 23.9.2021 se do Prahy vypravili i naši francouzštináři z obou septim. Jejich návštěva měla několik cílů.
Odhalení prvních Stolpersteine v Nymburce
V pátek 1. října vyvrcholí dvouleté pátrání členů Klubu moderní historie a v Nymburce budou odhaleny první Stolpersteine – kameny zmizelých.
Unser Ausflug nach Prag
Gestern am 23. 9. haben wir Prag besucht. Wir sind mit dem Zug bis zum Masaryk-Bahnhof gefahren und dann haben wir viele schöne Sehenswürdigkeiten besichtigt, wie zum Beispiel: den Pulverturm, das Gemeindehaus, die Celetná Gasse und die Prager Burg zum Schluss.
Adaptační kurz 1A
V pátek 3. 9. odstartoval kurz 1A letošní sérii adaptačních kurzů nastupujících ročníků v Rokytnici nad Jizerou.
Adaptační kurz 1PA
V pondělí 6.9.2021 se třída prima A vydala na adaptační pobyt na školní chatu v Rokytnici nad Jizerou spolu se svou třídní profesorkou Bursovou, prof. Haníkovou, prof. Havlinovou a dvěma lektorkami (studentky 8OA). Lepší počasí jsme si snad ani nemohli přát! A teď už postřehy od našich primánů...
Francouzské zkoušky DELF se vydařily i navzdory pandemii.
Se začátkem prázdnin přišla jedna velmi dobrá zpráva. Naši francouzštináři, kteří se ve školním roce 2020/2021 přihlásili ke zkouškám DELF, uspěli!
Terezín - Po stopách paměti
Původně plánovaný dvoudenní seminář sice nebylo možné realizovat, ale do Terezína jsme se nakonec vypravili na jednodenní, o to však intenzivnější návštěvu.
V úterý 15. června vyrazili členové Klubu moderní historie a zájemci z kvart, sexty B a oktávy B na dlouho plánovanou návštěvu Terezína. Na programu bylo poznání bývalého ghetta v doprovodu lektorů Památníku Terezín a vzpomínek bývalých vězňů. Zvládli jsme i návštěva Malé pevnosti.
Raný středověk? Žádná nuda v kvintě A.
Kvinta A končí své studium dějepisu v letošním roce klasicky někde v období raného středověku. Pro historika rozhodně zajímavé téma, kde může kombinovat hmotné a písemné prameny, ale méně zajímavé pro studenty v měsíci červnu.
Obrovský úspěch našich studentek v republikovém kole Konverzační soutěže ve francouzštině
Ve čtvrtek 17. června se konalo republikové kolo Konverzační soutěže ve francouzském jazyce. Poprvé se do republikového kola probojovaly hned dvě naše studentky najednou, Tamara Kotyková v kategorii ZŠ/NG I a Luisa Anna Hofmanová v kategorii ZŠ/NG II.
Obě francouzštinářky předvedly, že francouzštinu ovládají bravurně a v silné konkurenci ve svých kategoriích zvítězily.
Tamaře i Luise patří ohromná gratulace a poděkování za skvělou reprezentaci školy.
Přejeme hodně elánu a štěstí na další cestě světem francouzštiny a frankofonie.
Projektový den biologie v přírodě
V pondělí 24. 5. znamenal pro studenty ukončení distanční výuky. Obě sexty i 2. A se zúčastnily biologické akce na Ostrově v Nymburce. Na třech stanovištích si mohli studenti vyzkoušet svoje znalosti a vědomosti v praxi.
Celostátní kolo v distanční konverzační soutěži v německém jazyce
Ve středu 19. 5. se konalo online celostátní kolo konverzační soutěže v německém jazyce.
Ve finále bojovala Eliška Vokáčová z KA v kategorii II. B. Tento týden jsme se dozvěděli výsledky. Eliška obsadila krásné 3. místo z devíti účastníků!
Srdečně blahopřejeme!!!
Běh pro Paměť národa - výzva spuštěna!
Přijali jsme Školní výzvu Běhu pro Paměť národa 2021!
"Běh nás vede k vytrvalosti, sebepoznání, překonávání sám sebe. Stejně tak nás k tomuto inspirují příběhy našich pamětníků." Tolik motto pořadatelů.
Krajské kolo v distanční konverzační soutěži v německém jazyce
Ve středu 21. 4. se konalo online krajské kolo konverzační soutěže v německém jazyce. Měli jsme zde dva účastníky: Elišku Vokáčovou z KA v kategorii II.B a Bartoloměje Bošku z QA v kategorii III. Bartoloměj obsadil 7. místo.
Skvělý výkon podala Eliška Vokáčová, která ve své kategorii obsadila 1.místo a postupuje do ústředního kola!!!
Jom ha-šoa 2021
Jom ha-šoa ve ha-gvura, Den připomínky holokaustu a hrdinství. Ve většině evropských zemí je připomínce holokaustu a jeho obětem věnován 27. leden. Den, kdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim. V Izraeli si oběti holokaustu, ale i hrdiny války za nezávislost, připomínají právě při Jom ha-šoa. Pro tuto připomínku byl zvolen den, kdy vrcholilo povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. V letošním roce připadl den Jom ha-šoa na 8. dubna. K připomínkovým akcím se připojila i naše škola.
Krajské kolo matematické olympiády kategorie Z9
Vítězství Štěpána Klíra z 4KB v krajském kole MO!!!
Matematická olympiáda probíhá v letošním školním roce online formou. Soutěžicí řeší zadané úlohy doma a řešení posílají formou fotek a scanů. V krajském kole se celkem sešlo 74 úspěšných řešitelů z okresních kol.
Setkání v době covidové aneb kam až nás zavedlo pátrání...
Setkání a besedy se zajímavými osobnostmi byly nedílnou součástí výuky na naší škole. Distanční výuka trvá již téměř rok, a tak se i tato setkání přesunula do on-line podoby. Klubu moderní historie však umožnila i setkání, které by i bez covidových omezení bylo obtížné zorganizovat prezenčně, a to s izraelskou historičkou Raquel Orensztajn z památníku Yad Vashem a izraelským hudebníkem Effi Shoshani.
Distanční konverzační soutěž v německém jazyce – okresní kolo
Naši vítězové školního kola distanční konverzační soutěže v německém jazyce „byli nažhaveni“ pokračovat dále v okresním kole, ale neměli soupeře!!!! Podle krajského úřadu bylo naše gymnázium jedinou školou v okrese Nymburk, které distanční školní kolo uspořádalo.
Školní kolo francouzské olympiády online je za námi!
Ve středu 24.2. proběhlo školní kolo konverzační soutěže ve FRJ. Z pochopitelných důvodů bylo letos online. Ale i přes tuto skutečnost se soutěž vydařila a máme postupující do krajského kola.
Distanční konverzační soutěž v německém jazyce – školní kolo
Ve středu 22. 2. 2021 proběhlo školní kolo v konverzační soutěži v německém jazyce. Poprvé v historii distanční formou, a tak to byla i výzva, jak tuto soutěž uspořádat, aby vše fungovalo. Nakonec se vše povedlo, nevznikly žádné problémy, technika fungovala, připojení také….
Letos se soutěže zúčastnilo 8 žáků. Soutěžilo se ve všech třech kategoriích. „Nabito“ bylo ve II. kategorii, kde byly předvedeny velmi pěkné vyrovnané výkony. O svém vítězství v této kategorii nakonec rozhodla Viktorie Franková, která podala skvělý výkon v „Bildbeschreibung“.
Ruth Maier - Život by mohl být tak krásný
V době „předcovidové“ byly nedílnou součástí výuky na našem gymnáziu exkurze a workshopy v různých institucích. Jsme rádi, že i ony zareagovaly a řadu svých aktivit nabízí v on-line podobě. Jednoho velice zajímavého workshopu se zúčastnili i členové Klubu moderní historie. Ve čtvrtek 11. února jsme využili „pozvánku do Brna", kde Muzeum Brněnska – Vila Löw-Beer v Brně a Židovské muzeum v Praze připravili workshop k výstavě „Přetnuté životy. Archy rodiny Maierovy", nazvaný Život by mohl být tak krásný – Deník Ruth Maierové.
Vzácná návštěva
Studium dokumentů, návštěvy archivu a míst spojených s historií, besedy se zajímavými osobnostmi, které nám mají co říci k tématu našeho zájmu, to vše a mnohé další nás čeká v druhém roce fungování Klubu moderní historie. A zahájili jsme nesmírně zajímavým a velice přínosným setkáním. Z Prahy za námi přijel vyprávět příběh své rodiny pan profesor Milan Kodíček s dcerou Terezou. Setkání proběhlo originálně, osobně ve škole, ale i on-line pro ty, které nebyly přítomny ve škole…
Předávání diplomů DELF a návštěva ředitele Francouzské aliance Pardubice
Ačkoliv to vypadá, že školy, učitelé a studenti neřeší nic jiného než dezinfekce, roušky a sociální odstup, není to tak úplně pravda. Jedna z mála věcí, která navodila atmosféru doby předcovidové, se odehrála ve středu 30.9. u nymburských francouzštinářů.
Poslední den adapťáku 1PA
Poslední půlden v Rokytnici jsme si udělali poslední malý výlet. Po obědě jsme si sbalili a uklidili chatu a připravili se na odjezd.
Druhý den adapťáku 1PA
Dnes jsme se třídou vyrazili na celodenní výlet po Krkonoších. I když na vrcholu trochu foukalo, celý den nám svítilo sluníčko a dešti jsme se také vyhnuli.
První den adapťáku 1PA
1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.
Vím, co se stalo...
... touto větou můžete reagovat na celou řadu událostí, činů, faktů... Je to ale také název programu vzdělávacího oddělení Židovského muzea, kterého se v úterý 18. února zúčastnili členové našeho Klubu moderní historie. A oni již také vědí hodně o tom, co se stalo...
Kvalifikace na republikové finále zcela v režii našeho týmu
Basketbalový tým naší školy zvítězil v uvolněné atmosféře nad Gymnáziem z Jaroměře (89:36) a zajistil si tak postup na republikové finále, kterého se zúčastní 6 nejlepších středoškolských týmů z ČR. Hrát se bude 17.-18.3. 2020 ve Strakonicích.
Lyžařský kurz č. 6
Lyžařská sezóna je v plném proudu a naše škola má za sebou další z lyžařských kurzů. Tentokrát se pobytu úspěšně účastnily třídy 1A a 2A pod dohledem Evy Poprové, Martina Elišky a instruktora Radka Elišky. V kuchyni vládl Zdeněk Miškovský, který nám každý den připravoval lahodné hody. Na svazích jsme se zdokonalovali nejen ve sjezdovém lyžování, běžkařské technice, ale mohli jsme si vyzkoušet i skialpové lyžování po hřebenech. Počasí nám dalo ochutnat pestrou škálu ze své nabídky. Dva teplé azurové dny vystřídala větrná bouře Sabina, která přinesla vydatný déšť. Když už se zdálo, že se v něm veškerý sníh rozpustí, příroda se smilovala, poslala mráz a začalo sněžit. A v prašanu bylo veselo…
ZA POZNÁNÍM JIŘÍHO TRNKY
Dne 7. února se vydala třída sekunda A na exkurzi do Kutné Hory, na výstavu Jiřího Trnky.
Ráno jsme se všichni sešli na nymburském nádrží s paní profesorkou Haníkovou a paní profesorkou Sedlatou. Nastoupili jsme do vlaku, cesta však nebyla přímá, museli jsme dvakrát přestupovat, což nám vůbec nevadilo. Poprvé v Kolíně a následně v Kutné Hoře na hlavním nádrží, kde jsme přestoupili na místní lokální vlak, který nás odvezl na stanici Kutná Hora město. Následně nás čekala malá cca 3 km túra.
27. leden – Mezinárodní den památky obětí holokaustu
Přesně před 70 lety, 27. ledna 1945, byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz – Birkenau. Na památku obětí, šesti milionů osob židovského původu, několika stovek tisíc Romů a Sintů, tisíců homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí, vyhlásilo Valné shromáždění OSN 27. leden jako Mezinárodní den památky obětí holokaustu.
Síla lidskosti
Sir Nicholas Winton nejen jako zachránce neuvěřitelných 669 dětí, ale i jako vtipný pán, který má rád pilotování letadla a zahradničení. Takto nám ve čtvrtek 23. ledna v Klubu moderní historie představil a přiblížil, nám již známého, Nicholase Wintona pan Zdeněk Tulis s filmem Síla lidskosti.
Nenastoupili aneb ukrývané dítě
Návštěvy míst spojených s historickými událostmi a setkávání s pamětníky různých historických okamžiků bývají vždy důležitým a atraktivním doplněním studia dějin. Studenti navštěvující Klub moderní historie si to uvědomují a každé takové příležitosti si váží. Nejinak tomu bylo i ve čtvrtek 16. ledna, když jsme u nás v klubu přivítali velmi milou návštěvu. Vyprávět svůj příběh přijela paní Eva Benešová.
Lyžák
Třetí LVVZ vyjel 17. ledna se začátečním počtem 38 žáků z tříd 7MA, 7MB a 3. A, ale nenechme se zmást, počet se průběžně měnil. Hned ze začátku jsme zjistili, že není dostatek sněhu a rolba nejezdí celý úsek na který jsme zvyklí. Po příjezdu do Rokytnice nad Jizerou jsme dotáhli naše těžké tašky k rolbě, která na nás čekala u tunelu. Odtud to již byla klasika, tj. výšlap kopce, rozdělení pokojů, vybalení a večeře.
Umění dlouhého století
Ve čtvrtek 19. 12. 2019 se žáci 6XA a 2A vydali s profesorkami Haníkovou a Poprovou a slečnou Jungrovou do Veletržního paláce na výstavu Umění dlouhého století. Když si uložili batohy a kabáty do šatny, rozdělili se na dvě skupiny. My ze sexty jsme následovali paní průvodkyni do čtvrtého patra, kde nám představila nejen kubistická a expresionistická díla v Čechách. I ti, kteří kubismu zrovna nerozumí, si prohlídku užili, jelikož sál nabízel spoustu jiných obrazů i soch.
Konverzační soutěž ve francouzštině - školní kolo
Ve středu 18.12. poměřili své jazykové znalosti a dovednosti vybraní francouzštináři ze sekund až septim. Během dne totiž proběhlo proběhlo školní kolo konverzační soutěže.
Výsledky zkoušek DELF aneb První dárky pod stromeček
Po zhruba měsíci čekání a nejistoty dorazily do školy výsledky jazykových zkoušek DELF. A jako každý rok, tak i letos se zpráva o výsledku stává pro velkou většinu studentů prvním vánočním dárkem.
Konverzační soutěž v německém jazyce – školní kolo
Ve středu 11. 12. 2019 proběhlo školní kolo v konverzační soutěži v německém jazyce.
Letos se soutěže zúčastnilo 16 žáků. Soutěžilo se ve všech třech kategoriích. Obzvláště v I. a II. kategorii byly předvedeny velmi pěkné výkony. Svými excelentními znalostmi zazářila hlavně Eliška Vokáčová z TA, která byla vzorně připravena. (Při svém loňském debutu byla ale tak „ochromena“ strachem, že ze sebe nemohla vypravit souvislou větu. Takže může to být výzva pro případné zájemce – poprvé se nemusí zadařit, ale „Übung macht den Meister“ a „Einmal ist keinmal“!)
Umístění v letošním roce bylo následující:
5QB v Židovském muzeu
Ve čtvrtek 5. prosince se naše třída 5QB za doprovodu paní profesorky Oupické a pana profesora Soukupa vydala do Židovského muzea v Praze. Exkurzi nám zpříjemnila cesta předvánoční Prahou, a to zejména vyzdobené Staroměstské náměstí.
Vánoční akademie 2019
V předvánočním čase se studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce opět ocitli na prknech, co znamenají svět. V úterý 3. 12. 2019 se v Hálkově divadle konal již 17. ročník Vánoční Akademie. Žáci zde předvedli svá vystoupení, která secvičili o hodinách hudební výchovy. K této akci již tradičně patří i charitativní prodej ručně dělaných výrobků našich studentů výtvarné výchovy, jehož výtěžek putuje dětem do Afriky. Letos poprvé zde prodávaly cukroví studentky zapojené do projetu DofE, které prodejem svých dobrůtek finančně podporují koupi pomůcek pro nechodící chlapce z dětského domova. Děkujeme všem za přízeň a těšíme se zase za rok!
Holokaust ve vzdělávání 2019
Ve dnech 28. listopadu až 1. prosince se v prostorách Památníku Terezín konal nadstavbový seminář Holokaust ve vzdělávání. Svým programem navazuje na základní seminář Jak vyučovat o holokaustu.
DofEbufetík na vánoční akademii
Milí rodiče a studenti, o našem školním Dofebufetíku už jste možná slyšeli nebo četli. Na vánoční akademii máme v plánu prodávat cukroví, abyste mohli doma ochutnat i jiné druhy, než běžně pečete, nebo abyste měli v předvánočním stresu víc času na rodinu, místo zdlouhavého pečení.
Les petits créateurs de Nymburk na sympóziu učitelů FRJ
Listopad bývá měsícem tradičního setkávání učitelů francouzského jazyka na jejich sympóziu, které se tradičně koná v Poděbradech. A protože nymburští francouzštináři tradičně Sdružení učitelů francouzštiny tak trochu zanedbávají, jezdí to do Poděbrad napravovat svým příspěvkem do programu. Nejinak tomu bylo i letos.
DofEbufetík vydělával na vozíčkáře Vojtu a Filipa na Restaurant day
Dnes 17.11. před naší školou probíhal Restaurant day. Naše studentky zde měly stánek se spoustou dobrot jako každou středu pro ostatní studenty a zaměstnance školy.
Promítání na Zeď
Film nás provázel po celé 20. století. Byl vždy zrcadlem své doby, ať už ji zobrazoval pravdivě, byl touto dobou deformován, nebo skončil přímo tzv. v trezoru. A právě to měl žákům naší školy připomenout filmový den v rámci týdne oslav výročí 17. listopadu 1989.
Stříbrná ceremonie 2019
Jak už se tak většinou stává, za zásluhy býváte odměněni, tak i naši úspěšní účastníci stříbrné úrovně DofE se dočkali svého ocenění a předávání medailí. Ceremonie se konala ve středu 6. listopadu od 14:00 ve Vlasteneckém sále známého pražského Karolina.
Brigáda RSG 1.- 3.11.2019 – Rokytnice nad Jizerou
Na brigádu se po dlouhých a „hubených“ letech, přihlásil nadprůměrný počet kolegů a kolegyň – 22! Tato skutečnost nám umožnila, naplánovat větší rozsah prací, typu velkého malování či generálního úklidu na obou chatách.
Proč na gymnáziu v Nymburce sázejí krokusy?
Krokusy neboli šafrány jsou kosatcovité jarní a podzimní trvalky. Jarní krokusy vykvétají sotva sleze sníh. Na podzim naopak kvete šafrán pravý (Crocus sativus), jehož blizny jsou ceněným kořením. (abecedazahrady.cz)
A na gymnáziu jsme právě vysazovali ty jarní. Členové Klubu moderní historie se totiž zapojili do PROJEKTU KROKUS. Proč?
Hanin kufřík
Ve čtvrtek 17. října se členové Klubu moderní historie vydali do Židovského muzea v Praze na workshop Hanin kufřík. Cílem bylo prohloubit dosavadní vědomosti o situaci židovského obyvatelstva v protektorátu a především vyzkoušet si badatelskou metodu, jak pátrat a mapovat osud vybrané osoby. Součástí byla i návštěva expozic Židovského muzea.
Klub moderní historie
Věděli jste, že ve škole funguje Klub moderní historie? Zajímá vás, kdo je členem? Kdy se schází? Proč se schází? Co tam dělají? Tak čtěte následující řádky...
Dějiny jako trauma - Tragické události dějin ve vzdělávání
Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Muzeem romské kultury uspořádal v pátek 27. září v Letech u Písku seminář s názvem Dějiny jako trauma. Seminář sliboval inspiraci, jak obohatit klasickou výuku dějin a jak se žáky pracovat na místech spojených s tragickými událostmi. Konal se přímo v prostorách bývalého vepřína, který byl postaven na místě romského koncentračního tábora.
přespolní běh
OK přespolního běhu
26.9.2019 vyrazila početná skupina chlapců a dívek závodit v přespolním běhu. Letos byly nejmladší kategorie ve stínů konkurenčního závodu – Rotary maratonu, který se konal ve stejný den a zapříčinil, že družstvo nejmladších dívek se nepodařilo sestavit.
Geokurz 2019
Geokurz 6XA (16.-20. září 2019)
V pondělí třída 6XA vyjela na geologický kurz. Doprovod nám dělali paní profesorka Weissová, pan profesor Soukup a kuchaře pan Miškovský. Cestou rozdělili do jsme navštívili břidlicový lom v Jílové u Držkova, odkud jsme si přivezli nějaké úlomky fylitu. A zároveň jsme se pracovních skupin.
Výsledky krajského kola FO kategorie C
4 studenti druhého ročníku VG se zúčastnili domácího kola a postoupili do krajského kola fyzikální olympiády. Všichni se stali úspěšnými řešiteli.
Gabriela Hladká (6XA) obsadila 1. místo, ke kterému jí srdečně blahopřejeme. Dále bylo obsazeno krásné 6. a 7. místo studenty Janem Doskočilem (6XB) a Ondřejem Galuščákem (2A). Úspěšnou řešitelkou byla i Tereza Frýdková (6XB).
Celostátní přehlídka SOČ - velký úspěch Filipa Touše
Přehlídka toho nejlepšího, co dokázali středoškolští studenti v rámci soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ) vytvořit na poli odborné práce a vědy, se letos konala ve dnech 14. až 16. června v Opavě. Hostitelské úlohy se ujalo Mendelovo gymnázium ve spolupráci se Slezskou univerzitou. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jejím gestorem je Národní institut pro další vzdělávání.
V pátek 14. 6. odpoledne přijelo do Opavy 13 krajských delegací a delegace Prahy. Delegaci Středočeského kraje, včetně šesti studentů z Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce, doprovázela Mgr. Lenka Bubeníková. Tyto delegace přivezly 307 soutěžících, vítězů krajských přehlídek SOČ, kteří zde v sobotu 15. června obhajovali své soutěžní práce v přírodovědných, technických, humanitních a společenskovědních oborech. Obhajováno bylo téměř 280 soutěžních prací. V porotách zasedlo 90 porotců - předsedů a členů osmnácti odborných hodnotících komisí, odborníků z vědeckovýzkumné a akademické sféry z vysokých, vyšších odborných, středních škol a z praxe. Soutěžící si vyzkoušeli, jak těžké je obhajovat svoji práci před 5 - 6 členy odborné poroty a čelit jejich záludným otázkám během diskuse, někdy i v angličtině. Naše studenty přijeli podpořit pedagogové Mgr. Radka Mlázovská a Mgr. Miroslav Soukup.
V sobotu v podvečer již bylo dobojováno a pro účastníky byl připraven bohatý raut a One Human Show Simony Babčákové, která nespočetněkrát rozesmála zaplněné kino Mír.
Nedělní dopoledne patřilo tradičně výletům do atraktivních lokalit okolí Opavy a Ostravy – zámek Hradec nad Moravicí, zámek v Raduni, Arboretum Nový Dvůr, Landek Park v Petřkovicích, Svět techniky Dolní Vítkovice a Národní památník II. světové války v Hrabyni. Ti, kteří se rozhodli necestovat za poznáním tak „daleko“, navštívili Slezské zemské muzeum nebo si zahráli aktivní hru – Poznej Opavu.
Odpoledne pak byla celostátní přehlídka zakončena slavnostním vyhlášením výsledků.
Naše gymnázium reprezentovala pětice dnes již absolventů a Filip Touš ze 6XA. Právě jemu se podařilo obhájit svoji práci skutečně výtečně a obsadil 3. místo.
Výsledeky Celostátního kola SOČ:
Obor 2 Fyzika - 15. místo: Jonáš Bubeník
Název práce: Archimedova spirála a její užití
Obor 4 Biologie - 12. místo: Nikol Kopecká
Název práce: Klíčivost rýže
Obor 6 Zdravotnictví - 11. místo: Karolína Králová
Název práce: Mechanismus vzniku Huntingtonovy choroby
Obor 8 Ochrana a tvorba životního prostředí - 14. místo: Markéta Štekrtová
Název práce: Ekonomické a environmentální dopady současné produkce palmového oleje
Obor 12 Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie - 13. místo: Lenka Horvátová
Název práce: Jaderná fyzika ve výuce NG
Obor 18 Informatika - 3. místo: Filip Touš
Název práce: Využití reverzního inženýrství k tvorbě softwaru pro získávání výhod v online hrách a analýza jeho detekce
Run for Help Poděbrady 2019
Naši studenti se aktivně zapojují do celé řady charitativních akcí a aktivit, o čemž jste na stránkách pravidelně informovaní. Jednou z velmi zajímavých a příjemných akcí byl již pátý ročník charitativního závodu Run for Help 2019, který se konal v neděli 19. května v Poděbradech a kterého se zúčastnili žáci sekundy B.
Český den proti rakovině
15. května se naše gymnázium opět zapojilo do charitativní akce Český den proti rakovině. Hlavním tématem letošní sbírky byla nádorová onemocnění plic. Cílem sbírky je nejen získat za kvítky měsíčku lékařského co nejvíce finančních prostředků na boj proti rakovině, ale také preventivně působit na širokou veřejnost prostřednictvím letáků s informacemi.
Pohár rozhlasu kat. IV
Studené jarní počasí prověřilo atlety z tercií a kvart. Ve středu 15.5. pokračoval letošní Pohár rozhlasu, tentokrát pro žáky a žákyně osmých a devátých tříd. Všichni naši atleti se museli vypořádat s nepříjemnými nástrahami počasí. Lépe se tentokrát vedlo družstvu chlapců, které skončilo se ziskem 4515 bodů na pátém místě. Děvčata získala 3455 bodů a celkovou osmou příčku.
Pohár rozhlasu kat. III
4328 bodů přineslo v okresním kole dívčímu atletickému družstvu celkové druhé místo. Několik umístění na pomyslných stupních vítězů a další pěkné výkony pomohly děvčatům z prim a sekund k zisku stříbrné pozice v okresním kole Poháru rozhlasu, které se konalo na atletickém hřišti ZŠ Václava Havla v Poděbradech. Individuální stříbrné medaile získaly Luisa Anna Hofmanová ve sprintu na 60m a štafeta na 4 x 60m ve složení Luisa Anna Hofmanová, Marie Kramešová, Adéla Radilová a Barbora Pacourková. Celkové vítězství vybojovala va skoku vysokém Marie Kramešová.
Za uměním první republiky 1918 - 1938
Ve čtvrtek 9. 5. 2019 se obě kvinty a prvák vypravily za uměním do Národní galerie společně s paní profesorkou Sedlatou a paní profesorkou Haníkovou. Po setkání se na nádraží jsme nastoupili do rychlíku a hurá do Prahy. Potom se už jen stačilo dopravit do 3. patra Veletržního paláce. Naštěstí to nebylo daleko.
Paris sera toujours Paris aneb Paříž bude vždycky Paříží…
Plní zážitků a nových zkušeností, zásobeni suvenýry a fotografiemi, unavení, ale v dobré náladě jsme v sobotu 27. dubna ráno vystoupili z autobusu po třídenním putování Paříží a okolím. Naše cesta začala již v úterý 23. dubna večer a nic nenaznačovalo, jak moc výjimečná cesta nás čeká.
Jarní Srdíčkové dny
Už potřetí v letošním školním roce vyšli studenti 6XB a 2A do nymburských ulic v rámci charitativní sbírky Srdíčkové dny.
Přednáška Markéty Štekrtové
Ve čtvrtek 4. 4. 2019 se v Lysé nad Labem v městské knihovně konala přednáška pro veřejnost o palmě olejné, palmovém oleji a ostrově Sumatra. Přednášející byla naše letošní maturantka Markéta Štekrtová (4A). Markéta posluchačům předložila pádné důvody toho, proč se zabývat problematikou pěstování palmy olejné na obrovských plantážích, zdůraznila ekologické dopady produkce palmového oleje na životní prostředí. Markéta strávila na Sumatře 1 měsíc, zažila mnohá dobrodružství nejenom v pralese, ale i při čištění pláží od odpadů, které tam naplavilo moře. A věřte, umí o tom dlouze a poutavě vyprávět. V knihovně jí čas vymezený na přednášku (2 hodiny) nestačil, odpovídala na spoustu dotazů. Vše dokládala nádhernými fotografiemi z pralesa, pláží, plantáží,...Markéta téma palmového oleje zvolila pro napsání své maturitní práce a bude s touto prací i soutěžit 30. 4. v krajském kole SOČ v Kutné Hoře.
Škola udržitelného rozvoje
Dne 26.3. 2019 v rámci setkání koordinátorů ekologické výchovy Středočeského kraje získalo Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce ocenění Škola udržitelného rozvoje druhého stupně.
Krajské kolo v konverzační soutěži v německém jazyce
V úterý 19. března 2019 se uskutečnilo na Gymnáziu Kladno krajské kolo v konverzační soutěži v německém jazyce. V kategorii II. Breprezentoval naši školu Bartoloměj Boška z tercie A.
Jak vyučovat o holokaustu
Inspirace? Rady? Informace? Tipy? Odpovědi? Od všeho správnou míru dostali účastníci třídenního semináře Jak vyučovat o holokaustu, který uspořádal Památník Terezín ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze, MŠMT a Muzeem romské kultury v Brně. Seminář 1. stupně se konal od pátku 15. 3. do neděle 17. 3. v Praze a v Terezíně a program byl opravdu velmi bohatý.
Již počtvrté se naši žáci potkali s člověkem "odjinud"
V úterý 26. února proběhlo na naší škole setkání žáků semináře psychologie a sociologie se zástupci Sdružení pro integraci a migraci a jejich hostem, panem Ahsanem Aslamem z Pakistánu.
Konverzační soutěž v německém jazyce – okresní kolo
Ve středu 13. 2. 2019 proběhlo v DDM Nymburk okresní kolo v konverzační soutěži v německém jazyce. Bohužel jako každý rok snížil lyžařský kurz počet oprávněných postupujících, takže se okresního kola nezúčastnili „ostřílení“ soutěžící Alex Koukol a Jan Raja. Ale ostatních sedm účastníků si vedlo opravdu skvěle. V kategorii I. B vyhrál Vojtěch Šáfr ze SA, ale v této kategorii se do krajského kola nepostupuje.
Opravdový „němčinářský koncert“ předvedli žáci z tercie A, kteří v kategorii II. B s velkým bodovým náskokem obsadili 1. – 3. místo. Na 1. místě se umístil Bartoloměj Boška a postupuje do krajského kola.
Otevřená věda - stáže studentů
Již od roku 2005 se tento projekt zaměřuje na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Cílem stáží je umožnit studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň jsou studenti zapojováni do činnosti ústavů Akademie věd ČR.
Studenti se do jednotlivých stáží přihlásí a projdou výběrovým řízením. Pro rok 2019 byli vybráni tito studenti z naší školy:
1. Kristýna Vojtová (7MA) Mikrobiom trávicího traktu člověka.
2. Bára Bičáková (7MA) a Jan Raja (6XA) Mykorhizní houby jako skrytí pomocníci rostlin.
3. Zuzana Šaldová a Barbora Krátká (6XB) Hospodářství na šlechtických sídlech a ve městech během středověku a počátku novověku.
4. Charlotte Cote (7MA) Vícejazyčnost na českých školách.
Druhý ročník Vánoční filmové nadílky
Již podruhé jsme před Vánocemi pozvali do školy zajímavé filmy. V pátek 21.12.2017 se zde odehrál druhý ročník akce Vánoční filmová nadílka aneb Učíme se filmu a filmem.
Anatomický ústav
Výsledky zkoušek DELF aneb 26 radostných zpráv
Jako každý rok skončilo těsně před Vánoci období čekání na výsledky zkoušek DELF. Pro 26 našich francouzštinářů to byl radostný moment.
Dělání, dělání… První brigáda na chatách RSG je za námi!
První, podzimní brigáda proběhla o tomto víkendu, na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou. Malá, ale úderná skupina brigádníků sekala trávu okolo chat, likvidovala náletové dřeviny, na chatách zprovoznila topné systémy, vyměnila staré baterie na umývárnách za nové. Na horní chatě také vytřídila a odvezla odpad, který zde zůstal ze všech lyžařských a adaptačních kurzů.
Prezentace projektu DofE
V pondělí 17.9. ráno proběhla prezentace DofE pro studenty kvart a 1.A. Navštívila nás ambasadorka DofE Eliška Vašířová. Představila studentům mezinárodní cenu vévody z Edinburgu a svůj příběh. Druhou hodinu prezentovali studenti, kteří absolvovali bronzovou cenu.
Seznamte se, prosím
Příchod do nové školy může znamenat pro každého něco jiného. Pro někoho naději, pro jiného smutek, někdo to prožívá, pro jiného je to běžná věc. Jedno mají však všichni společné, setkání s novými lidmi. Každý z nás má přirozenou potřebu utvořit si na druhého nějaký názor. Stejně tak na tom jsou na začátku nového školního roku i žáci 1. A našeho gymnázia. A abychom jim situaci ulehčili, vzali jsme je na začátku září na tradiční adaptační kurz do Krkonoš.
Celostátní přehlídka SOČ
Přehlídka toho nejlepšího, co dokázali středoškolští studenti v rámci soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ) vytvořit na poli odborné práce a vědy, se letos konala ve dnech 15. až 17. června v Olomouci. Hostitelské úlohy se ujalo Slovanské gymnázium. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jejím gestorem je Národní institut pro další vzdělávání.
Экскурсия в Праге
В четверг 14-ого июня мы были со студентами классов 6XB и 2А на экскурсии в Праге. Мы прошли через Вацлавскую площадь и Площадь имени Карла к одному из самых важнейших памятников времени Протектората Чехии и Моравии - Собор Святых Кирилла и Мефодия на улице Рессловой.. Здесь 21 день пробыли чешские парашютисты, которые совершили покушение на Рейнхарда Гейдриха в 1942-ом году. Мы осмотрели собор, посмотрели фильм и прежде всего были на местах, где жили парашютисты. Кроме крипты мы осмотрели тоже собор, где воевали.
Naši studenti si mohli vypůjčit knihy z živé knihovny
Ve čtvrtek 7.6. přijeli na naši školu lektoři z Charity ČR, aby v rámci projektu Žijeme spolu, mluvíme spolu uspořádali tzv. živou knihovnu s lidmi jiných vyznání.
Výlet do Botanicusu v Ostré
Dne 7. 6. se naše třída sekunda A vypravila na výlet do Botanicusu v Ostré. Doprovázely nás paní profesorky Sedlatá a Haníková. Jeli jsme vlakem do Stratova a ze Stratova jsme šli pěšky lesem do Ostré.
Přednáška a návštěva dialyzačního centra
Maturanti už pomalu počítají dny do konce svého studia, přesto se podařilo do jejich nabitého programu zařadit přednášku a návštěvu dialyzačního centra. Studenti z předmětů Biologická a chemická praktika a BIV měli možnost vyslechnout přednášku s prezentací pana primáře Ondřeje Remeše z Dialyzačního střediska NephroCare v Nymburce, které bylo otevřeno v březnu 2017 společností Fresenius Medical Care - DS, s.r.o.
Okresní kolo v aerobiku dne 28. 3.
Ve středu 28. března se konalo v Nymburce v tělocvičně na zimním stadionu, pro nás úspěšné, okresní kolo soutěže v aerobiku pro základní a střední školy v kategorii dívek i chlapců. Gymnázium reprezentovalo celkem 7 studentek a studentů v kategorii IV středních škol a jedna studentka v kategorii III základních škol 8. a 9. třída.
Národním finále - Západ Florbal Challenge 2017/2018
Nymburské princezny obsadily v Národním finále - Západ Florbal Challenge 6. místo
Konverzační soutěž v německém jazyce – okresní kolo
Ve středu 7. 2. 2018 proběhlo v DDM Nymburk okresní kolo v konverzační soutěži v německém jazyce. Bohužel jako každý rok snížil lyžařský kurz počet oprávněných postupujících, takže se zúčastnilo pouze pět žáků, ale všech pět se umístilo do 3. místa. Do krajského kola však postupují jenom vítězové. Valesová Ellyn ze SA obsadila sice v kategorii I. B 1. místo, ale v této kategorii se krajské kolo nekoná.
Umístění žáků naší školy bylo následující:
Nymburská stuha 2018
V neděli v podvečer se skupinka pedagogů sešla na zimním stadionu v Nymburce, aby podpořila svého studenta Daniela Mrázka (4KA) na 30. ročníku soutěže s názvem Nymburská stuha. A opravdu se bylo na co dívat, Daniel předváděl spoustu vysokých skoků a piruet, takže jsme žasli nad jeho výkonem. Soutěžil v kategorii Junioři.
Vánoční filmová nadílka na Gymnáziu Bohumila Hrabala
V některých školách se den před vánočními prázdninami učí. V jiných se pořádají besídky. A v některých se chodí do kina. Na našem gymnáziu jsme si kino pozvali do školy. V pátek 22.12.2017 se zde odehrála akce Vánoční filmová nadílka aneb Učíme se filmu a filmem.
Konverzační soutěž v německém jazyce – školní kolo
Ve čtvrtek 14. 12. 2017 proběhlo školní kolo v konverzační soutěži v německém jazyce v kategoriích I. a II. Zúčastnilo se 16 žáků.
Soutěž v kategorii III. se uskuteční po Novém roce.
Umístění v kategoriích I. a II. bylo následující:
Výsledek sbírky Srdíčkové dny
Na začátku prosince se šestice studentů z druhých ročníků vydala na sbírku pro organizaci Život dětem - Srdíčkové dny.
Anatomický ústav
Semináře BIV v Anatomickém ústavu
Tak jako každý rok, i letos se obě skupiny biologického semináře člověka v doprovodu p. Weissové a p. Svěcené vydali na návštěvu Anatomického ústavu při 1.lékařské fakultě v Praze.
Anatomické muzeum skýtá velké množství exponátů vhodných pro srovnávací anatomii obratlovců, na kterých si studenti mohou zopakovat většinu svých znalostí ze zoologie i anatomie člověka. Rovněž si mohli prostudovat plastinované exponáty lidských orgánů. Tato exkurze je považovaná za jednu z nejpřínosnějších.
M.Weissová
Výměnný pobyt studentů na Lycée Henri Vincenot ve francouzském Louhans
Jak jsme již informovali, od 24.11. do 1.12.2017 pobývala desítka nymburských francouzštinářů na partnerské škole v burgundském městečku Louhans.
Pišqworky - krajské kolo
V úterý 28. listopadu 2017 se konalo středočeské krajské kolo jubilejního 10. ročníku soutěže v pIšQworkách, které hostila VOŠ a SPŠD Mastná v Praze 1. Na turnaj postoupilo dvanáct škol a šestnáct týmů, které byly tedy rozděleny do čtyř skupin po čtyřech. Z každé skupiny postupovaly dvě nejlepší pětice, z nichž play-off určilo dva postupující týmy do Grandfinále. Nejúspěšnější byly týmy Alarmovy Hakly z berounského gymnázia a NKJT z kladenského gymnázia.
Pišqworky 2017
Oxid titaničitý spálil Chobotnice v rohlíku a suverénně zvítězil!
Celkem tři týmy reprezentovaly naše gymnázium v prvním kole Pišqworek 2017. V téměř čtyřhodinové bitvě, kde jedinými zbraněmi jsou křížky a kolečka, zvítězil Oxid titaničitý.
KB Florbal Challenge 2017, tentokrát v mužském podání
Přestože chlapecký tým ani jednou v Poděbradech neprohrál, z postupu se radovali jiní.
Zkoušky DELF 2017 jsou za námi
V týdnu před státním svátkem 17.11. měli nymburští francouzštináři a jejich učitelé napilno. Na gymnáziu se totiž konal další ročník mezinárodních jazykových zkoušel DELF scolaire.
Republikové finále přespolního běhu
Družstvo našeho gymnázia reprezentovalo Středočeský kraj v republikovém finále přespolního běhu
Návštěva ředitele AF Pardubice u našich francouzštinářů
V pondělí 16.10.2017 zavítal na naše gymnázium nový ředitel Francouzské aliance v Pardubicích, pan Samuel Coeytaux.
Beseda s imigrantem proběhla letos již potřetí
V úterý 10. října proběhlo na naší škole setkání se zástupci Sdružení pro integraci a migraci a jejich hostem, slečnou Sagar Rakin z Afgánistánu.
Exkurze do pražského Rudolfina
V pátek 6. 10. 2017 jsme s paní profesorkou Haníkovou a profesorem Kotyzou navštívili výstavní prostory pražského Rudolfina. Výstavu zde měl jeden z českých soudobých umělců Krištof Kintera, který výstavu pojal v dost osobitém stylu.
Ostře sledovaná škola
Ostře sledovaná škola - časopis, který pro vás připravili studenti z 2SB.
SOČ - nejlepší start ve vědě
Celostátní kolo 39. ročníku SOČ se letos konalo v Boskovicích na VOŠ ekonomické a zdravotnické a SOŠ Boskovice. Záštitu nad letošním ročníkem převzal bývalý předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc.; ten a další významní hosté byli přítomni na zahájení, byli to např.: hejtman JM kraje JUDr. Bohumil Šimek, starostka města Boskovice Bc. Hana Nedomová, vědecký pracovník Fyziologického ústavu AV ČR prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., dr. h. c., dále studenty přišli pozdravit představitelé vysokých škol a další významní hosté.
V sobotu 17. 6. 2017 přesně v 8.00 boskovického času povstalo 18 předsedů a předsedkyň odborných porot, kteří milým proslovem zahájili obhajoby 39. celostátní přehlídky SOČ a pak se pustili do přísného neb spravedlivého hodnocení jejich prací. Naše škola měla hned 2 želízka v ohni. Petr Červinka obhajoval svoji práci: "Zaniklé rybníky na Nymbursku, vymezení někdejšího Chlebského a Bobnického rybníka" v oboru č. 5: Geologie, geografie. Dominika Tanglová měla práci z oboru č. 2: "Jednočočkový dalekohled".
Oba naši dnes už bývalí studenti se rozhodně v těžké konkurenci neztratili a ve výsledkové listině si můžeme s radostí přečíst:
12. místo
Název práce: Jednočočkový dalekohled
Autor: Dominika Tanglová
Škola: Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce, Komenského 779, Nymburk
Kraj: Středočeský
6. místo
Název práce: Zaniklé rybníky na Nymbursku, vymezení někdejšího Chlebského a Bobnického rybníka
Autor: Petr Červinka
Škola: Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce, Komenského 779, Nymburk
Kraj: Středočeský
Zvláštní cena: Návrh na účast na celostátní přehlídku SOČ na Slovensku
Oběma studentům gratulujeme.
Jubilejní 40. ročník se bude konat na Slovanském gymnáziu v Olomouci.
Věřím, že i zde budeme mít zástupce z naší školy.
Prag – Der Königsweg
Dne 14.6. se skupina udatných studentů z druhých ročníků vydala po stopách pražské historie. Velitelem naší němčinářské skupiny byla paní profesorka Haníková, díky které se z němčinářů stali profesionální průvodci po památkách v Praze. Začátek trasy byl u Prašné brány, odkud všichni pokračovali přes významná historická místa až k Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Při vší pilnosti žáci vyplnili pracovní list a celá výprava byla zakončena rozlučným pokřikem.
Karolína Králová 2.A
Jaké to je žít a chodit do školy v Ugandě
Školní rok pomalu končí a s ním i seminář 1PB Globální výchova. Jedním z témat, které jsme právě dokončili je školství v rozvojových zemích, pro nás to byla konkrétně Uganda. Studenti 1PB se zúčastnili přednášky o Ugandě, která byla zaměřena na život a hlavně problematiku školství v této východoafrické zemi. Přednášející byla absolventka našeho gymnázia, paní Veronika Formánková, která pobývala v Ugandě celkem 3 roky. V první části svého pobytu pracovala jako učitelka anglického jazyka a občanské výchovy na základních a středních školách - celkem 2 trimestry a potom působila 2 roky jako ředitelka Adopce na dálku© vyslaná Arcidiézní charitou Praha.
Mistryně ČR - již počtvrté
Nela Vohradská z 2.A opět nezklamala sebe ani své fanoušky. Letos byl její boj o to těžší, protože postoupila do nejvyšší kategorie 17+. 1.místo na MČR Master Class Aerobic je tedy velkým úspěchem.
Cvičná expedice skupiny číslo 3.
Naše cvičná expedice se odehrála 19. -20. 5. 2017. V 17:00 jsme vyrazili od budovy gymnázia směr Písty a písečná duna.
Francouzská videokonference aneb Vše fungovalo!
V úterý 16.5. si francouzštináři z 3A, 7MB a 4KA vyzkoušeli videokoferenci se svými spolužáky z Francie, konkrétně z burgundského městečka Louhans. I když aktivita již patří mezi tradiční, které francouzské třídy podnikají, tato byla v jistém smyslu výjimečná.
Trénujeme na bronzové expedice DofE
Čas teče pro nás Dofáky ještě rychleji než voda a účastníci se blíží k završení programu na bronzové úrovni Mezinárodní ceny Vévody z Edinghburgu. Tímto završením budou bronzové expedice.
Biologická olympiáda OK
Velká gratulace patří Jáchymovi Vodenkovi z primy A, který dnes vybojoval 1. místo v biologické olympiádě s velkým odstupem bodů nad svými soupeři z okresu. Po úspěšném a časově velmi náročném vstupním úkolu se velmi zdatně zhostil i vědomostního testu, laboratorní úlohy a nakonec i praktického poznávání živočichů a rostlin. Nyní se začne připravovat na krajské kolo 25.5. v Mělníku - budeme opět držet palce!!
Martina Weissová
Okresní aerobiková soutěž
Letošní Okresní aerobikové soutěže pro ZŠ A SŠ se zúčastnilo 16 studentů a studentek a navázalo tak na úspěchy loňského roku, tentokrát dvěma 1.místy, a to zásluhou Nely Vohradské a Adolfa Tomana, dále 3.místem Nikoly Skopalíkové (všichni 2A) a cenou poroty pro Adélu Svobodovou (7MA). Velké nasazení projevili i ostatní zúčastnění, a přestože zůstali za branami oceňovaných míst, patří i jim pochvala, že se „poprali“ s ostatními soupeři, kterých letos bylo 180! Velký dík tedy patří i A.Šlechtovi, Š. Puldovi, B.Motlové, V.Mikešové, M.Hankeové, E.Stejskalové , M.Čepičkové (všichni 2A), E. a A. Doležalovým (7MA), K.Rejmanové z kvinty a našim nejmladším E.Formánkové (SA) a A.Špitálníkové.
Martina Weissová
Krajské kolo v konverzační soutěži v německém jazyce
V úterý 21. března 2017 se uskutečnilo na Gymnáziu Kladno krajské kolo v konverzační soutěži v německém jazyce. V kategorii II.B reprezentoval naši školu Alexandr Koukol z KA.
Z deseti účastníků ve své kategorii obsadil krásné 4. místo, přičemž mu 3. místo uniklo o jediný bod. K pěknému umístění gratulujeme a věříme, že i příští rok (už v kategorii III.) prověří opět své schopnosti v německém jazyce!
Úspěchy studentů v klavírní soutěži ZUŠ
V minulých dnech proběhla celostátní klavírní soutěž základních uměleckých škol. Řada studentů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce se do této soutěže zapojila a dosáhla krásných výsledků. Patří jim nemalý obdiv, že při studiu gymnázia dokázali zvládnout velice náročný repertoár, se kterým si vysloužili skvělá ocenění od poroty složené především z koncertních klavíristů a učitelů z hudebních konzervatoří. Všichni tito žáci nymburské ZUŠky dělají tak čest i gymnáziu a právem tvoří klavírní špičku Středočeského kraje.
První cenu v okresním kole získal:
Vojta Pergel (2SA)
Druhou cenu v krajském kole získali:
Kačka Ulrychová (5QA)
Bára Plachá (5QB), Mario Elia (3A)
Olinka Vencourová (6XA)
Hedvika Literová (8OB).
První cenu v krajském kole získal:
Matěj Ballaty (8OA)
- je zároveň navržen na postup do celostátního kola této soutěže.
Okresní kolo v konverzační soutěži v německém jazyce
Ve středu 25. ledna proběhlo v DDM Nymburk okresní kolo v konverzační soutěži v německém jazyce. V kategorii I. B se Vojtěch 2SA umístil na 1. místě. (do krajského kola se v této kategorii nepostupuje). Linda Murčová ze 2SA se umístila na 3. místě. V kategorii II.B se na 1. místě umístil, a tím pádem postupuje do krajského kola, Alexander Koukol z 4KA – gratulujeme!!! Na 2. místě se umístil Jan Raja z 4KA. Ivan Tomášek ze SA obsadil 6. místo. V kategorii III. A jsme měli rovněž soutěžící: Pavel Souček ze 6XA obsadil 4. místo, Václav Štěpán ze 7MA 5. místo.
Anatomický ústav a Hrdličkovo muzeum Praha
V úterý 13. prosince absolvovali studenti 4. ročníku semináře BIV prohlídku Anatomického ústavu při 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy a následně prohlídku Hrdličkova muzea na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Hlavním tématem obou prohlídek byla fyzická antropologie a srovnávací anatomie.
Biologické semináře 3BIS a BIV na Týdnu vědy a techniky
V pátek dne 4. 11. se zúčastnili studenti 3. ročníku BIS a 4. ročníku BIV akcí pořádených Akademií věd v rámci Týdne vědy a techniky. Na tomto festivalu se prezentují různé školy a organizace se zajímavými tematickými výstavami a přednáškami.
Podzimní brigáda proběhla již s nádechem zimy!
Podzimní brigáda proběhla již s nádechem zimy!
Uplynulý víkend prožilo 14 učitelů a rodinných příslušníků na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou. Nejednalo se však o rekreaci, ale o úklidovou brigádu s cílem připravit chaty na zimní provoz.
To, že je zima již hodně blízko, jasně demonstrovaly bílé vrcholky Lysé hory.
Recyklohraní
Proč donést do školy vybité baterie?
Naše škola je přihlášena do projektu "Recyklohraní". Bližší informace o projektu najdete na stránkách www.recyklohrani.cz. Ve škole jsou sběrová místa pro vybité baterie a drobné elektrozařízení. Spolupracující firmy potom zajišťují odvoz. Principem projektu je, že za vybraný recyklovatelný materiál získává naše škola bonus v podobě bodů, které může potom využít k výběru cen z katalogu odměn.
Příprava na SOČ
V minulém týdnu se studentky Alexandra Birndtová (6XA), Martina Petrová a Vlasta Mlázovská (7MB) zúčastnily Letní školy mladých talentů 2016 v Brně. Tato akce byla určena studentům, kteří se v nejbližší době hodlají pustit do středoškolské soutěže SOČ. Náplň akce byla velice pestrá a, podle slov dívek, náročná. Studentky absolvovaly praktické semináře, v nichž se dozvěděly, jak psát práci SOČ, jak správně citovat, jak si připravit prezentaci a obhajobu své práce.
Teď už je na řadě dobrá volba oboru a tématu SOČ.
Slunečná brigáda na chatách RSG v Rokytnici
Hezké počasí nás vylákalo na první, podzimní brigádu do Rokytnice nad Jizerou. Na 12 brigádníků z řad učitelů či jejich blízkých se pustilo do venkovních i vnitřních prací. Prořezali se náletové dřeviny, posekala tráva,vyměněny schody ke stodole, byly ošetřeny trámy proti dřevokazům, byl odvezen i odpad z kurzů…
Studenti a volby?!?
Na podzim nás opět čekají volby - tentokrát do krajských zastupitelstev (a třetinu republiky také senátní). Většina studentů předmaturitního ročníku bude moci jít poprvé volit. A právě tomuto momentu je věnován projekt společnosti STEM, jehož pilotáž proběhla na našem gymnáziu v pátek 17. 6. 2016.
Kvinta B natáčí videoklip
Studenti hudební výchovy z kvinty B se rozhodli natočit v rámci výuky hudební výchovy klip k libovolné písni. Záměr byl tedy jasný, jak si s ním poradili?
Výlet třídy 2SB do Botanicusu v Ostré
Dne 9. června 2016 se vydala naše třída 2SB s paní profesorkou Sedlatou, Haníkovou a paní Jungrovou na exkurzi do Botanicusu v Ostré.
Výlet třídy 2SA do Botanicusu v Ostré
Dne 3. 6. 2016 se třída 2SA s profesorkami Haníkovou a Sedlatou vydala na výlet do Botanicusu – imitace středověké vesnice v Ostré. Z vlaku jsme vystoupili už ve Stratově a vydali se příjemnou procházkou lesem do Ostré. Na místě se vybralo vstupné a směnili jsme si české peníze za groše, jediná měna, která platí v celém areálu. Stanovili jsme si místo a čas, kde se znovu sejdeme a vyrazili vyzkoušet si co nejvíce středověkých činností.
Postřehy z eko kurzu BiS
Postřehy z ekologického kurzu
Přijeli jsme do Blanska vlakem,
Čekali jsme na bus,
Bojovali jsme se zmatkem,
Do Krásenska to byl cesty kus
V busu jsme nebyli sami,
My, dvě třídy a místní,
Pustili jsme sednout dámy
A sami skučeli trýzní
Máme staronovou mistryni ČR v aerobiku!
Studentka 1.A Nela Vohradská již potřetí obhájila 1. místo na Mistrovství ČR v aerobiku v kategorii 14 - 16 let. V konkurenci asi 80 závodnic, které stejně jako ona prošly postupovými koly po celé ČR, nenašla přemožitelku.
Slavnostní předávání diplomů DELF
Ve středu 13. dubna zažilo nymburské gymnázium slavnostní událost. Zhruba po roce k nám opět zavítaly zástupkyně Francouzského velvyslanectví a Francouzské aliance. Jejich přítomnost už tradičně znamená, že jazykové zkoušky DELF, konané na podzim, neprobíhaly zbytečně.