Anatomický ústav a Hrdličkovo muzeum Praha

Anatomický ústav  a Hrdličkovo muzeum Praha

            V úterý 13. prosince absolvovali studenti 4. ročníku semináře BIV prohlídku Anatomického ústavu při 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy a následně prohlídku Hrdličkova muzea na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Hlavním tématem obou prohlídek byla fyzická antropologie a srovnávací anatomie.

              V Anatomickém ústavu bylo vedle velkého množství koster hlavních skupin (ryby, obojživelníci, plazi, ptáci) pro nás zejména zajímavé porovnání stavby savců s důrazem na porovnání koster opic a lidí. Dále bylo zajímavé srovnání mužské a ženské kostry. Druhou hlavní částí byly v místnosti U velryby (u stropu je opravdu zavěšena kostra plejtváka) ukázky vnitřních orgánů konzervované metodou plastinace. Studenti si tak mohli prohlédnout i vzít přímo do ruky například žaludek, slepé střevo, srdce a další. V závěrečné části jsme viděli některé patologické změny na lebkách a historické exponáty Anatomického ústavu. Po krátkém přesunu do budovy Přírodovědecké fakulty, kde se nachází Hrdličkovo muzeum, jsme pokračovali výkladem k fylogenetickému vývoji člověka spolu s kosterní ontogenezí člověka ve stádiu plodu a dalšími ukázkami patologických změn na kostře, jako jsou artrózy, nanismus, gigantismus, syfilis a rakovina projevující se na kostře. Mezi exponáty jsou vystaveny i mumie pocházející z Egypta a výsledky antropologických studií pigmejů a indiánůt. Obě prohlídky tak zajímavě doplnily probírané učivo semináře BIV.

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Evropou hýbe snaha středoškoláků přimět politiky ke změně přístupu k ochraně životního prostředí.
Podporuji a rozumím 67 %
Není to věc dětí 4 %
Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 26 %
Nic o tom nevím 4 %
Celkový počet hlasů: 277
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

Nejčtenější

11.06.2019

Už potřetí za sebou ožívá v těchto dnech nymburském náměstí plážovým volejbalem. V prostoru před restaurací Biograf se opět objevilo hřiště na beachvolejbal, na kterém se budou od čtvrtkem 6. 6. do úterý 11. 6. pohybovat malí, velcí, zkušení, začínající, ale především nadšení volejbalisté.

celý článek
01.06.2019

Žáci kvarty B absolvovali ekologický kurz v Krásensku.

První den nás čekaly seznamovací hry s lektory a program se zvířaty. Mohli jsme si podržet gekončíka či chameleona...

 

celý článek
07.06.2019

Tropické teploty, terénní exkurze, desítky nachozených kilometrů, výzkumy a poznávání fauny i flóry..  Ale i zábava a utužování kamarádství. I tak by se dal ve stručnosti popsat týden ekologické výchovy studentů BiS třetího ročníku VG.

Pod vedením profesorů Tomáše Barančíka a Michala Hrstky, se na 35 studentů snažilo aplikovat teoretické vědomosti v praxi. Během prvního červnového týdne se každý den vydávali na nové lokality.

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.