Život v totalitách aneb beseda s Jiřím Padevětem

Život v totalitách aneb beseda s Jiřím Padevětem

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

Setkání s panem Padevětem nebylo pouhou přednáškou, byla to beseda v pravém slova smyslu, kdy mluvil host, ale šikovně do diskuze zapojil všechny studenty. Domluvená hodina a půl utekla velmi rychle a nám zůstala řada témat otevřených. Proto máme radost, že pan Padevět přislíbil další návštěvu, kde budeme moci pokračovat v tom, co jsme nestihli.

"Beseda s panem Jiřím Padevětem ve mě zanechala spousty pocitů a myšlenek. Je to neuvěřitelný člověk, který má úžasné názory. Moc si vážím jeho ochoty probírat s námi libovolná témata, ať už se jednalo o protektorát, dobu komunismu nebo i současnou politiku. Vlastně jsem asi ani nečekala, že to bude probíhat takhle. Spíše jsem očekávala, že bude sám mluvit o svojí práci, knihách a o době, na kterou se zaměřuje. Místo toho jsme měli už od začátku prostor podělit se o příběhy a zkušenosti svojí rodiny, naše názory a historické poznatky. Překvapilo mě, že Stolpersteiny byly někdy položeny i lidem, kteří jsou sice oběťmi, tedy zemřeli například při pochodech smrti, ale před tím se vlastně mohli dopustit i něčeho špatného, ať už přímo kriminálního činu nebo čehokoli jiného. Myslím, že je skvělé, že neměl žádný vyhraněný názor, kde by se stavil na stranu jedné konkrétní skupiny lidí, ale zdůrazňoval, že vina není kolektivní a že se musíme dívat na každého jako na jednotlivce. Beseda mi velmi pomohla urovnat si některé myšlenky a názory, protože jsem to třeba vnímala podobně, ale nedokázala bych to takhle popsat… Bylo to velmi inspirativní setkání a moc si vážím této příležitosti."

"Beseda s panem Padevětem byla velmi zajímavá. Zaujalo mě to zamyšlení, že oběť holocaustu nebo vůbec nacistického běsnění vlastně neznamená, že to bude vždy hrdina, nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, ale je to pravda. Příště bych se možná pobavila o jeho práci spisovatele, v rozhovoru v rozhlase, který jsem s ním slyšela, byla zmíněná jeho kniha Kronika třetí republiky, ale ani o té nijak více nemluvil.  Budu se tedy těšit na příště. Líbilo se mi, že jsme témat probrali více, ale možná bych se zaměřila více na oblast Sudet, do které jsme zabředli jen na chvilku a to ne jen na to, jak byli Němci vyhnáni na konci války, ale na celý jejich pobyt tady za války a na to jak se do jejich opuštěných domů nastěhovali Češi po skončení války, jako to bylo například v případě mé prababičky. Je hezké, že je historie jen koníček pana Padevěta a přitom toho ví tolik, mě třeba překvapilo, že mapa Československa byla taková, jak jí známe, až od roku 1922 a předtím mezi sebou státy bojovaly a oddělovaly se do právě této podoby. Děkuji za příležitost se zúčastnit a těším se na další setkání."

"Pro mě byla novinka to, že kameny zmizelých se nepokládají jenom Židům. Beseda mně přišla zajímavě provedená, že jsme si tak všichni navzájem povídali. Líbilo se mi, jak témata tak nějak přirozeně vyplynula, vše ve velmi přátelské atmosféře. Obdivuji, jak pan Padevět vyprávěl, to, co říkal, doopravdy dávalo smysl, podle mne má velice rozumné názory, se kterými se z většiny ztotožňuji. Moc mě bavilo pana Padevěda poslouchat (příště by bylo super kdyby byla beseda delší, ale chápu že je to unavující pro toho člověka který přednáší). Besedu jsem si celkově moc užila a jsem hrozně vděčná že jsem na ní mohla být."

"Pan Jiří Padevět je velice zajímavý člověk a na čtvrteční besedě to bylo potvrzené. Líbilo se mi, jak s námi pan Padevět mluvil o čemkoliv a neměl problém říct svůj názor a poslechnout si ten náš. Beseda byla skvělá a doufám, že s panem Padevětem budeme mít šanci se znovu potkat."

"Před besedou jsem moc nevěděla, co čekat, pan Padevět má široký záběr. O čem si budeme povídat, na co se ho ptát. Nakonec jsem si setkání moc užila. Bavili jsme se na téma holocaustu, ale i o životě v komunismu, o našich rodinných příbězích. Měli jsme možnost se na cokoli ptát. Pan Padevět se zajímal o náš názor. Jsem moc ráda, že jsem se mohla besedy zúčastnit. Je to další obohacující zkušenost."

"Obě besedy s panem Padevětem, ve škole i v knihovně, byly naprosto skvělé. Bylo zajímavé pozorovat, jak umí reagovat na různá publika a bylo super, jak povídání o velkých dějinách prokládal příběhy jednotlivých lidí. Překvapilo mě, že v takzvaných Einsatzkomandech byli především vzdělaní lidé, kteří věřili, že svým vražděním dělají svět lepším místem třeba pro své děti. Také mě zaujal příběh vojáka Arnošta Hrada, který pod tíhou bezmoci proti záboru Sudetů spáchal sebevraždu. Z besedy si odnáším nejen mnoho podnětů ke studiu po vlastní ose, ale také motivaci se nadále zajímat jak o malé, tak i o velké dějiny."
 
Ještě jednou děkujeme panu Jiřímu Padevětovi za čas, který nám věnoval a už nyní se těšíme na další setkání.
 

Aktuální informace

08.04.2024

Upozorňujeme uchazeče, že administrace úvodní přijímací zkoušky z matematiky začíná vždy v 8.30.

Naplánujte si svůj příchod do školy mezi 8.00 a 8.25. Příchod po 8.30 nemůžeme akceptovat z důvodu regulérnosti zkoušky.

Celý článek
06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Jan Řídký, DrSc.

Prof. Jan Řídký, DrSc. (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, někdejší ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, badatel v oboru experimentální fyziky elementárních částic, maturoval na naší škole v roce 1970 ve třídě III.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Venezuelská krize

8. únor 1903

Ve Washingtonu skončila konference věnovaná venezuelské krizi. 

Nejčtenější

15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.