Studentský pobyt Erasmus+ ve Francii - ohlédnutí

Studentský pobyt Erasmus+ ve Francii - ohlédnutí

Jak jsme již na webu školy psali, v týdnu od 4. do 10. prosince 2022 pobývala skupina studentů z 8OA a 8OB na partnerské škole ve francouzském Louhans. Díky podpoře programu Erasmus+ se zapojili do výuky ve škole, zúčastnili se projektu Simulation du Conseil des ministres a v rámci získávání podkladů pro materiál o českých a francouzskýc osobnostech 20. století zavítali do Dijonu. Pobyt je úspěšně za námi a proto se nyní můžeme podělit přímo o zážitky účastníků. Všem jim patří velké díky a uznání. Svými znalostmi a komunikačními dovednostmi překvapili v tom nejlepším slova smyslu francouzské spolužáky, učitele, ale i autora tohoto článku :)  

Náš týden plný francouzštiny a chladného počasí započal v pozdních večerních hodinách v neděli na Nymburském nádraží, když se šestice odvážných studentů na čele s nejodvážnějším z profesorů vypravila směrem Praha Masarykovo nádraží, kde jsme zahájili celonoční autobusovou jízdu do Besançonu. Odtud jsme pokračovali vlakem do Dijonu a po přesednutí dále vlakem do Louhans, kde se nachází cíl naší cesty – cité scolaire Henri Vincenot. Dorazili jsme samozřejmě patřične unavení a vzmohli jsme se jen obcházení místních pamětihodností včetně kostelu svatého Petra a následnou návštěvu palačinkárny. Následujícího dne jsme vyrazili do Dijonu, kde jsme si prohlédli mnohé z místních památek a zajímavých míst, počínaje Vévodským palácem. Jedná se o historické sídlo místní šlechty – burgundských vévodů – které dnes slouží jako městská radnice a nachází se na náměstí Osvobození, jehož dominantou se ovšem vzhledem k roční době stal obrovský vánoční stromek. Rovněž jsme si prohlédli Vítězný oblouk na náměstí Darcy, katedrálu, kostel a Carnotovo gymnázium. Ve středu jsme si vyzkoušeli, jak probíhá výuka ve Francii, když jsme se vetřeli do několika hodin dějepisu a zeměpisu. Osobně jsem měla někdy potíže porozumět, co přesně se vyučující snaží svým žákům předat. Ovšem když už jsem rozuměla, byla výuka rozhodně zajímavá.  Samotná výuka je koncipovaná dost jinak, než u nás, nemyslím, že by mi to dlouhodobě vyhovovalo, ovšem takhle na zkoušku to bylo zajímavé. Ve středu probíhá vyučování pouze v dopoledních hodinách, takže jsme po obědě vyrazili do nejbližšího velkého města – Chalon sur Saone – kde jsme se opět mohli kochat kostely, katedrálou, obeliskem a celkovým střeověkým rázem centra města. Ve čtvrtek jsme dopoledne mohli sledovat francouzské vědomostní klání, cosi jako obdobu vědomostní olympiády, kdy byli v několika kolech vybráni čtyři odvážní, kteří pojedou reprezentovat školu. Pro nás bylo hádání podstatně znesnadněno rychlostí, s jakou učitel pokládal otázky, ovšem i tak jsme se na chytali a třeba literární otázky jsme zvládali přímo bravurně. Odpoledne pak proběhla simulace Evropské rady, pro níž jsme se v zastoupení jednotlivých států měli mezi sebou dohodnout na nové energetické vyhlášce. Zajímavý moment nastal, když jsme během úvodní řeči zjistili, že nám v přípravě chyběla právě ona vyhláška, kterou si francouzští studenti v klidu nastudovali už předem, ovšem s velkou dávkou improvizace jsme nakonec své zájmy jakž takž obhájili. Páteční dopoledne bylo opět věnováno výuce, tentokrát dějepisu spojenému se společenskými vědami, ovšem po obědě jsme už vyrazili na dlouhou cestu domů, která vedla nejprve do Chalon, následně do Lyonu a odtud opět autobusem do Prahy. Ve výsledku se jednalo o velmi zajímavý a poučný týden, protože školství ve Francii je nastaveno dost jinak, než u nás.

Alena Pustá 8OB

Týden ve Francii, pořádaný naši školou s podporou programu Erasmu, předčil má očekávání. Viděl jsem různá francouzská velkoměsta, což mi poskytlo skvělou představu o tom jak Francie vypadá. Dále jsme měli možnost se účastnit hodin v tamní škole, kde jsme si díky komunikativnosti Francouzů udělali plno nových kamarádů. Celkově hodnotím náš výlet do Francii jako vydařený. Jediný mínus na naší výpravě je fakt, že jsem si ze „země galského kohouta“ odvezl chřipku.

Śtěpán Lojka 8OB

Pobyt jsem si celkově užil. Ne všichni francouzi si s námi povídali, ale ti, kteří ano, byli velice příjemní a vstřícní. Všechny hodiny byly tématicky zajímavé, zaujalo mě propojování různých témat (např. ekonomická a vojenská situace v Pacifiku) a taky orientace výuky na nedávné události, např. Putinovo Rusko. Nikdo nás nekritizoval za naše chyby ve francouzštině, naopak oceňovali naší snahu - a říkali, že jsme stateční, že jsme přežili tak dlouhou cestou v autobuse ;-). Řekl bych, že mě pobyt určitě posunul ve francouzštině a taky mi pomohl získat přehled o tom, jak to vypadá v ostatních zemích EU. 

David Šebesta 8OA

Týden od 5.12. do 10.12. jsme strávili v Louhans v rámci projektu ERASMUS+. Během týdne jsme navštívili různé vyučovací hodiny ve škole lycée Henri Vincenot a měli jsme možnost porovnat je s odlišným systémem výuky v Česku. Celý týden jsme byli ubytovaní na internátu spolu s ostatními francouzskými studenty, kde jsme si nejprve museli zvyknout na přísný režim, ale během pár dní jsme se tam cítili jako doma. 

Ve čtvrtek jsme se zúčastnili projektu simulace Rady EU, to pro nás bylo největší výzvou celého týdne. Celý projekt probíhal ve francouzštině, ze začátku bylo opravdu těžké diskutovat s francouzskými studenty témata jako jsou klimatická změna a zdroje energie, ale později jsme se rozmluvili a celou simulaci jsme úspěšně zvládli. Také jsme se při ní seznámili se studenty, kteří v rámci projektu Erasmus přijedou na jaře k nám do Nymburka. V pátek jsme před odjezdem šli ještě do školy. Za týden jsme si na francouzštinu zvykli tak, že jsme komunikaci zvládali bez problémů a ani se nám nechtělo domů.

Karolína Šustrová 8OB
 
Z týdenního pobytu ve Francii jsem domů přijela rozhodně s mnohem lepším pocitem, než jsem čekala. Nejvíc jsem se bála simulace Evropského parlamentu, ale i to se nakonec moc povedlo a asi nejvíc mi to pomohlo v tom se rozmluvit. Každý totiž musel představit stát který reprezentuje, a poté diskutovat s ostatními naše hodnoty. Ikdyž pro nás bylo těžší porozumět ostatním a dohadovat se s nimi o kompromisech, každý se zapojil tak jak mohl, a to bylo super. Hodně mě překvapilo, jakou chuť se s námi bavit měli někteří studenti. Díky tomu jsme si našli i tři kamarády, kteří v květnu pojedou na výměnu k nám do ČR a tak budeme mít šanci se s nimi zase vidět :).
Francouzský školní systém se mi líbil o něco víc než ten náš, jelikož nejsem zastáncem učit se všechno nazpaměť. Na druhou stranu bylo vidět, že máme v hodně věcech mnohem lepší přehled. Pro mě by bylo asi nejlepší kombinace obou, kdy bychom se učili tak, abychom měli ve všech odvětvích základní přehled, ale víc se zaměřili na schopnost přemýšlet a mluvit o tom, co se učíme. Poslední co musím vyzdvihnout je stravování. Nevím, jak by se někteří Češi tvářili na to, kdyby místo brambor dostali k masu zeleninu, ale mně se jejich pestrá strava s dezertem po každém jídle moc líbila a jsem zvědavá, co řeknou Francouzi na stravování v našich jídelnách.
 
Kristýna Prokešová 8OB
 
PS Pro případné zájemce přikládáme odkaz na web školy v Louhans se zprávou o simulační hře.
 
 

 

 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.