Příběhy našich sousedů v Kině Sokol

Příběhy našich sousedů v Kině Sokol

V pondělí 29. května proběhla v Nymburce historicky první závěrečná prezentace žákovských výstupů projektu Příběhy našich sousedů. Celkem osm badatelských týmů ze škol v Nymburce a Poděbradech zmapovalo příběhy pamětníků, jimž do života zasáhla totalita. Jak jsme již informovali, v prvním ročníku měla naše škola dva prezentující týmy.

Týmy měly před sebou během půl roku několik výzev: vytipovat pamětníka, přesvědčit ho, aby s mladými badateli sdílel svůj příběh a následně si zvolit, zda příběh zpracují do podoby audio reportáže, animace či kombinace videa + animace. A když byly výstupy zpracované, přišla výzva poslední, a to prezentovat příběh pamětníka před publikem v kině.

V krásném slunečném odpoledni se v sále Kina Sokol sešli žáci se svými pamětníky, spolužáci, pedagogové, rodiče a kamarádi. Všichni si přišli poslechnout osm zajímavých životních příběhů. Týmy měly zcela volné ruce, jak prezentaci svého výstupu pojmou. Žáci mohli využít prezentaci s fotografiemi, seznámit s diváky s celou cestou, kterou v projektu prošli,... Členky obou našich týmů zvolily způsob netradiční, představit pamětníkův život v básni nebo sehrát divadelní scénku. Vždy však v časovém limitu 4 minuty. Publikum tak poznalo životní příběhy Pavly Erbanové, Milana Exnera, Milana Fajmana, Miroslava Höcka, Jaromíry Jankovské, Jaroslava Kmenty, Jana řehounka a Bohuslava Sedlatého. 

Naše školní týmy rekonstruovaly příběhy Milana Fajmana, který zažil obě totality, nacismus i komunismus, a Bohuslava Sedlatého, který v Nymburce v roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra. Oba zpracované příběhy podobně jako výstupy ostatních týmů si můžete prohlédnout na stránkách projektu Příběhy našich sousedů.

Na závěr si každá badatelská skupina mohla vyslechnout zpětnou vazbu od odborné poroty, ocenění a tipy na další práci.

Odpolední program hudebním a pěveckým vystoupením obohatili žáci primy B a 1A pod vedením paní profesorky Poprové. A o občerstvení pro účastníky a diváky se postaraly členky našeho DofE bufetíku. Výtěžek z prodeje sladkých i slaných dobrot, celých 3.000Kč, věnují na účet organizace Post Bellum na nahrávání příběhů pamětníků.

 

A jak vnímají svou účast naše aktérky?

Závěrečnou prezentaci Příběhů našich sousedů jsme si moc užily a máme radost a dobrý pocit, že se naše představení líbilo divákům i porotě. Škoda, že jsme si pro zpětnou vazbu od poroty musely dojít samy a nebyla řečena veřejně, protože úspěchy i chybami vlastními i ostatních se člověk také učí:). Jinak naše hodnocení bylo trefné a podané s respektem. Jsme moc rády, že jsme se projektu mohly zúčastnit, získaly jsme řadu nových zkušeností.”

Nezbývá než dodat, že se těšíme, pokud bude příležitost do projektu se zapojit i v příštím roce, a naše badatelky nabyté zkušenosti budou moci předat novým zájemcům.

Všechna děvčata mají náš respekt za vytrvalou a soustavnou práci, kterou v projektu předvedla. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a budeme se těšit na další vystoupení.

Velký dík patří i zpěvákům a hudebníkům, kteří v salé navodili i díky tematicky zvoleným písničkám příjemnou atmosféru. A v neposlední řadě patří velké poděkování i členkám DofE bufetíku a paní profesorce Martínkové za přípravu občerstvení a finanční částku věnovanou na zaznamenávání dalších příběhů.

 

Jsme moc rádi, že naše spolupráce s Městem Nymburk, Městskou knihovnou Nymburk i organizací Post Bellum výborně funguje a již nyní se těšíme na další společné projekty.

Díky Davidu Růžičkovi a Marku Velechovskému za krásné fotografie.

 

 

Aktuální informace

06.01.2025

se konají v úterý 14.1. od 11:30 hod v učebnách č. 29 a č. 22 v přízemí vpravo.

03.01.2025

Zveme případné zájemce o studium čtyřletého i osmiletého oboru na 2. Den otevřených dveří, který se koná již tento čtvrtek 9.1.2025 od 14 do 16 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

A. Balfour

8. červenec 1903

Německé listy citovaly řeč britského ministerského předsedy Arthura Balfoura: 

Nejčtenější

16.12.2024

V pondělí 16. prosince se opět konal tradiční „Vánoční volejbalový turnaj“, kterého se účastní smíšená družstva studentek a studentů vyššího gymnázia. Turnaj odehrálo 12 družstev ze všech tříd.

celý článek
14.12.2024

Dne 3.12. se v Hálkově městském divadle uskutečnil již 20. ročník Vánoční akademie. Třídy si nastudovaly různorodá vystoupení - zpěv, tanec, divadlo, pantomimu, pohádku.

 

celý článek
16.12.2024
Vážení absolventi a přátelé Gymnázia Nymburk, 
 
s velkou radostí vás zveme na historicky první Absolventský ples, který pořádá nově vzniklý spolek absolventů našeho gymnázia. Tento výjimečný večer plný elegance, zábavy a setkání se starými známými se uskuteční 21. března 2025 v Obecním domě Kokos a jeho tématem bude "Noc plná hvězd". 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.