Rozšířená výuka francouzštiny
Oblast podpory 1.1 – Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Středočeském kraji
Rozšířená výuka francouzštiny jako brána k výuce dějepisu ve francouzštině
Doba realizace: leden 2010 – červen 2012
Rozpočet projektu: 2.480.266,- Kč
Základní cíle projektu:
Cílem projektu bylo zpracovat komplexní metodiku pro rozšířenou výuku francouzštiny na nižším gymnáziu, a vytvořit tak nezbytné podmínky jak pro následnou výuku dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu, tak pro dlouhodobou rozšířenou výuku francouzštiny na nižším gymnáziu.
Klíčové aktivity:
V rámci projektu byly realizovány klíčové aktivity směřující k vytvoření metodiky a k přípravě školy na cizojazyčnou výuku dějepisu po stránce didaktické, metodické i materiální:
- rozšířená výuka francouzského jazyka na nižším gymnáziu
- tvorba metodických materiálů pro rozšířenou výuku francouzštiny
- tvorba databáze interaktivních výukových materiálů s mediální knihovnou
- vícedenní jazykové pobyty
- frankofonní klub
- videokonference s College Carnot v Dijonu
Na realizaci aktivit se podíleli jazykoví lektoři, metodici jednotlivých aktivit a tvůrce databáze interaktivních výukových materiálů. Cílovou skupinou byli žáci studující francouzský jazyk a vyučující francouzštiny Gymnázia Nymburk.
Popis projektu
Projekt OP VK navazoval na dlouhodobý projekt „Evropské jazykové sekce“ (Sections européennes), do kterého se škola jako prozatím jediná ve Středočeském kraji zapojila na začátku školního roku 2008/2009 a jehož podstatou je posílení výuky francouzštiny na nižším gymnáziu a následná výuka nejazykového předmětu ve francouzštině na vyšším gymnáziu.
Díky realizaci projektu vznikla nová metodická podpora pro výuku francouzštiny, byla zřízena kvalitní francouzská knihovna a vytvořena databáze interaktivních výukových materiálů. Realizace projektu přinesla významný kvalitativní posun v jazykových dovednostech žáků i materiální zkvalitnění výuky francouzštiny (15 žákovských notebooků, projekční technika, videokamera,…). Žáci prošli zajímavými aktivitami, které spolu s hodinami francouzštiny vedenými lektorem vedly k rychlejšímu a kvalitnějšímu rozvoji jejich komunikačních dovedností a k přípravě na následné studium dějepisu ve francouzštině. Důležitým momentem projektu bylo i zintenzivnění spolupráce školy s College Carnot v Dijonu a posílení vztahů s Francouzským velvyslanectvím v Praze.
Studium na VŠ ve Francii
V pátek 21.10.2016 navštívila naší školu zástupkyně organizace Campus France, paní Magali Gente, která studentům FRJ z oktávy a septim představila možnosti studia na VŠ ve Francii.
Jazykový kurz francouzštinářů
Na konci školního roku proběhl již tradiční jazykový kurz pro studenty FRJ v 1PA a 2SA. Více v článku od studentů 1PA a lektorky Corinne Veisy.
Jak poznávat Francii a zůstat přitom v Nymburce?
Odpověď na tuto otázku mohou dát studenti kvarty A, kteří si ve středu 3. 6. povídali se svými spolužáky z francouzského města Louhans prostřednictvím Skype. Dobrodružství to bylo nejen jazykové, ale i technické. Velké díky tak patří Vojtovi Drškovi, který zkrotil internetové připojení, abychom se alespoň slyšeli. O jakých tématech se hovořilo shrnuje článek od Alexandry Birndtové.
Beseda se studentkami z Dijonu
Být studentem ve Francii má jednu nespornou výhodu oproti tomu, když jste studentem v ČR, vlastně to platí i pro učitele. Zhruba jednou za šest týdnů máte totiž prázdniny. A protože prvních šest týdnů školního roku tam uplynulo stejně jako u nás, tak prázdniny mají teď i studentky nymburského gymnázia, které letošní školní rok tráví v Burgundsku ve městě Dijon díky programu Středočeského kraje "Rok v Burgundsku". Dvě z nich, Ester Novotná a Veronika Michalčuková se podělily o své zkušenosti se studiem v zahraničí.
Aktivity francouzštinářů v novém školním roce - třetí díl - Frankofonní klub v divadle
V novém školním roce nespí ani aktivity, které se staly už tradičními. Jednou z nich je Frankofonní klub, který studentům zprostředkovává zajímavé události nebo hosty z frankofonního prostředí. Letošní první frankofonní klub měl netradiční podbu návštěvy divadelního představení zorganizovaného Francouzskou aliancí v Pardubicích. Studenti 7MA navštívili v pátek 12. 9. představení "Operace Romeo, Československo 1984", které do pardubického divadla přijel zahrát francouzský soubor z regionu Centre. Celé představení trvající necelé dvě hodiny sledovali naši studenti ve francouzštině za pomoci promítaných titulků (pokud promítání fungovalo). Více o inscenaci zde nebo v článku od Anežky Literové ze 7MA.
Francouzský jazykový kurz a videokonference
V pondělí a úterý 23. a 24. června pokračoval pro studenty 1PA a 2SA jazykový kurz FRJ. V jeho rámci si postupně vyzkoušeli několik aktivit zasazených do příběhu.
Francouzský jazykový kurz - den první
V pátek 20. 6. začal pro studenty FRJ z primy A a sekundy A jazykový kurz. Letos se odehrává ve škole. První den navštívili studenti Francouzskou alianci v Pardubicích. Po víkendu je ještě čeká prohlídka Nymburka v roli francouzského turisty nebo videokonference na Skypu. Jak první den viděli sami studenti, se můžete dočíst v následujících článcích, které vznikaly tentokrát přímo během exkurze na iPodech.
Reportáž z Dijonu
Vše začalo, když do naší školy přijel pan Lukáš Macek, ředitel pobočky Sciences Po, jedné z nejúspěšnějších škol ve Francii. Během této návštěvy se zmínil o projektu, který by chtěl zrealizovat – simulace Evropského parlamentu. Nikdo tomu nevěnoval zvláštní pozornost do doby, kdy nám paní profesorka Prokešová připomněla, že se tento projekt blíží. Začalo se hlásit mnoho zájemců, takže bylo nutné vymyslet nějaké výběrové řízení – motivační dopis ve francouzštině. Prošlo 10 studentek, které se nemohly dočkat výletu do Francie. Ještě před odjezdem si musely projít základní informace o Evropském parlamentu a vyplnit pracovní list, který odeslaly panu Mackovi...
Zápisník zahraniční zpravodajky - střípky z Nîmes
Asi před dvěma měsíci jsem dostala nabídku, která se neodmítá - jet na tři týdny do příjemného města Nîmes na jihu Francie, procvičit si francouzštinu, použít ji v praxi ve francouzské škole Alphonse Daudeta a setkat se tu se studentkami české sekce.
Mezinárodní dny Frankofonie
V minulém týdnu vrcholily Mezinárodní dny Frankofonie. V průběhu března po celém světě probíhá „festival“, jehož spojující linií je francouzský jazyk. V České republice probíhají různá kulturní setkání a soutěže. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci se zastupitelstvími francouzsky mluvících zemí letos již po dvanácté uspořádalo soutěž věnovanou právě Frankofonii. Naši školu reprezentovalo několik žáků nižšího gymnázia, když se zúčastnili výtvarné soutěže. A mezi oceněnými máme i svou zástupkyni, Vanessu Jeníkovou ze sekundy A. Vanesse patří velká gratulace a poděkování za skvělou reprezentaci školy.
A jak to vypadalo na slavnostním předávání?
Mezinárodní dny Frankofonie
Aktivní spolupráce naší školy s francouzskou ambasádou, Francouzským institutem v Praze, Francouzskou aliancí v Pardubicích a dalšími frankofonními subjekty nadále pokračuje. V současné době je v plném proudu festival Mezinárodní dny Frankofonie, během kterých mají všichni frankofilové možnost poznat frankofonní kulturu. I naši studenti měli možnost ochutnávky…
Předávání mezinárodních certifikátů z francouzského jazyka DELF scolaire
V úterý 4. března se naplnil čas očekávání a úspěšní studenti převzali své diplomy DELF z rukou ředitelky Francouzské aliance v Pardubicích, paní Diany Bangoury, a paní zástupkyně Ilony Drahotové.
Frankofonní klub
V rámci všech aktivit studentů FRJ, jako jsou Literární kavárny, pravidelná výuka s lektorkou nebo příprava výměny do Dijonu a exkurze do Paříže, nezahálí ani již tradiční aktivita Frankofonní klub. V pondělí 13. 1. měli možnost studenti 1PA, 2SA a 3TA zúčastnit se hodiny s francouzskou lektorkou z Francouzské aliance v Pardubicích, která si pro ně připravila různé programy. A jak se jim to líbilo?
Mezinárodní zkoušky z francouzštiny DELF scolaire
Díky spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Francouzskou aliancí v Pardubicích je naše škola již čtyři roky zkušebním místem pro mezinárodní zkoušky z francouzštiny - DELF scolaire. Rok se s rokem sešel a ve dnech 25. a 26. listopadu měli naši francouzštináři opět možnost ověřit si svůj pokrok ve francouzštině a korunovat ho mezinárodním certifikátem.
Rozšířená výuka FRJ ve školním roce 2013/2014
Ani v přívalu nových projektů nepřijdou studenti FRJ na nižším gymnáziu o rozšířenou výuku francouzštiny, která je postupně připravuje na studium dějepisu ve francouzštině. Projekt byl zdárně ukončen, ale jeho aktivity běží dál.
Zprávy z Francie
Jak jsme již informovali před prázdninami, studentka evropské jazykové sekce našeho gymnázia Anežka Literová ze sexty A stráví tento školní rok ve Francii v rámci studentského programu „Jeden rok v Burgundsku“. Ještě před odjezdem slíbila, že se s námi příležitostně podělí o své zážitky a během prvního víkendu v Dijonu začala slibv plnit.
Francouzská videokonference
I v letošním školním roce v rámci rozšířené výuky FRJ proběhla aktivita videokonference. Tentokrát 13. června a studenti z kvarty A byli partnery sami sobě, protože pro videokonferenci byl zvolen trochu neobvyklý formát. Dvojice studentů mezi sebou navzájem soutěžily v předávání informací.
Pedagogická stáž v Nîmes
Evropská jazyková sekce na Gymnáziu Nymburk kromě aktivit zaměřených přímo na výuku a na žáky má také možnost využívat podporu francouzské ambasády na další vzdělávání učitelů. Z tohoto důvodu jsem mohl uskutečnit v termínu 27. 5. – 7. 6. pedagogickou stáž na Lycée Alphonse Daudet v Nîmes. Náplní byly návštěvy v hodinách francouzštiny a dějepisu za účelem získání další inspirace a příkladů z praxe pro výuku dějepisu ve francouzštině na našem gymnáziu.
Frankofonní klub
V úterý 7. 5. se na gymnáziu uskutečnil další z frankofonních klubů, tedy programů podporujících rozšířenou výuku FRJ. Tentokrát byla aktivita určená pro žáky z primy A a připravili si ji pro ně spolužáci z kvarty A. Více v článku od jedné z účastnic.
Jazykový kurz FRJ
Na konci června odjela skupina studentů FRJ z primy A a sekundy A na jazykový pobyt do Rokytnice nad Jizerou. Kurz uskutečněný v rámci projektu Rozšířené výuky FRJ pomáhá studentům využít osvojené učivo a intenzivně jazyk používat při různých aktivitách vedených českým a francouzským lektorem. Během programu se studenti přesunuli mezi Galy a Římany, vyrobili loutky a galské vesnice, sehráli divadlo nebo vytvořili fotoromán. Více informací nabízí článek jednoho z účastníků.
Tour de France
V dubnu byla zrealizována poslední aktivita frankofonního klubu, nazvaná Tour de France. V roli lektorů vystoupili již zkušení lektoři – studenti 3TA. A opět posunuli laťku o hodně výš. Pro studenty francouzštiny připravili poznávací hru – cestu po francouzských památkách.
Mezinárodní dny Frankofonie – divadelní přehlídka v Táboře
Studentky francouzského divadelního kroužku ze třídy 3TA pod vedením profesora Stéphana Castagnier nacvičily první divadelní hru a rovnou se vypravily na tradiční divadelní přehlídku pořádanou v rámci Mezinárodních dnů Frankofonie do Tábora. Jejich první francouzský divadelní pokus byl korunován ohromným úspěchem.
Zvířata ve francouzské dětské literatuře
V pátek 10. února jsme na půdě školy opět přivítali milou návštěvu, ředitelku Francouzské aliance v Pardubicích Corinne Veisy, která přijela na nymburské gymnázium již po několikáté. Tentokrát pro žáky 1PA a 2SA připravila aktivity s využitím interaktivní tabule, při kterých se naučili novou či procvičili již známou slovní zásobu s tematikou zvířat.
Francouzštinářská výtvarná soutěž „Týden chutí“
Oddělení pro Kulturu a jazykovou spolupráci Francouzského velvyslanectví v České republice každoročně vyhlašuje soutěž „Týden chutí“, jejíž cílem je obohatit znalosti žáků, poskytnout jim příležitost objevit francouzské regionální kulinářské tradice a zapojit je do kreativního projektu. A jako každý rok se soutěže účastnili i žáci naší školy.
Hodina dějepisu ve francouzštině - Francie v 16. století
Dne 17. ledna 2012 měli studenti 3TA a 4KA možnost setkat se v rámci frankofonního klubu s milou návštěvou – na půdu Gymnázia Nymburk po roce zavítala paní Danièle Geffroy z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a připravila si pro naše studenty putování po Francii v 16. století. Jelikož studentům PedF UHK vyučuje historii Francie zároveň s didaktikou francouzštiny, mohli se studenti těšit na netradiční hodinu.
Exkurze do Lidic
V pátek 11.11. vyjela 4KA a část 3TA na exkurzi do Lidic a do Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. Obě třídy se exkurze zúčastnily v rámci projektu rozšířené výuky francouzštiny. Kvarta poznatky využije v dějepisu a tercie se díky návštěvě obou míst začala pracovat na videokonferenci s partnerskou školou Collège Carnot v Dijonu. Studenti během ní budou porovnávat události v Lidicích a s podobnou tragédií ve Francii za druhé světové války. Páteční výlet jim tak přinesl potřebné informace, které budou nyní zpracovávat a připravovat k prezentaci francouzským žákům. Videokonference s tímto historickým tématem byla vybrána také proto, aby studenty pomalu začala připravovat na výuku dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu.
Pohled studentů nabízí článek Anežky Literové z 4KA.
Historické osobnosti ve Frankofonním klubu
V prvních listopadových dnech měly některé skupiny studentů francouzštiny možnost vyzkoušet si hodinu francouzského jazyka trochu jinak. Realizovali jsme již pátou aktivitu frankofonního klubu. Lektory se opět stali studenti naší školy, tentokrát žáci 3TA, kteří si za úkol zvolili připravit prezentaci známých historických osobností pro nové studenty francouzštiny ze tříd 1PA, 1A a 5QB.
Rozšířená výuka francouzského jazyka
Na začátku nového školního roku jsme přivítali již čtvrtou primu, kde si studenti zvolili jako druhý cizí jazyk francouzštinu a zapojili se do projektu rozšířené výuky francouzského jazyka a následné výuky nejazykového předmětu (u nás dějepisu) ve francouzštině. Díky projektu z OPVK můžeme všem studentům francouzštiny nabídnout celou řadu aktivit, které pomohou k osvojení francouzského jazyka na takové úrovni, aby mohli od kvinty zahájit studium dějepisu ve francouzštině.
Pedagogická stáž na Collège a Lycée Carnot v Dijonu
Gymnázium Nymburk je již čtvrtým rokem zařazeno do projektu „Sections européennes“, Evropské jazykové sekce, podporovaného Francouzským velvyslanectvím v ČR. Podstatou projektu je rozšířená výuka francouzštiny na nižším gymnáziu a následná výuka nejazykového předmětu na vyšším gymnáziu. Francouzská ambasáda podporuje zapojené školy nejen materiálně (zajištěným učebnic a literatury), ale i metodologicky, kdy zprostředkovává a financuje pedagogické stáže pro vyučující.
Francouzský jazykový kurz v Rokytnici
Na konci června se na chatě RSG Gymnázia Nymburk v Rokytnici nad Jizerou uskutečnil intenzivní jazykový kurz pro studenty francouzštiny Evropské jazykové sekce na naší škole. V letošním roce vyrazila na kurz Sekunda A.
Cílem a smyslem pobytu je intenzivní používání francouzštiny v reálných situacích a v každodenní komunikaci. Celý pobyt byl veden v symbolickém rámci – Nový svět (kolonizace Ameriky) a podle reakcí studentů se vydařil. Více informací najdete v článku od Kristýny Havlinové.
Mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka DELF scolaire na Gymnáziu Nymburk
V minulém týdnu naše škola podepsala smlouvu s Francouzským velvyslanectvím v Praze a Francouzskou aliancí v Pardubicích o pořádání mezinárodních zkoušek DELF scolaire na půdě Gymnázia Nymburk ve školním roce 2011-2012.
Ocenění Gymnázia od Feancouzské ambasády
Vracíme se ještě jednou k návštěvě prvního rady francouzské ambasády, pana de La Coste na nymburském gymnáziu. Vedení školy byl doručen dopis, v němž pan rada ocenil výuku francouzštiny a poděkaval za přijetí a možnost setkat se se žáky z jazykové třídy. jedná se o třídu která je zapojena do projektu "Rozšířená výuka francouzštiny jako brána k výuce dějepisu ve francouzštině", který je podporován z prostředků EU.
Jiří Kuhn
Ke stažení | ||
---|---|---|
poděkování - de La Coste |
První rada Francouského velvyslanectví, pan Nicolas de Lacoste, na návštěvě školy
Pan de Lacoste zavítal na Gymnázium Nymburk v pátek 10. června na pozvání školy. Jeho návštěva byla součástí projektu "Rozšířená výuka francouzštiny jako brána k výuce dějepisu ve francouzštině". Pan první rada se během návštěvy setkal nejen se studenty gymnázia, ale součástí jeho programu bylo i setkání se starostou města, panem Milošem Peterou, a navštívil i Postřižinský pivovar, kde ho přijal ředitel Ing. Pavel Benák.
4. aktivita frankofonního klubu
Po krátké odmlce se znovu probudil frankofonní klub, který má za úkol přiblížit studentům francouzštiny frankofonní svět z jiného úhlu, než jak se s ním setkávají při běžných hodinách francouzštiny. Využili jsme kontaktů a nabídek od našich partnerských subjektů a čtvrtou aktivitu rozdělili na dva samostatné bloky. V dubnu dostali žáci primy A a tercie A příležitost pracovat s paní Daniele Geffroy z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. V květnu se potom žáci sekundy A zúčastnili projektu „Cinéma a l´école“ zorganizovaného Francouzským velvyslanectvím v Praze ve spolupráci se sdružením GREF, Učitelé bez hranic. Součástí tohoto projektu byl i seminář pro vyučující francouzštiny z Gymnázia Nymburk a okolí, kde si vyzkoušeli různé techniky, jak pracovat s filmem v hodinách francouzštiny.
Výměnný pobyt Dijon
Dijon je město ležící na severovýchodě Francie v regionu Burgundsko. Je plné historických památek, starobylých budov a muzeí, které představují historii města a jeho okolí. A právě do Dijonu se vydalo čtrnáct studentů tercie a kvarty na výměnný pobyt. Vyjeli jsme v pátek 25. března a celý následující týden se naším domovem staly rodiny studentů z Collège Carnot. Cílem pobytu bylo seznámit se s francouzským korespondentem, poznat jeho rodinu, zvyky a absolutně se ponořit do „opravdového“ francouzského jazyka. A k tomu nám pomáhal bohatý program.
Třetí aktivita frankofonního klubu
Frankofonní klub Gymnázia Nymburk připravil pro studenty francouzštiny již třetí aktivitu. Tentokrát jsme „zariskovali“ a lektory se stali studenti tercie A, kteří připravili několik dílčích aktivit pro starší studenty. A poprali se s novou rolí skvěle.
Při zpracování aktivity vyšli studenti z návštěvy výstavy nymburského muzea „Energie“, připravené z fotografií francouzského fotografa Yann Arthus-Bertranda (www.ledeveloppementdurable.fr). Jak název napovídá, zaměření výstavy bylo ekologické, takže i téma třetí aktivity bylo dáno – ekologie. Skupinky studentů si zvolili fotografii, ze které vyšli při přípravě dílčího úkolu. Sami si nejprve museli osvojit specifickou slovní zásobu a následně ji nějakým způsobem předat ostatním. S novou rolí „učitele“ se velmi dobře sžili a tematicky i metodicky připravili stanoviště, která starším studentům představila klíčová ekologická témata, třídění odpadků, zdroje energie a jejich využití,…
Chtěla bych touto cestou poděkovat především studentům tercie A, kteří svým zodpovědným způsobem zpracovali aktivitu, ale i studentům septimy B, 3A a 6XA, kteří svým aktivním přístupem umožnili aktivitu realizovat.
Za realizační tým Lucie Prokešová