Francouzský jazykový kurz - den první

Francouzský jazykový kurz - den první

V pátek 20. 6. začal pro studenty FRJ z primy A a sekundy A jazykový kurz. Letos se odehrává ve škole. První den navštívili studenti Francouzskou alianci v Pardubicích. Po víkendu je ještě čeká prohlídka Nymburka v roli francouzského turisty nebo videokonference na Skypu. Jak první den viděli sami studenti, se můžete dočíst v následujících článcích, které vznikaly tentokrát přímo během exkurze na iPodech.

Dne 20. června jsme se vydali s panem profesorem Kotyzou na exkurzi do Pardubic. Nejprve jsme se shromáždili před třídou a řekli si nějaké informace, rozdělili se do skupin a dostali tablety (ne léky, ale iPody) Poté jsme vyrazili vlakem do Kolína. Tam jsme asi 10 minut čekali na rychlík, kterým jsme pokračovali až do Pardubic. Po příjezdu jsme se vydali na Francouzskou alianci, kde nás usadili do třídy a řekli nám něco o ní. Psali jsme test a někteří z nás dostali novou šálu, za dobrý výsledek testu. Také nám ukázali knihovnu. Nakonec jsme se vydali na cestu zpět.

Jana Křivánková, Gábina Hladká, Lucka Procházková, Pavel Tlapák

Ce matin nous descendons de l´école. Nous faisons des groupes par 5 personnes. Puis nous prenons un train à Pardubice. A Pardubice nous visitons l’Alliance française et sa médiathèque. Nos groupes et la lectrice de l’Alliance regardons les livres, CD et DVD de la médiathèque. Nous jouons aussi un jeu. C’est super. Après nous retournons à la gare et maintenant nous allons à Nymburk.

Bára Bičáková, Vanesa Jeníková, Kateřina Remešová, Ema Osifová

Il y a Sabina, Betka, Matej et Michal. Nous allons à Pardubice. Nous visitons l’Alliance française. Nous avons une présentation en français sur l’Alliance. Nous parlons français et écoutons un prof français. Nous visitons la bibliothèque. Nous lisons des livres français. Nous retournons à Nymburk.

Dnes jsme vyrazili do Pardubic, abychom navštívili Francouzskou alianci. Jely třídy Sekunda A a Prima A. Přestupovali jsme v Kolíně. Poté, co jsme dorazili do Pardubic, došli jsme do budovy, kde Francouzská aliance sídlí. Uvítala nás paní, která nám později představila fungování Aliance. Ukázala nám prezentaci a šli jsme se podívat do francouzské knihovny, kde jsme četli francouzské knížky. Potom jsme se vrátili  do Nymburka.

Sabina Němcová, Bety Zavadilová, Matěj Zikmunda, Michal Zoubek

Ráno jsme se sešli ve škole společně s francouzštináři z primy A. Utvořili jsme skupiny po čtyřech. Vymysleli jméno skupiny a rozdělili si jednotlivé funkce. Dostali jsme tablety na focení a slovníky a vyrazili do Pardubic. Tam jsme došli na náměstí, kde sídlí instituce Alliance françaiseJ Čekala nás prezentace o jejich škole se sympatickou Clémence. Ptala se nás na různé otázky a poté jsme vyplnili malý kvíz o ceny. Shlédli jsme také jejich knihovnu, která má přes 3 000 knih. Výlet se vydařil, nikdo se neztratil a doufáme, že si ho někdy zopakujeme.

Do Hai Anh, Krystýna Vojtová, Bára Kolářová, Jakub Mlejnek

20. června jsme se my, žáci primy a sekundy, vydali do Pardubic, kam jsme jeli na Francouzskou alianci. Naší cestu jsme začali ve škole, kde jsme se rozdělili do několika skupin a poté jsme vyrazili. Když jsme přijeli do Pardubic, šli jsme na alianci, kde jsme se dozvěděli pár novinek o francouzské kultuře. Dozvěděli jsme se o tom, kde všude se dá domluvit francouzsky nebo o knihovně s francouzskou literaturou.

Aujourd’hui, nous, les étudiants de prima et sekunda, nous allons à Pardubice à l’Alliance française. Notre journée commence à l’école. Nous prenons le train. Nous visitons l’alliance et nous écoutons des informations de la culture française. Après la présentation nous allons aussi à la bibliothèque française.

Lukáš Jančík, Dominik Filip, Anežka Jislová, Marek Antoš

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1944.

Narodil se 19. 4. 1925. Vystudoval Fakultu spec. nauk ČVUT v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství. 

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu