Ekologické kurzy
Ekokurz 4KB
Na začátku června jsme se vydali se třídou 4KB na Ekologický kurz do Krásenska.
Ekokurz BiS 2024 – putování za poznáním
„Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet.“ ˇPraví jedno japonské přísloví a my na konci vlastního kurzu, můžeme potvrdit, že to pravda jest!
Kurz ekologické výchovy pro studenty biologického semináře započal v pondělí 3. června 2024 a během týdne jsme měli možnost poznávat zajímavá místa na Nymbursku.
Ekologický kurz 2023 Kvarta A
V pondělí 19. června 2023 vyrazila třída kvarta A na pětidenní ekologický kurz do Krásenska na Rychtu.
Kvarta B v Krásensku
Také kvarta B měla v letošním školním roce do výuky biologie zařazený ekologický kurz formou intenzivního pětidenního pobytu v zařízení Rychta v moravské vesnici Krásenko ležící pod zdaleka viditelným vysílačem Kojál. Zážitkovou a zhuštěnou formou prošli studenti praktickým nácvikem vědeckých postupů sběru, analýzy i vyhodnocení přírodovědných vzorků. Závěrečný den byl pojat jako komplexní badatelsko-přírodovědný výzkum v týmech, včetně úvodní otázky, stanovení hypotézy, práce v terénu, vyhodnocení a ověření platnosti či neplatnosti hypotézy.
Pro čtenáře školního webu shrnuly celý program poněkud obšírnějším a výrazně srozumitelnějším způsobem tři účastnice.
Studenti BiS úspěšně dokončili ekologický kurz!
Tropické teploty, terénní exkurze, desítky nachozených kilometrů, výzkumy a poznávání fauny i flóry.. Ale i zábava a utužování kamarádství. I tak by se dal ve stručnosti popsat týden ekologické výchovy studentů BiS třetího ročníku VG.
Pod vedením profesorů Tomáše Barančíka a Michala Hrstky, se na 35 studentů snažilo aplikovat teoretické vědomosti v praxi. Během prvního červnového týdne se každý den vydávali na nové lokality.
Krásensko
Z Kvarty A se stávají odborníci na evoluci
Ráno 3. června se nymburském nádraží začala shromažďovat skupina žáků kvarty A vybavených krosnami a zvědavostí na zbytek týdne. Odjížděli jsme totiž na ekokurz
za doprovodu profesorek Weissové a Netopilíkové. Díky dobré organizaci a samozřejmě i naší šikovnosti jsme zvládli hned několik přestupů bez jediné ztráty, takže jsme šťastně dorazili až do vesničky Krásensko.
Hned po příjezdu nás před starobylou stavbou– Rychtou čekal instruktor Michal. Mile nás přivítal, provedl celou budovou a uvedl nás do hlavního tématu. Tím byla evoluce, kromě různých průzkumů s ní provázaných, pro nás připravili i hru, kterou jsme po celý kurz hráli.
První bádání bylo v oblasti hydrobiologie.
Ekologický kurz kvarty B
Žáci kvarty B absolvovali ekologický kurz v Krásensku.
První den nás čekaly seznamovací hry s lektory a program se zvířaty. Mohli jsme si podržet gekončíka či chameleona...
Slunečné pozdravy z badatelské činnosti v Krásensku!
Po dvoudenní odmlce, zdravíme všechny z dalekého Krásenska!
Sluncem vysušeni, stravou nasyceni a lektory namotivováni, pustili se studenti během středy i čtvrtka, do badatelské činnosti, čítající nejen různé, biologické disciplíny, ale i základní prvky vědecké činnosti, jako stanovování cílů i metod bádání.
Lokální bouřky umí potrápit! Ekokurz BiS v Krásensku má své první, silné zážitky!
První dva dny našeho kurzu jsou ve znamení prudkého střídání slunečného letního dne a lokálních a velice silných bouřek.
Pondělní cestování proběhlo sice s drobným zpožděním vlaku (cca 25 minut), ale i tak se na 23 studentů Biologického semináře pod vedením prof. Hrstky díky trpělivosti řidičů autobusů dostalo až na Rychtu v Krásensku. Pochopitelně za první silné bouřky, jak jinak…
Předposlední den našeho eko-bádání se nesl v duchu projektů!
Čtvrteční program našeho ekokurzu, dal šanci odpočinout unaveným svalům, po hektických, terénních exkurzích.
Dopolední aktivity byly zaměřeny na hry týkající se ekosystémů a v odpolední m programu bylo zařazeno zpracovávání výsledků včerejších měření a pozorování.
Kopce jsou kořením cyklistiky!
Další den našeho putování a objevování, nás zavedlo až do přírodní rezervace Rakoveckého údolí.
Pro urychlení přesunu byla dnes využita sice letitá, leč stále dobrá jízdní kola, která nás cestou-ne cestou, lesem-ne lesem, polem–ne polem, dopravila s menším či větším úsilím dolních končetin, na místo bádání.
Macocha a jiné krásy Moravského krasu! Ekokurz BiS - den druhý...
Propast Macocha je více než 138,5 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě.. Tak právě toto tvrzení si mohli studenti „ověřit“ v praxi!
Krásensko přivítalo studenty Biologie, na kurzu ekologické výchovy!
První den našeho kurzu se nesl v poklidném duchu a za krásného počasí.
Co všechno stihlo 27 studentů za doprovodu prof. M. Hrstky a prof. M. Netopilíkové, předkládáme v první fotogalerii.
Ekologický kurz Krásensko
V pondělí 3. dubna jsme vydali na dlouhou cestu do Krásenska. Krátce po poledni jsme dorazili na Rychtu. Nejprve jsme se posilnili „zdravým“ obědem, potom následovalo seznámení s místním ekocentrem a rozehráli jsme hru o evoluci. Hlavní úkol zněl: „aby jednotlivým družstvům přežilo co nejvíce živočichů do budoucna.“ Večer nás lektoři překvapili nočním orientačním závodem.
Postřehy z eko kurzu BiS
Postřehy z ekologického kurzu
Přijeli jsme do Blanska vlakem,
Čekali jsme na bus,
Bojovali jsme se zmatkem,
Do Krásenska to byl cesty kus
V busu jsme nebyli sami,
My, dvě třídy a místní,
Pustili jsme sednout dámy
A sami skučeli trýzní
Biocentra aneb věda v praxi!
Ve čtvrtek se studenti 4KB pustili do velkého projektového úkolu s názvem Biocentra. Smyslem celého snažení bylo prozkoumat louky a vodní plochy v okolí ekocentra.
Zkoumání probíhalo za krásného počasí a kromě určování flóry a kvality vody, se odvážnější studenti pustili i do brodění a průzkumu rybníčků.
Rudické propadání studenty lákalo!
Včerejší terénní exkurze do Jedovnice a Rudice, nabídla studentům 4KB mnoho zážitků!
Studenti si vytvořili vlastní bylinnou svačinku, „lovili“ bezobratlé živočichy, poznávali nová místa a velké finále výpravy, nabízelo průzkum jeskyně.
Byť bylo počasí chladnější, všem se exkurze líbila.
Zdravíme z Krásenska a přejeme hezký den!
Kvarta B zdraví z Krásenska!
Po náročné a kombinované cestě (vlak, bus, nohy), se hlásíme z týdne ekologické výchovy v Krásensku!
Pondělní program byl pestrý i akční. Pro zvídavé nabízíme fotogalerii našich zážitků!
Hezké májové dny!
********************
Ekologický kurz 4KB Krásensko
Od 1. do 5. června se kvarta B zúčastnila ekokurzu v Krásensku. Cesta proběhla hladce a po příjezdu jsme měli vynikající oběd. Když jsme se ubytovali v pokojích, seznámili jsme se s instruktory. První odpoledne na Rychtě jsme strávily poznáváním živočichů, chovaných v místní učebně. Některé studenty program fascinoval, jiní však přítomnost plazů a hmyzu nesli hůře.
Ekologický kurz Oldřichov
Studenti biologického semináře třetího ročníku a septim se vypravili do eko-centra STŘEVLIK, které se nachází v Jizerských horách.
Ekologický kurz studentů BiS - Oldřichov v Hájích
V úterý 22. 4. 2014 vyrazilo 20 studentů biologického semináře septim a 3.A na „zkrácený“ pobytový kurz ekologické výchovy do Oldřichova v Hájích.
Krásná příroda a moderní zázemí vlastního centra Střevlík, to vše dalo možnost užít si programu naplno.
Ekologický kurz Krásensko kvarty A
Od 17. do 21. 6. se většina žáků z 4KA v doprovodu paní Hanlové a pana Liptáka zúčastnila EKO-kurzu v Krásensku na pracovišti Lipky-Rychtě. Nikdo přesně nevěděl, co nás mělo čekat ani co si pro nás zaměstnanci Rychty připraví.
Ekoden čtvrtý – projektový!
Dnešní ráno, stejně jako celý den, bylo uplakané až běda!.
Ekolog je ale všemu odolný a nerozpustný! Toto heslo se dnes ověřilo v praxi v rámci projektového dne „Mokřady“. Studenti se rozdělili do několika skupin a měli za úkol z pozice ochránců přírody, rozhodnout, jak naložit s danou lokalitou do budoucna.
Smýkám, smýkáš, smýkáme… Ekologové dnes na „lovu“!
Středa nenásilně posunula náš ekokurz do jeho druhé poloviny. Den jsme si opravdu užili, byť bylo větrno, první blesky a kapky přišly až ve večerních hodinách.
Podzemní výprava aneb ekolog je tvor odolný!
Druhý den ekologického kurzu patřil terénní exkurzi do Moravského krasu. Zahřívací fáze v podobě přejezdu do Jedovnice a prvotní určování bylin a živočichů, byly opravdovou rozcvičkou před hlavní fází, která v sobě skrývala sestup do podzemních chodeb v lokalitě Rudického propadání.
Kurz ekologické výchovy 4KB dnes odstartoval!
V pondělí 27. 5. 2013 studenti 4KB společně s prof. Michalem Hrstkou odcestovali na týdenní, ekologicky laděný kurz do Krásenska.
Ekokurz biologického semináře
V pondělí 15. 4. dorazila skupina biologického semináře s pí. Weissovou do Ekocentra STŘEVLIK v Oldřichově v Hájích. Po výborném obědě jsme se s celým areálem seznámili, mimo jiné i s prasátkem Edunkou, kozou Andělou, ovečkami, kočičkami, vznešenými huculskými koňmi a v neposlední řadě i se slepičkami v čele s barevným kohoutem Pepou.
Kurz ekologické výchovy v Krásensku 2012 - druhá reportáž
Nahlédněte pod pokličku ekologického kurzu ve druhé reportáži, která popisuje dění ve středu a čtvrtek.
Kurz ekolologické výchovy v Krásensku 2012 - první reportáž!
V pondělí 4. 6. 2012 jsme se vydali na EKOkurz do Krásenska. Na sraz jsme dorazili s objemnými batohy a plni očekávání. Cestovali jsme vlakem a při přestupech jsme naštěstí nikoho neztratili.
Ekokurz Šumava 2011
Ve dnech 2. 5. až 6. 5. 2011 se studenti tříd 7MA, 7MB a 3A ze semináře biologie společně s paní profesorkou Šádkovou a jejím čtyřnohým kamarádem Geraldem vydali do kempu Annína vzdáleného 8 km od Sušice.
Ekologický kurz 4KB
Krásensko 2011
Dne 11.4.2011 jsme se sešli se třídou o půl osmé na nádraží, odkud jsme se měli vydat na naši týdenní výpravu za poznáním ekologie. Cesta trvala něco přes tři hodiny, ale i tak poměrně rychle utekla.
Kurz ekologické výchovy 2010
Na konci dubna absolvovali studenti kvarty B ekokurz v Mikulově na Moravě. Objevovali krásy Pálavy na Děvíně, pozorovali vodní ptáky v areálu zámku Lednice, obdivovali vápencové útvary v jeskyni Turold, procvičili si určování hornin v geoparku, sledovali západ slunce ze Svatého kopečku… V místním ekocentru se zúčastnili vzdělávacího programu o biopotravinách a zavítali do pravěku, kde prozkoumali éry vývoje Země a organismů na ní.
Kurz ekologické výchovy - BiS 2009
první den
V pondělí 25. května 2009 jsme se v rámci biologického semináře vypravili, v doprovodu paní profesorky Netopilíkové a pana profesora Hrstky, na Pálavu, kde se měl konat pětidenní ekokurz. Naším cílem byl Mikulov, kam jsme po dlouhé cestě vlakem šťastně dorazili. Bylo poměrně velké horko, takže jsme ihned zamířili k Základní škole Hraničářů, abychom se co nejdříve ubytovali. Na ubytovně jsme se ale příliš nezdrželi, protože nás už očekávali v místním ekocentru, kde měl začít náš program. Během první přednášky, s názvem Zelená lékárna, před kterou jsme se rozdělili na dvě skupiny, jsme se tak seznámili s nejčastějšími léčivými rostlinami, které je možné ve volné přírodě najít, jejich využitím a blahodárnými účinky na různé části lidského organismu. V druhé části pak následovalo povídání o čajích, jejich jednotlivých druzích, způsobu získávání a přípravy i místu jejich původu. Nakonec jsme si mohli vyzkoušet namíchat vlastní čajovou směs, kterou jsme vzápětí ochutnali, přičemž jsme se také pokusili odhadnout to, jaké by námi vyrobený čaj mohl mít účinky. Tím byla náplň naší první návštěvy v ekocentru splněna, takže jsme se odebrali zpět na ubytovnu, kde jsme si upřesnili časový plán pro následující den a ještě několik věcí týkajících průběhu kurzu. Do večeře tak zbýval ještě nějaký čas, který někteří z nás využili k nákupu a doplnění zásob, ostatní pak ke krátkému odpočinku či zútulnění svých pokojů. Po jídle, která nám všem přišlo k chuti, následovala ještě krátká procházka po křížové cestě na, vedle města se tyčící, Svatý kopeček se zvonicí a kostelem sv. Šebestiána, která tak udělala tečku za naším prvním dnem.