Studenti BiS úspěšně dokončili ekologický kurz!
Tropické teploty, terénní exkurze, desítky nachozených kilometrů, výzkumy a poznávání fauny i flóry.. Ale i zábava a utužování kamarádství. I tak by se dal ve stručnosti popsat týden ekologické výchovy studentů BiS třetího ročníku VG.
Pod vedením profesorů Tomáše Barančíka a Michala Hrstky, se na 35 studentů snažilo aplikovat teoretické vědomosti v praxi. Během prvního červnového týdne se každý den vydávali na nové lokality.
Pondělní program byl zasvěcen mimo úvodní rozpravu i návštěvě Sběrného dvora v Nymburce a následně i první ochutnávce vědy, ve formě fytocenologických výzkumů na Ostrově.
Úterní exkurze nás vedla do ZOO ve Chlebích. Komentované prohlídky, kontakt se zvířaty a postřehy průvodců i ošetřovatelů, byly velice zajímavé a cenné.
Středeční program nám obohatili kolegové ze Záchranné stanice a Ekocentra Huslík v Poděbradech. Hravou formou jsme si vyzkoušeli výrobu čerstvého sýra a v druhé části se také seznámili se systémem a pravidly záchrany poraněných živočichů.
Pravé botanické bádání se odehrálo během čtvrteční exkurze na Loučeň. Málo známé lokality slatinišť, dali možnost pochopit studentům, problematiku rovnováhy biotopů a poznat nové, chráněné druhy rostlin.
Páteční setkání bylo pomyslnou tečkou za celým týdnem. V první části programu studenti psali vědomostní test z problematiky ekologie a v dalších hodinách pak dokončovali i prezentovali před ostatními, své závěry badatelských aktivit.
Nové a netradiční pojetí exkurzu studentů BiS, situované na Nymburk a okolí, přineslo řadu pozitiv! Byť bylo náročné na vlastní organizaci, vše se, vydařilo na výbornou!
Velké poděkování náleží kolegovi Barančíkovi, za komplexní přípravu kurzu i všem studentům za projevenou aktivitu a pozitivní energii!
Michal Hrstka