Oblast podpory 1.1 – Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Středočeském kraji

Rozšířená výuka francouzštiny jako brána k výuce dějepisu ve francouzštině

 

Doba realizace:               leden 2010 – červen 2012 

Rozpočet projektu:         2.480.266,- Kč

Základní cíle projektu:

Cílem projektu bylo zpracovat komplexní metodiku pro rozšířenou výuku francouzštiny na nižším gymnáziu, a vytvořit tak nezbytné podmínky jak pro následnou výuku dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu, tak pro dlouhodobou rozšířenou výuku francouzštiny na nižším gymnáziu.

Klíčové aktivity:

V rámci projektu byly realizovány klíčové aktivity směřující k vytvoření metodiky a k  přípravě školy na cizojazyčnou výuku dějepisu po stránce didaktické, metodické i materiální:

  • rozšířená výuka francouzského jazyka na nižším gymnáziu
  • tvorba metodických materiálů pro rozšířenou výuku francouzštiny
  • tvorba databáze interaktivních výukových materiálů s mediální knihovnou
  • vícedenní jazykové pobyty
  • frankofonní klub
  • videokonference s College Carnot v Dijonu

Na realizaci aktivit se podíleli jazykoví lektoři, metodici jednotlivých aktivit a tvůrce databáze interaktivních výukových materiálů. Cílovou skupinou byli žáci studující francouzský jazyk a vyučující francouzštiny Gymnázia Nymburk.

Popis projektu

Projekt OP VK navazoval na dlouhodobý projekt „Evropské jazykové sekce“ (Sections européennes), do kterého se škola jako prozatím jediná ve Středočeském kraji zapojila na začátku školního roku 2008/2009 a jehož podstatou je posílení výuky francouzštiny na nižším gymnáziu a následná výuka nejazykového předmětu ve francouzštině na vyšším gymnáziu.

Díky realizaci projektu vznikla nová metodická podpora pro výuku francouzštiny, byla zřízena kvalitní francouzská knihovna a vytvořena databáze interaktivních výukových materiálů. Realizace projektu přinesla významný kvalitativní posun v jazykových dovednostech žáků i materiální zkvalitnění výuky francouzštiny (15 žákovských notebooků, projekční technika, videokamera,…). Žáci prošli zajímavými aktivitami, které spolu s hodinami francouzštiny vedenými lektorem vedly k  rychlejšímu a kvalitnějšímu rozvoji jejich komunikačních dovedností a k přípravě na následné studium dějepisu ve francouzštině. Důležitým momentem projektu bylo i zintenzivnění spolupráce školy s College Carnot v Dijonu a posílení vztahů s Francouzským velvyslanectvím v Praze.

OPVK>francouzština

Hodina dějepisu ve francouzštině - Francie v 16. století

Hodina dějepisu ve francouzštině - Francie v 16. století

Dne 17. ledna 2012 měli studenti 3TA a 4KA možnost setkat se v rámci frankofonního klubu s milou návštěvou – na půdu Gymnázia Nymburk po roce zavítala paní Danièle Geffroy z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a připravila si pro naše studenty putování po Francii v 16. století. Jelikož studentům PedF UHK vyučuje historii Francie zároveň s didaktikou francouzštiny, mohli se studenti těšit na netradiční hodinu.

Celý článek

Exkurze do Lidic

Exkurze do Lidic

V pátek 11.11. vyjela 4KA a část 3TA na exkurzi do Lidic a do Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. Obě třídy se exkurze zúčastnily v rámci projektu rozšířené výuky francouzštiny. Kvarta poznatky využije v dějepisu a tercie se díky návštěvě obou míst začala pracovat na videokonferenci s partnerskou školou Collège Carnot v Dijonu. Studenti během ní budou porovnávat události v Lidicích a s podobnou tragédií ve Francii za druhé světové války. Páteční výlet jim tak přinesl potřebné informace, které budou nyní zpracovávat a připravovat k prezentaci francouzským žákům. Videokonference s tímto historickým tématem byla vybrána také proto, aby studenty pomalu začala připravovat na výuku dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu.

Pohled studentů nabízí článek Anežky Literové z 4KA.

Celý článek

Historické osobnosti ve Frankofonním klubu

Historické osobnosti ve Frankofonním klubu

V prvních listopadových dnech měly některé skupiny studentů francouzštiny možnost vyzkoušet si hodinu francouzského jazyka trochu jinak. Realizovali jsme již pátou aktivitu frankofonního klubu. Lektory se opět stali studenti naší školy, tentokrát žáci 3TA, kteří si za úkol zvolili připravit prezentaci známých historických osobností pro nové studenty francouzštiny ze tříd 1PA, 1A a 5QB.

Celý článek

Rozšířená výuka francouzského jazyka

Rozšířená výuka francouzského jazyka

Na začátku nového školního roku jsme přivítali již čtvrtou primu, kde si studenti zvolili jako druhý cizí jazyk francouzštinu a zapojili se do projektu rozšířené výuky francouzského jazyka a následné výuky nejazykového předmětu (u nás dějepisu) ve francouzštině. Díky projektu z OPVK můžeme všem studentům francouzštiny nabídnout celou řadu aktivit, které pomohou k osvojení francouzského jazyka na takové úrovni, aby mohli od kvinty zahájit studium dějepisu ve francouzštině.

Celý článek

Pedagogická stáž na Collège a Lycée Carnot v Dijonu

Pedagogická stáž na Collège a Lycée Carnot v Dijonu

Gymnázium Nymburk je již čtvrtým rokem zařazeno do projektu „Sections européennes“, Evropské jazykové sekce, podporovaného Francouzským velvyslanectvím v ČR. Podstatou projektu je rozšířená výuka francouzštiny na nižším gymnáziu a následná výuka nejazykového předmětu na vyšším gymnáziu. Francouzská ambasáda podporuje zapojené školy nejen materiálně (zajištěným učebnic a literatury), ale i metodologicky, kdy zprostředkovává a financuje pedagogické stáže pro vyučující.

Celý článek

Francouzský jazykový kurz v Rokytnici

Francouzský jazykový kurz v Rokytnici

Na konci června se na chatě RSG Gymnázia Nymburk v Rokytnici nad Jizerou uskutečnil intenzivní jazykový kurz pro studenty francouzštiny Evropské jazykové sekce na naší škole. V letošním roce vyrazila na kurz Sekunda A.

Cílem a smyslem pobytu je intenzivní používání francouzštiny v reálných situacích a v každodenní komunikaci. Celý pobyt byl veden v symbolickém rámci – Nový svět (kolonizace Ameriky) a podle reakcí studentů se vydařil. Více informací najdete v článku od Kristýny Havlinové.

Celý článek
<předchozí 1 2 3 4 5 6 další >

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

A. Balfour

8. červenec 1903

Německé listy citovaly řeč britského ministerského předsedy Arthura Balfoura: 

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.