Hodina dějepisu ve francouzštině - Francie v 16. století

Hodina dějepisu ve francouzštině - Francie v 16. století

Dne 17. ledna 2012 měli studenti 3TA a 4KA možnost setkat se v rámci frankofonního klubu s milou návštěvou – na půdu Gymnázia Nymburk po roce zavítala paní Danièle Geffroy z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a připravila si pro naše studenty putování po Francii v 16. století. Jelikož studentům PedF UHK vyučuje historii Francie zároveň s didaktikou francouzštiny, mohli se studenti těšit na netradiční hodinu.

Fiktivní historická exkurze do Francie byla vybrána záměrně, protože se obě vybrané třídy připravují na výuku dějepisu ve francouzštině. Studenti se zábavnou formou seznámili s klíčovými postavami Francie 16. století a navštívili vyhlášené zámky v oblasti Loiry.

Jana Follerová, 3TA

V úterý 17. ledna se naše třída, tercie A, zúčastnila aktivity frankofonního klubu. Přijela za námi lektorka Danièle Geffroy a mluvila s námi o 16. století ve Francii. Prošli jsme si rodokmen rodů Valois a Bourbonů a potom nám paní Geffroy připravila prezentaci o zámcích z 16. století, které se nacházejí v povodí řeky Loiry. Potom jsme měli poznávat zámky podle obrázků a popisu. Některé z nás mrzelo, že jsme měli společně málo času, ale i tak se nám aktivita líbila a určitě to byla dobrá příprava na výuku dějepisu ve francouzštině, která nás v kvintě čeká.

Kateřina Honzáková a Gabriela Šebetková

V úterý 17. ledna se naše třída, 4KA, zúčastnila přednášky frankofonního klubu. Znovu k nám přijela paní Danièle Geffroy z Univerzity Hradec Králové, se kterou jsme před rokem měli přednášku o Kanadě (Québecu). Tentokrát jsme si s Danièle vyprávěli o 16. století ve Francii. Formou zábavných aktivit jsme zjišťovali rodokmen francouzských panovníků v té době, prohlíželi jsme si jejich sídla, k nimž nám paní Geffroy vždy řekla nějakou zajímavost, ukázali jsme si některá z děl Leonarda da Vinci a nakonec jsme zkoušeli rozpoznat, jak se některá jmenují. Když uplynula hodina a půl museli jsme se s paní Danièle Geffroy rozloučit. Doufáme, že se zbytku třídy přednáška líbila tak, jako nám, a že se s Danièle ještě někdy potkáme.

Paní Geffroy strávila s našimi studenty téměř tři hodiny a odjížděla se slibem, že se zase na půdu naší školy brzy vrátí.

Touto cestou bychom jí chtěli ještě jednou poděkovat za ochotu a úsilí, s jakým provedla naše studenty historicky a kulturně bohatým obdobím. Velký dík patří samozřejmě i všem zúčastněným studentům za opravdu aktivní a pozitivní účast v průběhu celé aktivity, což přispívá i k dobré pověsti celé naší školy.

 

Za realizační tým Lucie Prokešová

Aktuální informace

12.03.2021

Z rozhodnutí MŠMT jsou přijímací testy nově vypsány takto:

4-leté studium: 3. a 4. května 2021

8-leté studium: 5. a 6. května 2021

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

Svět v roce založení školy

Lidové divadlo

4. leden 1903

V Praze-Holešovicích zahájilo činnost lidové divadlo Uranie úspěšnou premiérou hry Ladislava Stroupežnického Vojtěch Žák, výtečník.

Nejčtenější

17.03.2021

VÝSLEDKOVÁ LISTINA OBSAHUJE ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NA KK SOČ

Termín letošní Školní přehlídky Středoškolské odborné činnosti byl v úterý 16. března 2021 odpoledne. 34 přihlášených studentských soutěžních prací z různých oborů SOČ se představilo před třemi hodnotícími komisemi složenými z členů profesorského sboru. Komise rozhodly o postupu konkrétních prací na krajskou přehlídku, tedy vybraly v každém oboru nejvýše dvě, které do celokrajského srovnání z naší školy vyšleme. Vizte Výsledkovou listinu ŠK SOČ 2021.

celý článek
16.03.2021

Již po patnácté se naše škola připojila k celosvětové kampani, která si připomíná 62. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci. Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.

celý článek
29.03.2021

Dne  25.3. 2021 absolvovali studenti 1PA a 4KB online přednášku pana Davida Christofa na téma problematiky dostupnosti pitné vody v některých částech světa. Jak přednáška vypadal se můžete dočíst ve vybraných příspěvcích samotných studentů. Tato přednáška zároveň do jisté míry nahradila neuskutečněný EKODEN na toto téma, který se přesouvá na následující školní rok. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!