Exkurze do Lidic

Exkurze do Lidic

V pátek 11.11. vyjela 4KA a část 3TA na exkurzi do Lidic a do Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. Obě třídy se exkurze zúčastnily v rámci projektu rozšířené výuky francouzštiny. Kvarta poznatky využije v dějepisu a tercie se díky návštěvě obou míst začala pracovat na videokonferenci s partnerskou školou Collège Carnot v Dijonu. Studenti během ní budou porovnávat události v Lidicích a s podobnou tragédií ve Francii za druhé světové války. Páteční výlet jim tak přinesl potřebné informace, které budou nyní zpracovávat a připravovat k prezentaci francouzským žákům. Videokonference s tímto historickým tématem byla vybrána také proto, aby studenty pomalu začala připravovat na výuku dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu.

Pohled studentů nabízí článek Anežky Literové z 4KA.

Naše třída měla možnost jet na exkurzi do Lidic. Jako doprovod s námi jeli pan profesor Castagnier a pan profesor Kotyza. Byli jsme tak „milostiví“, že jsme s sebou vzali i půlku třídy tercie A, které exkurze posloužila do francouzštiny, jelikož budou mít videokonferenci se studenty z Dijonu. Nám exkurze poslouží pro budoucí studium druhé světové války v dějepise.

Když jsme přijeli na místo, kde původně Lidice stály, dala se do nás strašlivá zima. Prošli jsme hrob lidických mužů, základy kostela a Horákova statku a pomník lidických dětí. Když jsme se dostali k největšímu sadu růží v naší zemi (ze kterého jsme vzhledem k ročnímu období moc neměli:), byli jsme rádi, že je naší poslední zastávkou a vydali jsme se do muzea, ve kterém bylo o pár stupňů tepleji. Expozice byla velmi emotivní, výpovědi lidických „dětí“ (dnes již seniorů) o tom jaké to bylo, když je poněmčili a čtení dětských dopisů, které posílali svým příbuzným z Lodže, bylo opravdu velmi dojemné. Ještě než jsme nastoupili do autobusu, většina z nás si nakoupila „teplé párečky“ a jeli jsme.

Naší další zastávkou byl pravoslavný chrám Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Proč? Protože, jsme zde shlédli film o parašutistech Gabčíkovi a Kubišovi, o atentátu na Heydricha, a protože právě v tomto kostele se parašutisté po provedení atentátu skrývali. Exkurze byla přínosná pro obě třídy a oba profesoři na nás byli moc hodní ;-)

 

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Růžena Merunková

Růžena Merunková (*21. 3. 1940), vynikající česká herečka, recitátorka a dabérka, absolvovala v roce 1957.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 465
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách. 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!