Oblast podpory 1.1 – Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Středočeském kraji

Rozšířená výuka francouzštiny jako brána k výuce dějepisu ve francouzštině

 

Doba realizace:               leden 2010 – červen 2012 

Rozpočet projektu:         2.480.266,- Kč

Základní cíle projektu:

Cílem projektu bylo zpracovat komplexní metodiku pro rozšířenou výuku francouzštiny na nižším gymnáziu, a vytvořit tak nezbytné podmínky jak pro následnou výuku dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu, tak pro dlouhodobou rozšířenou výuku francouzštiny na nižším gymnáziu.

Klíčové aktivity:

V rámci projektu byly realizovány klíčové aktivity směřující k vytvoření metodiky a k  přípravě školy na cizojazyčnou výuku dějepisu po stránce didaktické, metodické i materiální:

  • rozšířená výuka francouzského jazyka na nižším gymnáziu
  • tvorba metodických materiálů pro rozšířenou výuku francouzštiny
  • tvorba databáze interaktivních výukových materiálů s mediální knihovnou
  • vícedenní jazykové pobyty
  • frankofonní klub
  • videokonference s College Carnot v Dijonu

Na realizaci aktivit se podíleli jazykoví lektoři, metodici jednotlivých aktivit a tvůrce databáze interaktivních výukových materiálů. Cílovou skupinou byli žáci studující francouzský jazyk a vyučující francouzštiny Gymnázia Nymburk.

Popis projektu

Projekt OP VK navazoval na dlouhodobý projekt „Evropské jazykové sekce“ (Sections européennes), do kterého se škola jako prozatím jediná ve Středočeském kraji zapojila na začátku školního roku 2008/2009 a jehož podstatou je posílení výuky francouzštiny na nižším gymnáziu a následná výuka nejazykového předmětu ve francouzštině na vyšším gymnáziu.

Díky realizaci projektu vznikla nová metodická podpora pro výuku francouzštiny, byla zřízena kvalitní francouzská knihovna a vytvořena databáze interaktivních výukových materiálů. Realizace projektu přinesla významný kvalitativní posun v jazykových dovednostech žáků i materiální zkvalitnění výuky francouzštiny (15 žákovských notebooků, projekční technika, videokamera,…). Žáci prošli zajímavými aktivitami, které spolu s hodinami francouzštiny vedenými lektorem vedly k  rychlejšímu a kvalitnějšímu rozvoji jejich komunikačních dovedností a k přípravě na následné studium dějepisu ve francouzštině. Důležitým momentem projektu bylo i zintenzivnění spolupráce školy s College Carnot v Dijonu a posílení vztahů s Francouzským velvyslanectvím v Praze.

OPVK>francouzština

Mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka DELF scolaire na Gymnáziu Nymburk

Mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka DELF scolaire na Gymnáziu Nymburk

V minulém týdnu naše škola podepsala smlouvu s Francouzským velvyslanectvím v Praze a Francouzskou aliancí v Pardubicích o pořádání mezinárodních zkoušek DELF scolaire na půdě Gymnázia Nymburk ve školním roce 2011-2012.

Celý článek

Ocenění Gymnázia od Feancouzské ambasády

Vracíme se ještě jednou k návštěvě prvního rady francouzské ambasády, pana de La Coste na nymburském gymnáziu. Vedení školy byl doručen dopis, v němž pan rada ocenil výuku francouzštiny a poděkaval za přijetí a možnost setkat se se žáky z jazykové třídy. jedná se o třídu která je zapojena do projektu "Rozšířená výuka francouzštiny jako brána k výuce dějepisu ve francouzštině", který je podporován z prostředků EU.

Jiří Kuhn

Ke stažení
ikonapoděkování - de La Coste

První rada Francouského velvyslanectví, pan Nicolas de Lacoste, na návštěvě školy

První rada Francouského velvyslanectví, pan Nicolas de Lacoste, na návštěvě školy

Pan de Lacoste zavítal na Gymnázium Nymburk v pátek 10. června na pozvání školy. Jeho návštěva byla součástí projektu "Rozšířená výuka francouzštiny jako brána k výuce dějepisu ve francouzštině". Pan první rada se během návštěvy setkal nejen se studenty gymnázia, ale součástí jeho programu bylo i setkání se starostou města, panem Milošem Peterou, a navštívil i Postřižinský pivovar, kde ho přijal ředitel Ing. Pavel Benák.

Celý článek

4. aktivita frankofonního klubu

4. aktivita frankofonního klubu

Po krátké odmlce se znovu probudil frankofonní klub, který má za úkol přiblížit studentům francouzštiny frankofonní svět z jiného úhlu, než jak se s ním setkávají při běžných hodinách francouzštiny. Využili jsme kontaktů a nabídek od našich partnerských subjektů a čtvrtou aktivitu rozdělili na dva samostatné bloky. V dubnu dostali žáci primy A a tercie A příležitost pracovat s paní Daniele Geffroy z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. V květnu se potom žáci sekundy A zúčastnili projektu „Cinéma a l´école“ zorganizovaného Francouzským velvyslanectvím v Praze ve spolupráci se sdružením GREF, Učitelé bez hranic. Součástí tohoto projektu byl i seminář pro vyučující francouzštiny z Gymnázia Nymburk a okolí, kde si vyzkoušeli různé techniky, jak pracovat s filmem v hodinách francouzštiny.

Celý článek

Výměnný pobyt Dijon

25.03.2011
Výměnný pobyt Dijon

Dijon je město ležící na severovýchodě Francie v regionu Burgundsko. Je plné historických památek, starobylých budov a muzeí, které představují historii města a jeho okolí. A právě do Dijonu se vydalo čtrnáct studentů tercie a kvarty na výměnný pobyt. Vyjeli jsme v pátek 25. března a celý následující týden se naším domovem staly rodiny studentů z Collège Carnot. Cílem pobytu bylo seznámit se s francouzským korespondentem, poznat jeho rodinu, zvyky a absolutně se ponořit do „opravdového“ francouzského jazyka. A k tomu nám pomáhal bohatý program.

Celý článek

Třetí aktivita frankofonního klubu

Třetí aktivita frankofonního klubu

Frankofonní klub Gymnázia Nymburk připravil pro studenty francouzštiny již třetí aktivitu. Tentokrát jsme „zariskovali“ a lektory se stali studenti tercie A, kteří připravili několik dílčích aktivit pro starší studenty. A poprali se s novou rolí skvěle.

Při zpracování aktivity vyšli studenti z návštěvy výstavy nymburského muzea „Energie“, připravené z fotografií francouzského fotografa Yann Arthus-Bertranda (www.ledeveloppementdurable.fr). Jak název napovídá, zaměření výstavy bylo ekologické, takže i téma třetí aktivity bylo dáno – ekologie. Skupinky studentů si zvolili fotografii, ze které vyšli při přípravě dílčího úkolu. Sami si nejprve museli osvojit specifickou slovní zásobu a následně ji nějakým způsobem předat ostatním. S novou rolí „učitele“ se velmi dobře sžili a tematicky i metodicky připravili stanoviště, která starším studentům představila klíčová ekologická témata, třídění odpadků, zdroje energie a jejich využití,…

Chtěla bych touto cestou poděkovat především studentům tercie A, kteří svým zodpovědným způsobem zpracovali aktivitu, ale i studentům septimy B, 3A a 6XA, kteří svým aktivním přístupem umožnili aktivitu realizovat.

                                                                                      Za realizační tým Lucie Prokešová

Celý článek
<předchozí 1 2 3 4 5 6

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lidové divadlo

4. leden 1903

V Praze-Holešovicích zahájilo činnost lidové divadlo Uranie úspěšnou premiérou hry Ladislava Stroupežnického Vojtěch Žák, výtečník.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.