
Plán exkurzí
září | |
---|---|
12.9.2023 | Památník zapadlých vlastenců - Paseky nad Jizerou / Пам'ятник забутим патріотам - Пасекі-над-Їзероу |
14.9.2023 | Sklárny Harrachov |
19.9.2023 | Památník zapadlých vlastenců - Paseky nad Jizerou / Пам'ятник забутим патріотам - Пасекі-над-Їзероу |
21.9.2023 | Sklárny Harrachov |
26.9.2023 | Návštěva židovského hřbitova v Kovanicích - Klub moderní historie pro NG |
29.9.2023 | Zeměpisná exkurze kvart na ChotucStudenti obou kvart vyrazí ve stejný den do Křince na vrch Chotuc, kde má naše gymnázium školní a naučnou stezku. Ve stejný den navštíví i rozhlednu Romanka v Hrubém Jeseníku. Vedoucí exkurze jsou prof. Černá a Hornová. |
říjen | |
1.10.2023 - 6.10.2023 | Zahraniční exkurze - Londýn a okolí |
9.10.2023 - 13.10.2023 | Stáže maturantů v projektu ZkusTo!V tomto týdnu probíhají individuální stáže zájemců z maturitních tříd, kdy si naši maturanti vyzkouší několik hodin práce v konkrétním oboru nebo zaměstnání, k němuž bude směřovat jejich studium na univerzitě. Před podáním přihlášek tak mohou praxí předejít nesprávným kariérním rozhodnutím nebo potvrdit, že vysněná profese jim prostě "sedne". Budou v příslušnou dobu uvolněni z výuky (nezapočtená absence). website projektu |
prosinec | |
19.12.2023 | Exkurze 5QA a 5QB do Židovského muzea v Praze |
20.12.2023 | Exkurze 1A do Židovského muze a v Praze |
květen | |
2.5.2023 | Průvodcování ve FRJ po Praze pro 6XAStudenti FRJ ze 6XA připravují prohlídku Prahy ve francouzštině. |
2.5.2024 | Workshop Lidi to tak nenechaj Post Bellum - 7MA a 3A |
2.5.2024 | Průvodcování po Praze v druhém cizím jazyce pro studenty 2. ročníku a obě sextyPrůvodcování po Praze v druhém cizím jazyce pro studenty 2. ročníku a obě sexty se uskuteční dne 2.5.2024. |
3.5.2024 | Workshop Lidi to tak nenechaj Post Bellum - 7MB |
Články z exkurzí
Exkurze sekundy B k Pražskému Jezulátku

Dne 20.4. jsme se s naší třídou a paní prof. Plechlovou a Poprovou vydali na výlet k Pražskému Jezulátku. Vyjeli jsme vlakem z Nymburka a postupně do něj všichni přistoupili, po příjezdu do Prahy jsme jeli tramvají přímo ke Kostelu Panny Marie Vítězné a Pražskému Jezulátku.
Exkurze 3TB v královském městě Mělník

Dne 20.4. 2022 proběhla exkurze tercie B, paní profesorky Černé a pana profesora Mokrého ve městě Mělník.
Návštěva Poslanecké sněmovny

20.4. se třída 6XB vydala do Prahy na exkurzi do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
ZOO Chleby

Dne 19.4 proběhla exkurze tercie B a tercie A v soukromé Zoo Chleby.
V nové části zoo byla přednáška o chování zvířat, zaujala nás pozitivní motivace při výcviku zvířat pomocí klikru nebo odměny. Žáci si to mohli vyzkoušet na jednoduchých úkolech.
Poté následovala prohlídka nové a staré části zoo. V nové části jsme měli komentovanou prohlídku s možností krmit daňky a prohlédnout si lva berberského, velblouda dvouhrbého, medvěda ušatého a mangusty.
Ve staré části byl program bez lektorů. Pozorovali jsme velmi vzácného primáta langura duka, páva s načepýřeným ocasem a další zástupce ptactva.
Měli jsme i možnost posoudit , jak jsou jednotlivé části těl zahřáté díky prokrvení, a to díky termokameře, kterou přinesla p.Weissová. Na přiložených fotkách je dobře vidět, kam se např. schovala stojná noha jeřába. Přijdete na to, proč není na termokameře vidět?
E.Česáková, 3TB
Projektový den B. Hrabal - exkurze do pivovaru

Dne 28. března 1914 se narodil Bohumil Hrabal, významný český prozaik, po kterém bylo pojmenováno naše gymnázium. Většinu života strávil na Nymbursku, z toho 28 let právě v nymburském pivovaru – proto sem studenti třetího ročníku vyššího gymnázia, tedy 7MA, 7MB a 3A, vyrazili na exkurzi.
Počasí jim přálo, z rána byla sice trochu zima, zato svítilo sluníčko. Právě na sluníčku studenti čekali, až exkurze začne, a mohli při tom obdivovat kachny, budovu pivovaru nebo budovu sladovny naproti. Tuto sladovnu záhy zmínil průvodce – prohlásil, že některé suroviny pro přípravu piva berou “od sousedů”, a také udělal vtípek, že člověk hned pozná, že sladovna byla postavena za minulého režimu. Vskutku, starší budova pivovaru je mnohem pěknější.
____
28 березня 1914 року народився Богуміл Грабал, значний чеський прозаїк, на честь якого названа наша гімназія. Більшу частину свого життя він провів у Німбурку, з них 28 років на пивоварні Німбурк – тому сюди на екскурсію їздили студенти третього курсу вищої гімназії, тобто 7МА, 7МБ та 3А.
Погода була гарна, вранці було трохи холодно, але світило сонце. Саме на сонці учні чекали початку екскурсії, милуючись качками, будівлею пивоварні чи солодовнею навпроти. Невдовзі про цей солодовий завод згадав екскурсовод – він сказав, що деяку сировину для пивоваріння брали «у сусідів», а також пожартував, що відразу впізнається, що солодовий завод був побудований за попереднього режиму. Дійсно, стара будівля пивоварні набагато приємніша.
Po stopách Bohumila Hrabala

V rámci projektového dne se uskutečnil výlet do Kerska s cílem zjistit více o jeho nejznámějším obyvateli, Bohumilu Hrabalovi.