LONDÝN 2024

LONDÝN 2024

V neděli 21. dubna se třídy 6XB, 2A a 3A s doprovodem pana profesora Otradovského, Karáska a paní profesorky Hubáčkové vydaly na zájezd do Anglie, na který jsme se těšili už od září.

Do francouzského přístavu Calais jsme přijeli v ranních hodinách následujícího dne. Trajekt nás dovezl až do anglického přístavu Dover, který je známý svými bílými útesy, které můžete vidět již z lodi. Do Londýna jsme dorazili okolo 11 hodiny.Po příjezdu jsme ihned využili londýnské metro, které nám usnadnilo cestu k naší první zastávce - Památníku Velkého požáru Londýna. Odtud jsme se vydali směrem k Millennium Bridge - ocelovému mostu, který je známý pro svůj jedinečný design. Prošli jsme kolem národního muzea moderního umění Tate Modern, také jsme viděli Globe Theatre, rekonstrukci historického divadla, ve kterém Shakespeare uváděl své hry. Naše cesta podél Temže pokračovala dál, až jsme dorazili k Tower Bridge, který jsme si mohli prohlédnout jak zvenku, tak zevnitř. Měli jsme to štěstí stihnout i jeho otevření, a to dokonce dvakrát. Na druhém břehu řeky jsme prošli kolem Tower of London - historického paláce a pevnosti. Po rozchodu jsme na závěr dne opět využili místní dopravy a vydali se do Londýnského předměstí - oblasti Greenwich. Zde nás průvodce krátce provedl okolím a řekl něco o známé plachetnici Cutty Sark. Následně byl další rozchod, při kterém jsme měli mimo jiné možnost zavítat na místní trhy. Společně jsme odjeli směrem k autobusu, který nás dovezl na meeting point, kde si nás vyzvedly naše hostitelské rodiny.

Druhý den jsme se po výborné anglické snídani vydali směrem k Windsoru poznávat další krásy Londýna a jeho okolí. Nejdříve jsme si prohlédli soukromou chlapeckou školu Eton a poté zamířili k nedalekému královskému sídlu Windsor. K našemu velkému štěstí jsme měli možnost vidět i střídání královských stráží. Po dvouhodinové pauze na oběd jsme nasedli do autobusu a zamířili do naší další destinace - Oxfordu. Kromě malebného městečka jsme si stihli prohlédnout také jednu z nejstarších kolejí Christ Church, kterou jsme si mohli individuálně projít s audioguidem. Toto místo se stalo inspirací pro natočení mnoha slavných filmů. Velká jídelna například posloužila jako předloha pro Velkou síň v Bradavicích ve známé filmové sérii Harry Potter. Poté nás už čekal jen krátký rozchod k nakoupení suvenýrů nebo prozkoumání místních kaváren. Kolem šesté hodiny už nás u autobusu netrpělivě vyhlížel průvodce, který se už stejně jako my těšil na večeři v hostitelských rodinách. 

Třetí den jsme začali prohlídku Londýna v Hyde parku, kde jsme procházkou došli k památníku Diana´s fountain a dále ke královskému sídlu Kensington Palace. Opět jsme díky audio průvodci slyšeli mnoho zajímavostí z historie i současnosti, krásné byly dále zahrady Kew Gardens. Odpoledne jsme měli čas na prohlídku muzeí Natural History nebo Victoria and Albert Hall, nákupy suvenýrů a anglických knih.

Ve čtvrtek ráno jsme se definitivně rozloučili s našimi hostitelskými rodinami a vydali jsme se vstříc dobrodružství posledního dne. Celé dopoledne nám příjemně svítilo sluníčko. Při ranní projížďce po Temži jsme si znovu  připomněli nejznámější památky Londýna. Dále jsme pokračovali už po svých přes Whitehall Garden až k Horse Guards Parade. Zde jsme viděli výměnu královských stráží včetně jejich krásných koní. Odtud jsme šli k Buckinghamskému paláci, sídlu krále Charlese III., po známé třídě The Mall. Po nafocení paláce a krátké pauze jsme prošli St. James’ Parkem, ze kterého jsme již dohlédli na London Eye a slavnou věž se zvonem Big Ben. K té nám zbýval už jen kousek cesty a nespočet turisty přeplněných přechodů. Přes most jsme došli k London Eye, kde jsme měli objednanou třicetiminutovou projížďku. Měli jsme pocit, že shora vidíme celý Londýn. 

Další zastávkou bylo Leicester Square, odkud jsme se v rámci rozchodu rozeběhli do všech stran. Někteří si vybrali tzv. China Town a jiní vyrazili rovnou na Oxford Street utratit zbytek svých peněz. 

Nakonec jsme zamířili k metru na Piccadilly Circus, kde jsme si stihli prohlédnout velké reklamní tabule a fontánu se sochou Erose. Metrem jsme dojeli na North Greenwich a rychle naskákali do autobusu, abychom se schovali před deštěm. 

                Poznávací zájezd se vydařil, viděli jsme mnoho památek a dozvěděli se mnoho zajímavostí. Hostitelské rodiny nás velmi chválily za komunikativnost, dochvilnost a skvělou angličtinu.

 

Zobrazeno: 588x

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Pavel Snítilý

Mgr. Pavel Snítilý, archeolog, zástupce ředitele a dokumentátor Městského muzea v Čelákovicích, který mj. stál v roce 2016 u výjimečného nálezu unikátního bohatě zdobeného meče velmožů starého přes jedno milénium, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1994.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Giovanni Giolitti ministerským předsedou Itálie

3. listopad 1903

Liberál Giovanni Giolitti se stal italským ministerským předsedou. 

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
16.06.2024

V sobotu 15.6.2024 se naše DofE skupina z kvarty B vydala na dvoudenní expedici do Českého ráje. Všechno to začalo v 8:45 v Nymburce na hlavním nádraží, kde byl sraz. Po delší jízdě motorákem jsme se i přes hlasitý doprovod mladoboleslavských obyvatelek dostali až do Turnova, kde naše expedice započala. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.