prof. MUDr. Václav Šimon, DrSc.
Prof. Václav Daniel Šimon, DrSc. (*29. 5. 1926), přední český urolog, chirurg, gynekolog, vysokoškolský učitel a akademický pracovník, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1946.
Václav Daniel Šimon se narodil v Praze do lékařské rodiny. Jeho otec byl lékařem, stejně jako jeho bratr, dokonce i jeho manželka Jitka (roz. Hlaváčková), bývalá československá krasobruslařka, působila jako primářka koronární jednotky na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jako mladý prodělal tuberkulózu. Tato choroba mu paradoxně ulehčila útrapy, které ho čekaly během 2. světové války. Jako student septimy měl být v roce 1943 nasazen na práci v německé říši jako tzv. Technische Nothilfe (pracovní komanda "TN" odstraňovala následky bombardování, opravovala hráze přehrad a elektráren apod.). Díky potvrzení o prodělání tuberkulózy svou pracovní povinnost směl splnit jako dělník na železnici přímo v Nymburce.
Vysokoškolská studia zahájil Václav Šimon na fakultě v Hradci Králové, odkud přestoupil do Prahy a svou profesní přípravu završil promocí na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1952. Jeho specializací byla gynekologie a porodnictví, chirurgie a také urologie. Tomu předcházely stáže v německém Halle, v Praze ve FN na Bulovce a na urologické klinice v Brně. V letech 1952-1956 působil jako lékař v nymburské nemocnici. Do roku 1968 byl pracovníkem a od roku 1964 přednostou oddělení urologie v nemocnici v Kolíně. Následujících 7 let začínající normalizace pracoval na II. chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze, odkud v polovině 70. let přešel na I. chirurgickou kliniku na pozici vedoucího oddělení urologie. Zároveň začal vyučovat na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a ještě v 70. letech získal titul kandidát věd a vědecko-pedagogickou hodnost docent. Doktorem věd se stal roku 1985 a o dva roky byl jmenován univerzitním profesorem chirurgie (a po povýšení urologie na samostatný obor medicíny i profesorem urologie). Kromě dětské urologie se prof. Šimon věnoval i experimentálním metodám drcení žlučníkových a ledvinových kamenů tlakovou pulzní vlnou (litotrypsie) a práci s československým přístrojem vyvinutým za tímto účelem.
Dr. Šimon je autorem 68 původních vědeckých prací z oblastí chirurgie a urologie. Je zakládajícím členem Evropské urologické společnosti (EAU), kterou z důvodu spolupráce východního a západního bloku na poli urologie společně s dalšími založil v Praze v roce 1975. V 80. letech předsedal prof. Šimon Československému červenému kříži. V letech 1990-1994 byl místopředsedou České urologické společnosti. Tři roky před jeho odchodem do výslužby v roce 1999 byla VFN na Karlově náměstí reorganizována a tak jeho posledním pracovištěm byla nově vzniklá samostatná urologická klinika VFN a 1. LF UK.
Na 1. lékařské fakultě nejstarší české univerzity vychoval prof. Šimon několik generací mediků a urologů. Na začátku 90. let byl v pořadí druhým předsedou jejího akademického senátu. Členem univerzitního akademického senátu na Karlově univerzitě byl ovšem celá 4 volební období. Mezi koníčky prof. Šimona patří golf, lyžování a vážná hudba.
V 70. letech se při výkonu svého lékařského povolání seznámil a spřátelil s pražským arcibiskupem Františkem kardinálem Tomáškem. V roce 1979 byl Václav Šimon vyznamenán zlatou medailí papeže Pavla VI. V roce 2006 obdržel zlatou medaili Univerzity Karlovy za svou celoživotní vědeckou a pedagogickou činnost. Je nositelem medailí Červeného kříže I. a II. stupně.
Zdroje: