Historie školy

Založení Reálné školy v Nymburce v roce 1903

Z historických pramenů se dovídáme, že nejen město Nymburk, ale i jeho školství má pozoruhodné dějiny. O možnosti zřízení střední školy v Nymburce se začalo uvažovat až po roce 1848, kdy došlo k určitému uvolnění národního a politického života. Návrhy na zřízení reálky vycházely zejména z řad mladočechů a nebohatých občanů, kteří si nemohli dovolit posílat své děti studovat do jiných měst. Tento i další pokusy v letech 1870, 1888 a 1897 skončily neúspěšně.

Otázka otevření reálky v Nymburce se stala i součástí volebního programu. Všichni vlivní činitelé města uznali, že do místních hospodářských a kulturních poměrů se právě tento typ střední školy nejlépe hodí. Iniciátorem této snahy byl stavitel Josef Červený. A tak již dne 30. 10. 1901 ukládá městská rada místní školní radě, aby co nejdříve vypracovala a předložila návrh městskému zastupitelstvu ke zřízení střední školy v Nymburce. Zůstalo však jen u zadání úkolu. K výraznému posunu dochází až po volbách v roce 1902, kdy starostou byl zvolen stavitel Josef Červený, kterému se podařilo přesvědčit městskou radu. Tím bylo rozhodnuto, že 1. září 1903 bude otevřena první třída reálky v novém křídle obecné školy. Toto rozhodnutí bylo však jen pouhým začátkem, jakýmsi základním kamenem budoucí reálky. Bylo nutné za tři a půl měsíce získat povolení od okresního zastupitelstva, zemské školní rady i vídeňského ministerstva. Pomoc slíbili zemský školní inspektor Rosický, zemský poslanec Škarda a říšský poslanec dr. Fořt. Žádost byla nakonec kladně vyřízena a 18. 7. 1903 číslem 23078 bylo povoleno ministerstvem pro školství zřídit obecní vyšší reálku.

Ve městě byly zatím konány přípravy k slavnostnímu otevření první třídy reálky ke dni 15. 9. 1903. Na pokyn zemského školního inspektora byl vypsán konkurz na místo ředitele školy. Zvolen byl Josef Materna, profesor reálky v Mladé Boleslavi. Prvním profesorem byl zvolen Bernard Dolák. Dne 10. 9. 1903 schválila komise místnosti pro reálku a byl též zajištěn počet žáků potřebný pro chod školy. O to se postaraly především Občanské listy, které přinášely veřejnosti přesné informace již od dubna 1903.

Podle účtu fondu reálné školy Královského města Nymburka z r. 1903 bylo do 1. třídy přijato po přijímacím řízení 53 žáků (za přijímací řízení byla placena přijímací taxa à 4,20 K). Od placení školného bylo osvobozeno 6 žáků a zbývajících 47 zaplatilo za I. semestr 1.410,- K (à 30,- K na žáka). Dále pak studenti museli platit příspěvky na školní pomůcku (2,- K) a za použití tělocvičny (1,- K).

První třída reálky byla slavnostně otevřena 18. září 1903 za velké účasti zástupců obce, úřadů, církví a spolků. Slavnostním projevem starosty Červeného a prohlídkou budovy skončila slavnostní část dne. Pravidelné vyučování bylo zahájeno v odpoledních hodinách téhož dne.

Kromě ředitele Materny a učitele Doláka vyučovali na reálce učitelé obecní a měšťanské školy v Nymburce, kteří se společně s městskou radou starali o řádný chod ústavu.

Aby školní inspekce nalezla vše v nejlepším pořádku (od jejího posudku závisela záruka trvání ústavu), bylo zakoupeno potřebné zařízení. Z účtu fondu vyšší reálky se dovídáme, že škola platila též za rostliny do botanické zahrady v celkové sumě 99,31 K, za vybavení kabinetů 2706,17 K, za školní knihovnu 535,44 K a za pomůcky 41,70 K.

Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal

JUDr. Bohumil Hrabal (28. 3. 1914–3. 2. 1997), rozený Bohumil František Kilian, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století, absolvoval na nymburské reálce v roce 1934.

Celý článek

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1914.

Narodil se 25. 1. 1895 v Poděbradech, zemřel r. 1947 v Praze. Působil jako malíř krajin a portrétů.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Povstání v Makedonii

2. srpna 1903

Na den sv. Eliáše vypuklo povstání Makedonců proti Turkům. 

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

  • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
    • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
    • větší skupiny žáků při výuce jazyků
    • problém s udržením výuky praktických cvičení
    • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
    • redukce nabídky nepovinných předmětů
  • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

  • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
  • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
  • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

  • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
16.11.2023

Dne 16.11. reprezentoval náš dívčí volejbalový tým školu v kvalifikaci na republikové finále ve středoškolské lize. Tentokrát jsme vyrazily daleko, až do Hostinného.  Nejdřív jsme hrály proti Hradci Králové, nad kterým jsme vyhrály po dramatickém tiebreaku. Druhý zápas s Turnovem jsme jednoznačně ovládly a opět vyhrály - 2:0. Náš dnešní úspěch nás poslal na Mistrovství ČR, které se hraje v Jablonci 28.-29.11.2023. 

celý článek
25.11.2023

DOPLNĚNA FOTOGALERIE

Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.

V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.

Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.

Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat  a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.

Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:

Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí,

Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,

Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,

Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,

Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,

Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,

Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,

Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.