Klub moderní historie na Studentském fóru na Zatlance

Klub moderní historie na Studentském fóru na Zatlance

Členové klubu moderní historie byli pozváni do Prahy na Studentské projektové fórum na Gymnáziu Na Zatlance, aby představili výsledky svého pátrání po stopách rodiny Pickových v Nymburce.

Tato jednodennní nesoutěžní přehlídka se poprvé konala v roce 2010. Umožňuje studentům prezentovat práci před širším publikem, zlepšit jejich prezentační dovednosti. Zpětnou vazbu poskytuje odborná porota (tu tvoří vysokoškolští pedagogové a lidé pracující v médiích)Projekty jsou zařazeny do dvou sekcí – humanitní a přírodovědně-technické. V neposlední řadě má fórum poskytnout inspiraci všem zúčastněným studentům a učitelům. Na závěr jsou v každé sekci vyhlášeny tři nejlepší a nejzajímavější projekty.

Děkujeme organizátorovi této akce, PhDr. Radku Aubrechtovi za to, že jsme se posledního ročníku mohli zúčastnit.

A jaké zážitky, pocity a postřehy si odnášeli naši studenti? 

 V úvodu nám byli představeni porotci, kteří hodnotili jednotlivá vystoupení v humanitní sekci a měli vybrat tři nejlepší projekty.

 Měli jsme velké štěstí, že jsme byli jako poslední, tudíž jsme mohli vypozorovat, jak ostatní prezentují a jak reaguje porota. Kromě několika malých výtek od hodnotících, byla prezentace našeho bádání výborná. Před námi bylo mnoho výborných projektů, první nám byl představen již dokument o Přemyslu Pitterovi, který vytvořili tamní studenti. Druhým v řadě byl projekt pojmenovaný Hravá literatura, což bylo pojednání o dílech, která napsal student z Gymnázia Postupická. Poslední obhajoba v dopoledním bloku se týkala koncepce a tvorby školního časopisu jménem Tropagon studentek z Gymnázia Oty Pavla v Praze. Po přestávce jsme pokračovali s nápadem studentů z Gymnázia Evolution obnovit znovu projekt Dávám židli do kruhu, který by měl dělat osvětu o duševním zdraví. Následně jsme byli seznámeni s improvizačním divadlem, které nám prezentovala spoluzakladatelka improvizační skupiny Dort v kapse z Gymnázia Postupická v Praze. Poslední obhajobou, která nás dělila od naší prezentace, bylo Pojetí zla v Dostojevského Zločinu a trestu od studenta Gymnázia Na Zatlance velmi zajímavé, ale zároveň velmi dobře zpracované téma.

 Velmi se nám líbila přátelská atmosféra, která celý den provázela. Všechny projekty byly zajímavé, některé přímo skvělé. Myslím, že nás všechny, kteří tam byli, velice inspirovaly. Každá z prací měla svého osobitého ducha, každá se zdála úplně jiná.

 Na závěr fóra porota vyhlásila tři projekty, které jí přišly nejlepší a nejužitečnější. K našemu překvapení mezi ně patřil i ten náš!

Ema Lojková, 5QA

 Byl úžasný zážitek. Bylo skvělé vidět stejně namotivované lidi našeho věku něco vytvořit a zrealizovat. Překvapilo mě, jak různorodé projekty byly - od školního časopisu přes tvorbu vlastní literatury po improvizační divadlo. Potěšilo mě, jak přátelská atmosféra na konferenci panovala a jak jsme zároveň dostávali od poroty skvělou zpětnou vazbu včetně chvály i doporučení pro příště. Překvapil mě dokument o Přemyslu Pitterovi - věděla jsem, že je možné natočit dokument. Ale až tento projekt mi doopravdy ukázal, že to opravdu jde, že když se do toho člověk zakousne, dokáže to. A tak je to u všeho. Odnáším si obrovskou motivaci pátrat dál, něco zjistit, dokázat, vytvořit, zrealizovat a objevit se třeba na příštím studentském fóru. Byl to totiž opravdu zážitek s velkým Z.

 

Co si odnáším?

Že studenti jsou moc talentovaní a že dokážou zpracovat skvělé práce a témata.

Co mě inspirovalo?

Odvaha lidí (samotných) prezentovat těžké téma před porotou, která často může mít nepříjemné dotazy.

Co mě potěšilo?

Že jsme jako klub vyhráli cenu poroty a ocenili naši práci a projev.

  Co si odnáším?

Odnáším si novou zkušenost s přednesem před komisí a dobrý pocit z úspěšně odprezentované práce.

Co mě inspirovalo?

Inspirovalo mě už jen to prostředí a atmosféra, ve které se celý den nesl. Byli tam samí milí mladí lidé, kteří dělali něco navíc a většinou tu danou věc ještě dělali pro druhé.

Co mě potěšilo?

Velmi mile mě překvapilo, když za námi po skončení prezentace přišli jiní studenti s pochvalou a doplňujícími otázkami k našemu projektu.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin.

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
10.04.2024

V pondělí 8.4. se konal tradiční florbalový turnaj pro žáky vyššího gymnázia. Celkem dvanáct týmu bylo rozděleno do tří skupin po čtyřech. Tam se utkal každý s každým, do čtvrtfinále postupovalo 8 nejlepších týmů. K vidění bylo velké množství vyrovnaných zápasů, některé týmy příjemně překvapily, jiné naopak nečekaně zklamaly.

celý článek
14.04.2024

I v letošním školním roce nejsou naši francouzštináři ochuzeni o spolupráci s partnerskou školou v burgundském Louhans. Na podzim jsme na návštěvu vyrazili my a v týdnu od 7. do 12. dubna jsme si role vyměnili a naše škola hostila skupinu 16 francouzských studentů.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.