Geokurz třídy 6XA v Rokytnici

Geokurz třídy 6XA v Rokytnici

Dne 22. září jsme se plni smíšených pocitů vydali na geologický kurz. Přestože jsme se těšili na chvilky strávené se svoji třídou v odlišném prostředí, pro většinu z nás znamenala geologie jen hrstku nudných kamenů.  Vedoucí kurzu byla naše třídní, zkušená geoložka, paní profesorka Hanlová, které celou dobu pomáhal pan profesor Soukup. Po celý týden strávený na naší „gymplácké“ chatě v Rokytnici nám vařil pan Kutnohorský s manželkou, který nám pekl výborné dortíky, řezy a koláče.

Ještě před příjezdem na chatu jsme navštívili Bozkovské dolomitové jeskyně. Už tam jsme pomalu začínali měnit názor, že je geologie nudná. Čekaly nás tam krásné krápníky, krasová jezírka s tyrkysovou vodou a netopýři, z nichž byla převážně holčičí část naší výpravy lehce na nervy.  S vynaložením své fantazie jsme mohli obdivovat krápníky připomínající orly, Jeníčka a Mařenku a čerty. Potom jsme se už vydali zpět na cestu. Nedojeli jsme ale moc daleko a byl čas na další zastávku. Tentokrát nás profesoři zavedli k malému zelenému jezírku obklopeného černou skálou. Dozvěděli jsme se, že jde o břidlicový lom, a šli jsme zpátky do autobusu. Ten už nás konečně zavezl do Rokytnice, kde jsme se po už tradičním škrábání do kopce ubytovali. Ten den jsme ještě stihli odprezentovat referáty na nerosty a horniny, které si měl každý doma sám připravit.

V úterý měl proběhnout velký výlet na hřebeny, k pramenu Labe. Jelikož ale lilo jak z konve a všichni reptali, po půl kilometru to paní profesorka vzdala, a odešla s většinou naší třídy zpět na chatu. Pár otrlejších z nás se rozhodlo pro menší procházku s panem Soukupem. Došli jsme na Dvoračky, kde jsme si dali borůvkové lívance a šli zpět do chaty na oběd. Odpoledne jsme teoreticky prošli to, co jsme měli na výletě zvládnout prakticky. Díky téměř celému volnému dni, jsme s potěšením začali uznávat, že je to tady docela prima.>

Další den nás čekal výlet do Harrachova. Kvůli nezdaru z minulého dne nám paní profesorka zamluvila autobus, takže to i tentokrát proběhlo docela bez námahy. V Harrachově jsme zavítali do už nepoužívaného Harrachovského dolu, do přilehlého geologického muzea a k Mumlavským vodopádům. Poté následoval rozchod na oběd v Rokytnici a šlo se zase na chatu, kde jsme si pomocí pracovního listu zopakovali nabyté vědomosti.

Čtvrtek byl den plný zábavy, rivality ale také nervozity. Večer nás totiž čekal obávaný test a to složený ze dvou částí – poznávání minerálů a hornin a teoretické části zaměřené na geologii. Doufali jsme, že budeme mít celý den čas věnovat se studiu, proto jsme byli otrávení, když jsme se dozvěděli, že budeme muset lítat ještě někde po horách. Paní profesorka si pro nás totiž připravila orientační běh.  Ale jakmile jsme dostali pokyn ke startu, naše přirozená soutěživost zvítězila a my se naplno ponořili do hry. Odpoledne měl pod palcem pan profesor Soukup. Seznámil nás s celosvětovou hrou geocachingem, která spočívá v hledání malých krabiček, ukrytých po celém světě. Dostali jsme krabičky s GPS navigací, pár indicií a vyrazili jsme. Také jsme byli z počátku lehce skeptičtí, ale nakonec se opakoval scénář z dopoledne. Myslím, že mohu říct, že nás geocaching velmi zaujal, zvláště po objevení skutečnosti, že o něm rapuje naše oblíbené trio Kontrafakt. Když jsme celí uřícení přiběhli na chatu, čekal už nás test.  Nakonec to nebylo tak hrozné, většina z nás to zvládla na jedničky a dvojky.

A poslední den jsme už jenom uklidili chatu, zhodnotili geokurz a jeli domů.

Přestože geologie je převážně o kamenech, náš geokurz jenom o nich rozhodně nebyl. Zažili jsme spoustu zábavy, zopakovali si vědomosti a pár jich nabyli, a získali jsme spoustu nových zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.

 Anna Šenfeldová, studentka 6XA

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

JUDr. Václav Král

JUDr. Václav Král (29. 11. 1926-11. 5. 2021), jeden z nestorů české advokacie, lingvista, cestovatel a spisovatel, významný absolvent Reálného gymnázia v Nymburce v roce 1946, který nikdy na svou střední školu nezanevřel a byl až do své smrti v častém kontaktu jejím současným vedením.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výstava nezávislých

20. březen 1903

Na výstavě Nezávislých v Paříži byla mj. vystavena i díla Henryho Matisse, Andrého Deraina, Maurice de Vlamincka aj. 

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.