Geokurz třídy 6XA v Rokytnici

Geokurz třídy 6XA v Rokytnici

Dne 22. září jsme se plni smíšených pocitů vydali na geologický kurz. Přestože jsme se těšili na chvilky strávené se svoji třídou v odlišném prostředí, pro většinu z nás znamenala geologie jen hrstku nudných kamenů.  Vedoucí kurzu byla naše třídní, zkušená geoložka, paní profesorka Hanlová, které celou dobu pomáhal pan profesor Soukup. Po celý týden strávený na naší „gymplácké“ chatě v Rokytnici nám vařil pan Kutnohorský s manželkou, který nám pekl výborné dortíky, řezy a koláče.

Ještě před příjezdem na chatu jsme navštívili Bozkovské dolomitové jeskyně. Už tam jsme pomalu začínali měnit názor, že je geologie nudná. Čekaly nás tam krásné krápníky, krasová jezírka s tyrkysovou vodou a netopýři, z nichž byla převážně holčičí část naší výpravy lehce na nervy.  S vynaložením své fantazie jsme mohli obdivovat krápníky připomínající orly, Jeníčka a Mařenku a čerty. Potom jsme se už vydali zpět na cestu. Nedojeli jsme ale moc daleko a byl čas na další zastávku. Tentokrát nás profesoři zavedli k malému zelenému jezírku obklopeného černou skálou. Dozvěděli jsme se, že jde o břidlicový lom, a šli jsme zpátky do autobusu. Ten už nás konečně zavezl do Rokytnice, kde jsme se po už tradičním škrábání do kopce ubytovali. Ten den jsme ještě stihli odprezentovat referáty na nerosty a horniny, které si měl každý doma sám připravit.

V úterý měl proběhnout velký výlet na hřebeny, k pramenu Labe. Jelikož ale lilo jak z konve a všichni reptali, po půl kilometru to paní profesorka vzdala, a odešla s většinou naší třídy zpět na chatu. Pár otrlejších z nás se rozhodlo pro menší procházku s panem Soukupem. Došli jsme na Dvoračky, kde jsme si dali borůvkové lívance a šli zpět do chaty na oběd. Odpoledne jsme teoreticky prošli to, co jsme měli na výletě zvládnout prakticky. Díky téměř celému volnému dni, jsme s potěšením začali uznávat, že je to tady docela prima.>

Další den nás čekal výlet do Harrachova. Kvůli nezdaru z minulého dne nám paní profesorka zamluvila autobus, takže to i tentokrát proběhlo docela bez námahy. V Harrachově jsme zavítali do už nepoužívaného Harrachovského dolu, do přilehlého geologického muzea a k Mumlavským vodopádům. Poté následoval rozchod na oběd v Rokytnici a šlo se zase na chatu, kde jsme si pomocí pracovního listu zopakovali nabyté vědomosti.

Čtvrtek byl den plný zábavy, rivality ale také nervozity. Večer nás totiž čekal obávaný test a to složený ze dvou částí – poznávání minerálů a hornin a teoretické části zaměřené na geologii. Doufali jsme, že budeme mít celý den čas věnovat se studiu, proto jsme byli otrávení, když jsme se dozvěděli, že budeme muset lítat ještě někde po horách. Paní profesorka si pro nás totiž připravila orientační běh.  Ale jakmile jsme dostali pokyn ke startu, naše přirozená soutěživost zvítězila a my se naplno ponořili do hry. Odpoledne měl pod palcem pan profesor Soukup. Seznámil nás s celosvětovou hrou geocachingem, která spočívá v hledání malých krabiček, ukrytých po celém světě. Dostali jsme krabičky s GPS navigací, pár indicií a vyrazili jsme. Také jsme byli z počátku lehce skeptičtí, ale nakonec se opakoval scénář z dopoledne. Myslím, že mohu říct, že nás geocaching velmi zaujal, zvláště po objevení skutečnosti, že o něm rapuje naše oblíbené trio Kontrafakt. Když jsme celí uřícení přiběhli na chatu, čekal už nás test.  Nakonec to nebylo tak hrozné, většina z nás to zvládla na jedničky a dvojky.

A poslední den jsme už jenom uklidili chatu, zhodnotili geokurz a jeli domů.

Přestože geologie je převážně o kamenech, náš geokurz jenom o nich rozhodně nebyl. Zažili jsme spoustu zábavy, zopakovali si vědomosti a pár jich nabyli, a získali jsme spoustu nových zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.

 Anna Šenfeldová, studentka 6XA

Aktuální informace

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
Celý článek
29.04.2022

Sledujte vývoj přijat - nepřijat!

31.01.2022

Ředitel školy zveřejnil kritéria přijjímacího řízení:

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel Eduard Weyr

23. červenec 1903

Zemřel Eduard Weyr (*21. 6. 1852), český matematik.

Nejčtenější

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
celý článek
10.05.2022

Pokud máte rádi skvělou hudbu a jídlo, doražte na Majáles, pořádaný studenty gymnázia, který se koná 14. 5. 2022 v Nymburce v Parku Pod Hradbami. Dokonce nepotřebujete ani lístek. Začínáme v 13:30.

celý článek
30.04.2022

Páteční, slunečné ráno bylo před naší školou netradiční.  Za zvuků píšťalek, bubínků, řehtaček a ve šmloulích převlecích, se přišli rozloučit maturanti se školou. Tradiční rituál, který neodmyslitelně patří k naší škole, se po covidovém období vrátil a jsme tomu rádi!

Přejeme všem maturantům hodně štěstí u závěrečných testů, zkoušek i obhajob!

Vzpomínky na poslední zvonění – foto Michal Hrstka

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu