A ještě jednou o adaptačním kurzu

A ještě jednou o adaptačním kurzu

   Tentokrát o adaptačním kurzu 1PA. V Rokytnici nad Jizerou jsme vystřídali spolužáky z 1PB, jejich lektory a učitele. V úterý 12. 9. 2017 kolem 14. hodiny nás vyhlíželi na jednom z rokytnických parkovišť. Jakoby očekávali, že jim přivezeme z nymburské roviny slunečné počasí, které na horách postrádali. Ale my jsme jim přivezli jenom deštivou předpověď pro celou republiku.

   Déšť nás provázel po celou dobu pobytu v Rokytnici, mnozí si proto stýskali, ale našli se i takoví, kterým se chůze v dešti líbila. A přestože jsme kolikrát promokli, na školní chatě vládla pohoda, stačilo převléknout se do suchého a zase bylo dobře. Pravda, ne úplně všem, několik z nás muselo zabojovat se zvýšenou teplotou nebo i s nemocí, ale pro ty si rychle přijeli jejich rodiče.

   Takže kurz probíhal podle plánu, viděli jsme Huťský vodopád či navštívili regionální muzeum ve Vysokém nad Jizerou. Tam všechny uchvátil především velký pohyblivý betlém. V harrachovské sklárně nám zase předvedli, jak se vyrábí sklo. Nějaké skleněné výrobky jsme si i koupili a přivezli je domů, většinou jsme jimi potom obdarovali maminku nebo tatínka. Den před odjezdem se někteří vydali do muzea ve Františkově, tam na nás čekalo setkání s velmi milým panem průvodcem. Pověděl nám hodně zajímavého o tom, jak se v kraji dříve žilo. Třeba jaké jednoduché zemědělské náčiní, to jsme měli možnost si v muzeu i prohlédnout, muselo lidem tehdy postačit.  Na památku nám pan průvodce z „kraje skla a skleněných korálků“ navlékl dle našich přání náramky a korále, no to bylo od něj moc pěkné!

   Ale abyste si nemysleli, že jsme jenom putovali po muzeích a přírodou. Taky jsme se učili, pro většinu z nás to byly nové věci. Třeba jsme dělali velké pavučiny z vlny, krásně jsme jimi na pár dní rozsvítili les nedaleko školní chaty. Zpívali jsme s klavírem, povídali si o tom, jak si šetřit hlasivky, a ukazovali si, jak vlastně správně zpívat. Legrační byla soutěž  na téma Česká hudba. U toho jsme broukali, předváděli pantomimu a kreslili.

   Také volné chvíle byly veselé. Především díky starším spolužačkám Bětce a Terce, připravovaly pro nás seznamovací a jiné hry, no super!

  A paní kuchařky? Ty vařily tak dobře, že jsme si připadali jako doma nebo třeba u babičky.

  Co říct závěrem? Bylo to zkrátka prima, máme spoustu zážitků a už se teď mnohem lépe známe. Kurz zůstane hezkou vzpomínkou a na nás čeká skoro celý školní rok. Tak jen doufáme, že bude tak pěkný a pestrý jako těch pět dní v Rokytnici!

 

Za třídu 1PA a zúčastněné pedagogy

 

Květa Málková

 

Aktuální informace

10.03.2025

úterý 25. 3. od 17:00 hod:

  • 4A - uč. 7 - přízemí
  • 8OA - uč. 6 - přízemí
  • 8OB - č.22 - přízemí
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 3. 8. 1921 v Nymburce. Sprinter, který začínal v Orlu Nymburk (1940). 

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel Eduard Weyr

23. červenec 1903

Zemřel Eduard Weyr (*21. 6. 1852), český matematik.

Nejčtenější

26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
06.03.2025

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.