A ještě jednou o adaptačním kurzu

A ještě jednou o adaptačním kurzu

   Tentokrát o adaptačním kurzu 1PA. V Rokytnici nad Jizerou jsme vystřídali spolužáky z 1PB, jejich lektory a učitele. V úterý 12. 9. 2017 kolem 14. hodiny nás vyhlíželi na jednom z rokytnických parkovišť. Jakoby očekávali, že jim přivezeme z nymburské roviny slunečné počasí, které na horách postrádali. Ale my jsme jim přivezli jenom deštivou předpověď pro celou republiku.

   Déšť nás provázel po celou dobu pobytu v Rokytnici, mnozí si proto stýskali, ale našli se i takoví, kterým se chůze v dešti líbila. A přestože jsme kolikrát promokli, na školní chatě vládla pohoda, stačilo převléknout se do suchého a zase bylo dobře. Pravda, ne úplně všem, několik z nás muselo zabojovat se zvýšenou teplotou nebo i s nemocí, ale pro ty si rychle přijeli jejich rodiče.

   Takže kurz probíhal podle plánu, viděli jsme Huťský vodopád či navštívili regionální muzeum ve Vysokém nad Jizerou. Tam všechny uchvátil především velký pohyblivý betlém. V harrachovské sklárně nám zase předvedli, jak se vyrábí sklo. Nějaké skleněné výrobky jsme si i koupili a přivezli je domů, většinou jsme jimi potom obdarovali maminku nebo tatínka. Den před odjezdem se někteří vydali do muzea ve Františkově, tam na nás čekalo setkání s velmi milým panem průvodcem. Pověděl nám hodně zajímavého o tom, jak se v kraji dříve žilo. Třeba jaké jednoduché zemědělské náčiní, to jsme měli možnost si v muzeu i prohlédnout, muselo lidem tehdy postačit.  Na památku nám pan průvodce z „kraje skla a skleněných korálků“ navlékl dle našich přání náramky a korále, no to bylo od něj moc pěkné!

   Ale abyste si nemysleli, že jsme jenom putovali po muzeích a přírodou. Taky jsme se učili, pro většinu z nás to byly nové věci. Třeba jsme dělali velké pavučiny z vlny, krásně jsme jimi na pár dní rozsvítili les nedaleko školní chaty. Zpívali jsme s klavírem, povídali si o tom, jak si šetřit hlasivky, a ukazovali si, jak vlastně správně zpívat. Legrační byla soutěž  na téma Česká hudba. U toho jsme broukali, předváděli pantomimu a kreslili.

   Také volné chvíle byly veselé. Především díky starším spolužačkám Bětce a Terce, připravovaly pro nás seznamovací a jiné hry, no super!

  A paní kuchařky? Ty vařily tak dobře, že jsme si připadali jako doma nebo třeba u babičky.

  Co říct závěrem? Bylo to zkrátka prima, máme spoustu zážitků a už se teď mnohem lépe známe. Kurz zůstane hezkou vzpomínkou a na nás čeká skoro celý školní rok. Tak jen doufáme, že bude tak pěkný a pestrý jako těch pět dní v Rokytnici!

 

Za třídu 1PA a zúčastněné pedagogy

 

Květa Málková

 

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Petr Říha, akademický malíř

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 12. 11. 1953 v Nymburce. Poté studoval na VŠUP v Praze – v textilním ateliéru u prof. B. Felcmana.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Konference v Paříži

3. prosince 1903

Závěrečným zasedáním skončila mezinárodní zdravotnická konference v Paříži. Mj. přijala i společné dohody o opatřeních v boji proti moru, choleře a žluté zimnici.

Nejčtenější

31.05.2024

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.