A ještě jednou o adaptačním kurzu

A ještě jednou o adaptačním kurzu

   Tentokrát o adaptačním kurzu 1PA. V Rokytnici nad Jizerou jsme vystřídali spolužáky z 1PB, jejich lektory a učitele. V úterý 12. 9. 2017 kolem 14. hodiny nás vyhlíželi na jednom z rokytnických parkovišť. Jakoby očekávali, že jim přivezeme z nymburské roviny slunečné počasí, které na horách postrádali. Ale my jsme jim přivezli jenom deštivou předpověď pro celou republiku.

   Déšť nás provázel po celou dobu pobytu v Rokytnici, mnozí si proto stýskali, ale našli se i takoví, kterým se chůze v dešti líbila. A přestože jsme kolikrát promokli, na školní chatě vládla pohoda, stačilo převléknout se do suchého a zase bylo dobře. Pravda, ne úplně všem, několik z nás muselo zabojovat se zvýšenou teplotou nebo i s nemocí, ale pro ty si rychle přijeli jejich rodiče.

   Takže kurz probíhal podle plánu, viděli jsme Huťský vodopád či navštívili regionální muzeum ve Vysokém nad Jizerou. Tam všechny uchvátil především velký pohyblivý betlém. V harrachovské sklárně nám zase předvedli, jak se vyrábí sklo. Nějaké skleněné výrobky jsme si i koupili a přivezli je domů, většinou jsme jimi potom obdarovali maminku nebo tatínka. Den před odjezdem se někteří vydali do muzea ve Františkově, tam na nás čekalo setkání s velmi milým panem průvodcem. Pověděl nám hodně zajímavého o tom, jak se v kraji dříve žilo. Třeba jaké jednoduché zemědělské náčiní, to jsme měli možnost si v muzeu i prohlédnout, muselo lidem tehdy postačit.  Na památku nám pan průvodce z „kraje skla a skleněných korálků“ navlékl dle našich přání náramky a korále, no to bylo od něj moc pěkné!

   Ale abyste si nemysleli, že jsme jenom putovali po muzeích a přírodou. Taky jsme se učili, pro většinu z nás to byly nové věci. Třeba jsme dělali velké pavučiny z vlny, krásně jsme jimi na pár dní rozsvítili les nedaleko školní chaty. Zpívali jsme s klavírem, povídali si o tom, jak si šetřit hlasivky, a ukazovali si, jak vlastně správně zpívat. Legrační byla soutěž  na téma Česká hudba. U toho jsme broukali, předváděli pantomimu a kreslili.

   Také volné chvíle byly veselé. Především díky starším spolužačkám Bětce a Terce, připravovaly pro nás seznamovací a jiné hry, no super!

  A paní kuchařky? Ty vařily tak dobře, že jsme si připadali jako doma nebo třeba u babičky.

  Co říct závěrem? Bylo to zkrátka prima, máme spoustu zážitků a už se teď mnohem lépe známe. Kurz zůstane hezkou vzpomínkou a na nás čeká skoro celý školní rok. Tak jen doufáme, že bude tak pěkný a pestrý jako těch pět dní v Rokytnici!

 

Za třídu 1PA a zúčastněné pedagogy

 

Květa Málková

 

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

02.11.2023

Vážení rodiče i studenti!

Po zasedání sněmu delegátů a na základě rozhodnutí pana ředitele, společně s komisí TEV, předkládáme finální podobu organizace LVVZ.

 

Organizaci daných kurzů a pokyny k platbám budou řešit vedoucí LVVZ. 

Michal Hrstka

celý článek
15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
05.11.2023

Končící víkend měl na svém programu školy nejen první stužkovací večírek maturantů, ale i brigádní činnost učitelů na chatách v Rokytnici nad Jizerou. Na 10 kolegů a rodinných příslušníků vyrazilo do hor „poprat “ se s úklidem a přípravou chat před náročnou, zimní sezónou. Není to nikdy jednouché, ale opět se dílo povedlo a můžeme se těšit na blížící se zimu!

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.