Příběhy našich sousedů v Kině Sokol

Příběhy našich sousedů v Kině Sokol

V pondělí 29. května proběhla v Nymburce historicky první závěrečná prezentace žákovských výstupů projektu Příběhy našich sousedů. Celkem osm badatelských týmů ze škol v Nymburce a Poděbradech zmapovalo příběhy pamětníků, jimž do života zasáhla totalita. Jak jsme již informovali, v prvním ročníku měla naše škola dva prezentující týmy.

Týmy měly před sebou během půl roku několik výzev: vytipovat pamětníka, přesvědčit ho, aby s mladými badateli sdílel svůj příběh a následně si zvolit, zda příběh zpracují do podoby audio reportáže, animace či kombinace videa + animace. A když byly výstupy zpracované, přišla výzva poslední, a to prezentovat příběh pamětníka před publikem v kině.

V krásném slunečném odpoledni se v sále Kina Sokol sešli žáci se svými pamětníky, spolužáci, pedagogové, rodiče a kamarádi. Všichni si přišli poslechnout osm zajímavých životních příběhů. Týmy měly zcela volné ruce, jak prezentaci svého výstupu pojmou. Žáci mohli využít prezentaci s fotografiemi, seznámit s diváky s celou cestou, kterou v projektu prošli,... Členky obou našich týmů zvolily způsob netradiční, představit pamětníkův život v básni nebo sehrát divadelní scénku. Vždy však v časovém limitu 4 minuty. Publikum tak poznalo životní příběhy Pavly Erbanové, Milana Exnera, Milana Fajmana, Miroslava Höcka, Jaromíry Jankovské, Jaroslava Kmenty, Jana řehounka a Bohuslava Sedlatého. 

Naše školní týmy rekonstruovaly příběhy Milana Fajmana, který zažil obě totality, nacismus i komunismus, a Bohuslava Sedlatého, který v Nymburce v roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra. Oba zpracované příběhy podobně jako výstupy ostatních týmů si můžete prohlédnout na stránkách projektu Příběhy našich sousedů.

Na závěr si každá badatelská skupina mohla vyslechnout zpětnou vazbu od odborné poroty, ocenění a tipy na další práci.

Odpolední program hudebním a pěveckým vystoupením obohatili žáci primy B a 1A pod vedením paní profesorky Poprové. A o občerstvení pro účastníky a diváky se postaraly členky našeho DofE bufetíku. Výtěžek z prodeje sladkých i slaných dobrot, celých 3.000Kč, věnují na účet organizace Post Bellum na nahrávání příběhů pamětníků.

 

A jak vnímají svou účast naše aktérky?

Závěrečnou prezentaci Příběhů našich sousedů jsme si moc užily a máme radost a dobrý pocit, že se naše představení líbilo divákům i porotě. Škoda, že jsme si pro zpětnou vazbu od poroty musely dojít samy a nebyla řečena veřejně, protože úspěchy i chybami vlastními i ostatních se člověk také učí:). Jinak naše hodnocení bylo trefné a podané s respektem. Jsme moc rády, že jsme se projektu mohly zúčastnit, získaly jsme řadu nových zkušeností.”

Nezbývá než dodat, že se těšíme, pokud bude příležitost do projektu se zapojit i v příštím roce, a naše badatelky nabyté zkušenosti budou moci předat novým zájemcům.

Všechna děvčata mají náš respekt za vytrvalou a soustavnou práci, kterou v projektu předvedla. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a budeme se těšit na další vystoupení.

Velký dík patří i zpěvákům a hudebníkům, kteří v salé navodili i díky tematicky zvoleným písničkám příjemnou atmosféru. A v neposlední řadě patří velké poděkování i členkám DofE bufetíku a paní profesorce Martínkové za přípravu občerstvení a finanční částku věnovanou na zaznamenávání dalších příběhů.

 

Jsme moc rádi, že naše spolupráce s Městem Nymburk, Městskou knihovnou Nymburk i organizací Post Bellum výborně funguje a již nyní se těšíme na další společné projekty.

Díky Davidu Růžičkovi a Marku Velechovskému za krásné fotografie.

 

 

Aktuální informace

06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.