On lit, on chante, on fête Noël

On lit, on chante, on fête Noël

Tak máme za sebou již osm setkání mladých francouzských čtenářů…

V pondělí 16. prosince jsme měli další Literární kavárnu, tentokrát za účasti Florence Saint-Ygnan z francouzské ambasády. Celá Literární kavárna se nesla ve Vánočním duchu. Na začátek jsme předvedli výstup, se kterým jsme vystupovali na Vánoční akademii. Potom jsme zopakovali pár vánočních slovíček a pak jsme si všichni sedli doprostřed učebny a zazpívali jsme si některé francouzské koledy.

Petr Pavlíček, 3TA

V pondělí 16. prosince se uskutečnila další literární kavárna s Danièle Geffroy, a mimořádně také s návštěvou z francouzské ambasády, paní Florence Saint-Ygnan. A protože je poslední týden školy, nesla se tato hodina ve vánočním duchu – zpívali jsme francouzské koledy, naučili se francouzskou verzi Tří králů a dokonce dostali dárečky. Po celou dobu panovala uvolněná nálada a myslím, že si všichni hodinu užili a brali jí jako příjemné vytrhnutí od studia.

Eliška Hradilová, 6XA

Dnes 16. prosince proběhla poslední Literární kavárna před Vánoci. Takže jsme logicky měli tak zvanou Vánoční hodinu. A ještě k tomu na hodině nebyla jen naše třída s Danielou, ale navštívila nás ještě Florence Saint-Ygnan, jazyková atašé z francouzské ambasády. Do hodiny se zapojila nikoliv jako další vyučující, ale jako vzorný a aktivní student. Během hodiny jsme ochutnali cukroví od Světlany, které chutnalo jako oslazené hranolky, ale hlavně jsme si oprašovali typická vánoční slovíčka, jako třeba le sapin, la boule nebo l’ange. Když jsme si dostatečně oprášili slovíčka, tak jsme se vrhli na koledy. Hodinu jsme zakončili nejslavnější francouzskou koledou – Petit papa Noël.

JOYEUX NOËL !!!

Sára Vandasová, 4KA

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. MUDr. Václav Šimon, DrSc.

Prof. Václav Daniel Šimon, DrSc. (*29. 5. 1926), přední český urolog, chirurg, gynekolog, vysokoškolský učitel a akademický pracovník, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.