prof. MgA. Josef Krofta
prof. MgA. Josef Krofta (30. 3. 1943-18. 3. 2015), divadelní režisér, loutkoherec a vysokoškolský pedagog, držitel prestižní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství, absolvoval v roce 1960.
Narodil se v Uherském Hradišti, vyrůstal v Sadské. Po maturitě studoval obor režie a dramaturgie na Katedře loutkářství pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění, kterou ukončil v r. 1966 (bez odevzdání diplomové práce). Pracoval v Československém rozhlase, v roce 1968 přešel do Malého divadla v Českých Budějovicích. Začátkem sedmdesátých let nastoupil do Divadla Drak v Hradci Králové jako režisér a od roku 1981 do 2008 byl jeho uměleckým šéfem. V letech 1976-1979 mimo to působil také v Divadle Spejbla a Hurvínka, začátkem osmdesátých let pracoval také v hradeckém Studiu Beseda.
Mezi jeho nejvýznačnější díla na prknech hradeckého divadla Drak patří Enšpígl, Šípková Růženka, Petruška, Unikum – dnes naposled!, Píseň života, Sen noci svatojanské, Prodaná nevěsta nebo Pinokio. Ve svých inscenacích přesouval důraz z literární složky díla na jevištní výrazové prostředky, funkčně využíval souhry loutky s živým hercem, loutkáře učinil partnery a spoluherci jejich loutek.
Z politických důvodů teprve roku 1989 získal akademický titul a habilitoval se. V roce 1994 byl jmenován profesorem. Za koncepci a realizaci projektu Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kde pak pedagogicky působil, obdržel v roce 1991 jako historicky první laureát vůbec cenu UNIMA od Českého střediska Mezinárodní loutkářské unie. V Hradci Králové v roce 1993 založil Mezinárodní institut figurálního loutkářství. Roku 2013 mu byla jako prvnímu v oboru předána Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oblasti loutkoherectví.
V roce 2010 se stal náměstkem primátora města Hradce Králové a v dalších letech pracoval v zastupitelstvu města.
Roku 2007 s J. Kroftou natočil Český rozhlas pětidílný vzpomínkový pořad z cyklu Osudy. O čtyři roky později vyšel Velký rozhovor s Josefem Kroftou v Divadelních novinách.
Zdroje: