prof. MgA. Josef Krofta

prof. MgA. Josef Krofta (30. 3. 1943-18. 3. 2015), divadelní režisér, loutkoherec a vysokoškolský pedagog, držitel prestižní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství, absolvoval v roce 1960.

Narodil se v Uherském Hradišti, vyrůstal v Sadské. Po maturitě studoval obor režie a dramaturgie na Katedře loutkářství pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění, kterou ukončil v r. 1966 (bez odevzdání diplomové práce). Pracoval v Československém rozhlase, v roce 1968 přešel do Malého divadla v Českých Budějovicích. Začátkem sedmdesátých let nastoupil do Divadla Drak v Hradci Králové jako režisér a od roku 1981 do 2008 byl jeho uměleckým šéfem. V letech 1976-1979 mimo to působil také v Divadle Spejbla a Hurvínka, začátkem osmdesátých let pracoval také v hradeckém Studiu Beseda.

Mezi jeho nejvýznačnější díla na prknech hradeckého divadla Drak patří Enšpígl, Šípková Růženka, Petruška, Unikum – dnes naposled!, Píseň života, Sen noci svatojanské, Prodaná nevěsta nebo Pinokio. Ve svých inscenacích přesouval důraz z literární složky díla na jevištní výrazové prostředky, funkčně využíval souhry loutky s živým hercem, loutkáře učinil partnery a spoluherci jejich loutek.

Z politických důvodů teprve roku 1989 získal akademický titul a habilitoval se. V roce 1994 byl jmenován profesorem. Za koncepci a realizaci projektu Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kde pak pedagogicky působil, obdržel v roce 1991 jako historicky první laureát vůbec cenu UNIMA od Českého střediska Mezinárodní loutkářské unie. V Hradci Králové v roce 1993 založil Mezinárodní institut figurálního loutkářství. Roku 2013 mu byla jako prvnímu v oboru předána Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oblasti loutkoherectví.

V roce 2010 se stal náměstkem primátora města Hradce Králové a v dalších letech pracoval v zastupitelstvu města.

Roku 2007 s J. Kroftou natočil Český rozhlas pětidílný vzpomínkový pořad z cyklu Osudy. O čtyři roky později vyšel Velký rozhovor s Josefem Kroftou v Divadelních novinách.

Zdroje:

Josef Krofta (divadelník). In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2017-06-14]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Krofta_(divadeln%C3%ADk)

ŠŤÁSTKA, Tomáš. Zemřel Josef Krofta, legenda loutkového divadla a držitel Thálie. IDNES.cz [online]. (18. března 2015) [cit. 2017-06-14]. Dostupné z: http://kultura.zpravy.idnes.cz/zemrel-josef-krofta-04v-/divadlo.aspx?c=A150318_155728_divadlo_ts

Zemřel Josef Krofta. Divadelní noviny [online]. 2015, (18. března 2015) [cit. 2017-06-14]. Dostupné z: http://www.divadelni-noviny.cz/zemrel-josef-krofta

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Mezinárodní autosalon

10. prosinec 1903

V pařížském Grand Palais byl otevřen 6. mezinárodní automobilový salon, jenž předvedl nové trendy v automobilismu.