Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce»Škola | základní info o škole

Nadcházející události

dnes 14.05.2026 sportovní akce Okresní kolo v atletice pro 8. - 9. třídu ZŠ
zítra 15.05.2026 projekt Bronzová expedice PŘÍPRAVNÁ KAB + 1A + QB
pozítří 16.05.2026 projekt Bronzová expedice PŘÍPRAVNÁ KAB + 1A + QB
za 3 dny 17.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
za 4 dny 18.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
za 5 dnů 19.05.2026 projekt Brána k druhým
za 5 dnů 19.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi

Po Královské cestě

Po Královské cestě

Ve čtvrtek 19. června se německá skupina 2.A s paní profesorkou Drahotovou vypravila do Prahy. Prošli jsme historickou trasu, kterou podnikali králové při své korunovaci.

Celý článek

Koncert 14. 6. 2014

Koncert 14. 6. 2014

   Konec školního roku se kvapem blíží a stejně neúprosně ubíhají i dny oddělující nás od koncertu, který byl nejenom součástí oslav 111 let výročí Gymnázia Nymburk, ale uskutečnil se i jako jeden z koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Bohuslava Matěje Černohorského.

Celý článek

Třída 2A v České národní bance

V úterý 17. 6. 2014 se třída 2A vydala do Prahy na exkurzi do ČNB. Po úvodních krátkých filmech o historii ČNB a měnové politice si studenti prohlédli expozici Lidé a peníze, která se nachází v prostorách bývalého trezoru.

Celý článek

111. výročí založení školy - streetballová exhibice

111. výročí založení školy - streetballová exhibice

Basketbal, streetball a aktuálně i hra 3x3, to všechno jsou obdoby hry pod bezednými koši. Hry, která je již dlouhá léta neodmyslitelnou součástí studentského života na naší škole. Před rokem 2000 to byl tradiční turnaj TRPASLÍK (5x5), který se hrál od září do prosince. Po krátké pauze se pak začala hrát od roku 2004 Školní streetballová liga, která pozná v letošním roce již své 11 vítěze. Je proto logické, že se v rámci oslav uskutečnila streetballová exhibice, která byla příjemným setkáním baskeťáků aktuálně studujících i těch, kteří úspěšně naši školu opustili coby absoloventi mezi lety 2007 - 2013.

Celý článek

Koncert v aule školy

Koncert v aule školy

Ve čtvrtek 12. 6. 2014 studenti gymnázia spolu se svými pedagogy vyslechli společný koncert Nymburského komorního orchestru a Pěveckého sboru Gymnázia Nymburk. Vystoupení obou těles bylo příjemným zpestřením čtvrtečního dopoledne a všichni účinkující sklidili zasloužený potlesk.

Celý článek

Koncert v kostele sv. Jiljí v Nymburce dne 14. 6. 2014

Koncert v kostele sv. Jiljí v Nymburce dne 14. 6. 2014

Přijďte a užijte si hezký večer!

Celý článek

Botanicus v Ostré

Botanicus v Ostré

Botanicus v Ostré je klidným místem k odpočinku, ale i inspirací pro tvořivé ruce. V areálu si žáci 2SA a 2SB prošli Historické centrum řemesel a umění a Bylinné zahrady. Příjemný slunečný den nám nepokazil ani pátek 13. 6., ani černá kočka přes cestu. Na středověkém tržišti se studenti nižšího gymnázia seznámili s jednotlivými řemesly (dráteník, papírník, svíčkař, mýdlař, provazník aj.). Sami si pak dle zájmu některá řemesla vyzkoušeli a odnesli si vlastní výrobek. V rozsáhlých bylinných zahradách jsme pak mohli pozorovat směsici tvarů, barev a vůní.

Památník Bedřicha Smetany

Památník Bedřicha Smetany

Pěšky z Loučeně do Jabkenic vyrazila skupina studentů jako každý rok navštívit Památník Bedřicha Smetany. 6. 6. třída 2SB a 12. 6. třída 2SA. V krásné oboře jsme míjeli místa, kde Bedřich Smetana trávil poslední léta svého života. V jabkenické myslivně jsme pak mohli nahlédnout do dobových pokojů, kde již hluchý Smetana složil řadu svých nejvýznamnějších děl. Někteří z nás si v tamním koncertním sále také zahráli na klavír, což dodalo celému výletu příjemnou atmosféru.

Týden oslav v plném proudu!

Týden oslav v plném proudu!

Vše sprintuje k hlavnímu dni oslav! Je na co se těšit. Přinášíme dílčí informace z průběhu týdne oslav. V pondělí proběhla vernisáž výstavy absolventů školy - studentů architektury, designu a fotografie. Vernisáž byla fantastická, stejně jako celá výstava.

Celý článek

Závody dračích lodí

Závody dračích lodí

V areálu kanoistické loděnice se ve středu 11. 6. v osm hodin ráno sešly čtyři posádky z nižšího gymnázia, které chtěly zápasit o medaile. Konkrétně se jednalo o posádky ze tříd prima A, tercie A, kvarta A a kvarta B.

Celý článek
<předchozí 1 ... 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 ... 346 další >

Aktuální informace

11.05.2026

V pátek 15.5. se konají v učebně 29 nostrifikační zkoušky. Časový harmonogram

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

prof. PhDr. Martin Holý, Ph.D.

Prof. PhDr. Martin Holý, Ph.D. (*1978), historik a archivář, ředitel Historického ústavu Akademie věd, v.v.i., maturoval na naší škole v roce 1997.

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

14.04.2026

Děvčata po sedmi letech vybojovala vítězství a postup do krajského kola. Kluci tentokrát na kraj nedosáhli.

celý článek
18.04.2026

V sobotu  11.4. se třídy 3TA, 3TB a dva studenti sekundy vydali na dobrodružnou cestu do Anglie. Za milého doprovodu p. Králové, Hubáčkové, p. Otradovského a paní průvodkyně Dáši jsme společně překonali Lamanšský průliv. Na trajektu jsme si za nepříznivých větrných podmínek užili východ slunce s křídovými útesy. Okolo deváté hodiny ranní nás přivítala slunečná Cambridge. Naše uťapané nožičky uspokojily loďky, jež nás po řece Cam provezly rozkvetlým univerzitním městem. Nejvíce času jsme strávili v King´s college a její katedrále. Večer nás naše hvězdná čtveřice a skvělí řidiči dovezli k našim hostitelským rodinám, kde jsme strávili další 4 noci.

Ráno jsme se po snídani vydali na místa srazu, odkud jsme autobusem jeli do školy. Ve škole jsme měli 3 hodinovou výuku angličtiny a pak následoval výlet do města Ely. Tam jsme navštívili krásnou čajovnu, kde jsme ochutnali černý čaj s mlékem a místní sladký zákusek s krémem a džemem. Poté jsme se vydali procházkou po městě zpět k autobusu a jeli do leteckého muzea Duxford. Na místě na nás čekal milý průvodce, který nás celým areálem provedl a zodpověděl všechny naše otázky týkající se historie letadel. Po ukončení prohlídky jsme si mohli v obchůdku zakoupit suvenýry. Poté jsme se vydali zpět k našim hostitelským rodinám.

V úterý ráno  jsme po snídani opět vyrazili do školy, kde jsme měli 3h výuky a poté jsme si mohli koupit oběd v Eatery (kantýna). Ve 12:30 jsme vyrazili do Sandringhamu, kde jsme si prošli královské místnosti, podívali se do starých stájí, navštívili místní kostel a paní průvodkyně nás také provedla zámeckými zahradami. Sandringham je venkovské královské sídlo, které se nachází na východní straně Anglie. Vystavěný roku 1865. Královská rodina sem jezdí trávit Vánoce 24. prosince. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí, například: první král, který vlastnil zámek byl Edward VII., kořeny královské rodiny sahají do Německa a také že královna Alžběta II. vlastnila závodní koně a za svůj život chovala více než 30 psů plemena Corgi. Po dokončení prohlídky jsme si mohli zakoupit suvenýry v místním obchůdku. Navečer jsme se vrátili do Cambridge ke svým hostitelským rodinám.

Ve středu jsme výuku na škole úspěšně zakončili a všichni dostali certifikáty. Poté jsme nasedli do autobusu a vyjeli směr Hunstanton beach. Po zhruba dvouhodinové cestě jsme dorazili na místo, kde se nám naskytl nádherný pohled na Severní moře. Zde byla možnost ochutnat tradiční jídlo fish and chips. Poté jsme se vydali po pobřeží směr Hunstanton cliffs, tzv. trojbarevné útesy. Tam jsme se po krátkém rozchodu a mnoha fotkách s přílivem vrátili k autobusu a zpět do hostitelských rodin na večeři.

Poslední čtvrteční ráno nás rodiny vyprovodily dříve, rozloučili jsme se a po dvouhodinové cestě jsme dorazili do Londýna. Prohlídku jsme začali na lodi po Temži, viděli jsme mj. Shard,  Tower, London Eye, Parlament a projeli jsme pod Tower Bridge a Millenium Bridge, až do samotného centra města. Zde jsme procházeli kolem známého  Big Benu, Westminsterského opatství a nemohli jsme si nechat uniknout fotky u červených telefonních budek. K vidění byly také známé památky jako Buckinghamský palác a památník žen z druhé světové války. Kolem půl třetí jsme navštívili China Town, kde jsme měli čas na oběd a nákup posledních suvenýrů. Poté nás čekala již jen cesta k autobusu, večerní Doverské útesy, trajekt a noční přejezd domů.

Celý zájezd jsme si moc užili, odnášíme si plno znalostí, zážitků a desítky kilometrů v nohách.

Studenti tercie A+B

celý článek
17.04.2026

Sportovně charitativní akce se skutečnila na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce, kde se do ní zapojili studenti a studentky maturitního ročníku.

Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR, nadací Konto Bariéry a spolkem Bezpečná společnost připravilo sportovně charitativní akci s názvem „Přes Bariéry s policií“.

celý článek