Proč upřednostnit všeobecné vzdělání před odborným
Blíží se přijímací zkoušky na střední školy a v mnoha rodinách se odehrávají diskuse na téma „kam dál“. Rozhodnutí není jednoduché a je potřeba pro ně mít i dostatek relevantních informací. Od dob, kdy na střední škole studovali rodiče dnešních deváťáků, se mnoho změnilo. Tím je rozhodování těžší, protože není možné se spolehnout na vlastní rodičovské zkušenosti.
Jak tedy při výběru střední školy postupovat, co zohlednit a co naopak nebrat v potaz? Jako první je nutné se zamyslet nad tím, jestli je či není cílem po maturitě pokračovat ve studiu na vysoké nebo vyšší odborné škole. Pokud je odpověď ANO, je volba jasná. Přestože je možné v dalším studiu pokračovat s jakýmkoliv maturitním vysvědčením, resp. s vysvědčením z jakéhokoliv typu střední školy, poskytují gymnázia jednoznačně nejlepší základ. Je to patrné i z článku „Zběhové ze studia“, ve kterém autoři komentují úspěšnost absolventů různých typů středních škol na vysokých školách. Odpad absolventů SOŠ v prvním či druhém ročníku VŠ je mnohonásobně vyšší, než je tomu u absolventů gymnázií.
Tradiční obavou rodičů je to, že po gymnáziu člověk nic neumí a chybí mu odbornost, a proto bude mít problém se sháněním místa. Myslí si, že v tomto mají absolventi SOŠ výhodu. Není tomu tak. V článku „Učňovské školství na rozcestí: Ruce nebo hlava?“ se podává srovnání nezaměstnanosti absolventů všech typů středních škol. I z této statistiky je zřejmé, že absolventi mají čím dál tím větší problémy při hledání zaměstnání, a dá se předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Pokud tedy váháte a pokud máte jasno v tom, že dobré vzdělání se vyplatí, najdeme vaši přihlášku v únoru zcela jistě v došlé poště!