Studijní pobyt v Polsku

15.09.2019
Studijní pobyt v  Polsku

V termínu 15. - 21.9. 2019 jsem se zúčastnil zahraničního studijního pobytu v Polsku v rámci Globálního rozvojového vzdělávání (GRV). Studijní pobyt byl organizován Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV), jehož dva zástupci byli našimi průvodci, překladateli a celkově se starali o to, aby celá naše cesta proběhla bez problémů, což se jim podařilo a zato jim patří velké díky. 

Naše skupina byla dále tvořena 12 členy (šlo o učitele, ředitele a zástupce ředitelů z různých typů škol napříč Českou republikou).  Během pěti pracovních dnů jsme absolvovali velmi pestrý program, který se z velké části odehrával ve Varšavě a jeden den probíhal v Krakově. V Krakově jsem absolvovali  tři setkání se zástupci třech různých organizací (FairTrade Poland, Buy Responsibily, Open Plan). Během těchto setkání nám jejich zástupci představili tyto organizace a jejich konkrétní působení v Polsku za účelem GRV včetně konkrétních akcí, které pořádají pro školy a výukových materiálů, které vytvářejí. Ve Varšavě jsme během týdne navštívili také několik organizací, které usilují o implementací GRV do vzdělávání v Polsku. Jednalo se o následující organizace: Education for Democracy, Amnesty International Poland, Center for Citizenship Education. Návštěva zmíněných organizací probíhala v obdobném duchu jako v Krakově. Mimo to jsme měli možnost navštívit Centrum pro rozvoj vzdělávání v Polsku (obdobu NIDV), které spadá pod Ministerstvo školství. Zde jsem měli mimo jiné možnost diskutovat s učiteli a koordinátory GRV.  Dále jsme navštívili dvě školy. Státní střední školu (ekvivalent našeho gymnázia/ lycea), kde jsme měli možnost vidět implementaci GRV do hodiny zeměpisu a soukromou základní školu EduLab, kde nám vybraní studenti a ředitel školy představili projekty, které v rámci GRV realizují a také celou budovu školy. Během pobytu jsme také absolvovali prohlídku muzea Polin, které mapuje historii polských Židů. Po prohlídce následovala diskuze  s lektorkou výukových programů pro školy v tomto muzeu. Během celého týdne jsme měli možnost získat mnoho zajímavých námětů k realizaci témat GRV do výuky. Program, který nám zajistili kolegové z Polska byl velmi zajímavý a výborně připravený.

 

Tomáš Barančík

Zobrazeno: 5413x

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Povstání v Makedonii

2. srpna 1903

Na den sv. Eliáše vypuklo povstání Makedonců proti Turkům. 

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
16.06.2024

V sobotu 15.6.2024 se naše DofE skupina z kvarty B vydala na dvoudenní expedici do Českého ráje. Všechno to začalo v 8:45 v Nymburce na hlavním nádraží, kde byl sraz. Po delší jízdě motorákem jsme se i přes hlasitý doprovod mladoboleslavských obyvatelek dostali až do Turnova, kde naše expedice započala. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.