Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.

Na naší škole studoval v prvním ročníku obnoveného sedmiletého gymnázia, maturoval v septimě B. Pokračoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze v oboru fyzika. Ve své vědecké práci se zaměřuje na zkoumání principů neuronálního kódování a teorie informace, tedy jakým způsobem nervová soustava organismů pracuje s informacemi. Jde o mezioborou problematiku, stojící na pomezí biologie, fyziologie (neurovědy), fyziky, informatiky a matematiky.

Dr. Košťál byl klíčovým členem vědeckého týmu složeného z vědců Fyziologického ústavu Akademie věd a vědců francouzského Institut National de la Recherche Agronomique (INRA), který se zaměřil na výzkum kódování čichové informace v čichových neuronech severoamerického motýla Antheraea polyphemus, pro kterého je právě čich vůbec nejdůležitějším smyslem. Hypotéza efektivního kódování pak byla potvrzena právě na příkladu tohoto živočicha. Na Fyziologickém ústavu AV ČR dr. Košťál spolupracuje především s francouzskými, japonskými a italskými institucemi.

Za svou vědeckou činnost byl oceněn prémií Otto Wichterleho, kterou převzal z rukou předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše 13. června 2012. Je hlavním řešitelem vědeckých projektů podporovaných národními i zahraničními granty a organizátorem mezinárodních konferencí v Praze. Například šlo o projekt Information beyond Shannon financovaný Evropským úřadem pro letecký a kosmický výzkum a vývoj, nebo konferenci Neural Coding 2012 podporovanou americkým Úřadem pro námořní výzkum.

Lubomír Košťál se zúčastnil kontinuálních studií a pracovních pobytů v zahraničních vědeckých centrech, např. v laboratoři Dr. Jean-Pierre Rosparse (INRA, Versailles, Francie), kde v roce 2005 získal stipendium Marie-Curie, a během let 2005-2009 byl členem výzkumných týmů v projektech Barrande a ECO-NET. Publikuje v zahraničních prestižních vědeckých časpisech, např. PLOS Computational Biology, European Journal of Neuroscience, Information Sciences nebo Biological Cybernetics. Je zván jako řečník na přednášky na zahraničních institucích a mezinárodních konferencích, např. na Bio-Inspire Information Theory (Banff International Research Station, Kanada), RIKEN (Tokio, Japonsko) či na Kodaňské univerzitě (Dánsko).

Mezi jeho záliby patří hudba a výtvarné umění, kterému se věnuje aktivně.

Zdroj:

Lubomir Kostal. Fyziologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i. [online]. [cit. 2021-8-23]. Dostupné z: https://www.biomed.cas.cz/~kostal/

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Josef Pýcha

Absolvoval v roce 1933.

Narodil se 23. 5. 1914 ve Strakách. Na reálce v Nymburce jej učil kreslení J. Vokálek a B. S. Urban.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.