Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.
Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.
Na naší škole studoval v prvním ročníku obnoveného sedmiletého gymnázia, maturoval v septimě B. Pokračoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze v oboru fyzika. Ve své vědecké práci se zaměřuje na zkoumání principů neuronálního kódování a teorie informace, tedy jakým způsobem nervová soustava organismů pracuje s informacemi. Jde o mezioborou problematiku, stojící na pomezí biologie, fyziologie (neurovědy), fyziky, informatiky a matematiky.
Dr. Košťál byl klíčovým členem vědeckého týmu složeného z vědců Fyziologického ústavu Akademie věd a vědců francouzského Institut National de la Recherche Agronomique (INRA), který se zaměřil na výzkum kódování čichové informace v čichových neuronech severoamerického motýla Antheraea polyphemus, pro kterého je právě čich vůbec nejdůležitějším smyslem. Hypotéza efektivního kódování pak byla potvrzena právě na příkladu tohoto živočicha. Na Fyziologickém ústavu AV ČR dr. Košťál spolupracuje především s francouzskými, japonskými a italskými institucemi.
Za svou vědeckou činnost byl oceněn prémií Otto Wichterleho, kterou převzal z rukou předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše 13. června 2012. Je hlavním řešitelem vědeckých projektů podporovaných národními i zahraničními granty a organizátorem mezinárodních konferencí v Praze. Například šlo o projekt Information beyond Shannon financovaný Evropským úřadem pro letecký a kosmický výzkum a vývoj, nebo konferenci Neural Coding 2012 podporovanou americkým Úřadem pro námořní výzkum.
Lubomír Košťál se zúčastnil kontinuálních studií a pracovních pobytů v zahraničních vědeckých centrech, např. v laboratoři Dr. Jean-Pierre Rosparse (INRA, Versailles, Francie), kde v roce 2005 získal stipendium Marie-Curie, a během let 2005-2009 byl členem výzkumných týmů v projektech Barrande a ECO-NET. Publikuje v zahraničních prestižních vědeckých časpisech, např. PLOS Computational Biology, European Journal of Neuroscience, Information Sciences nebo Biological Cybernetics. Je zván jako řečník na přednášky na zahraničních institucích a mezinárodních konferencích, např. na Bio-Inspire Information Theory (Banff International Research Station, Kanada), RIKEN (Tokio, Japonsko) či na Kodaňské univerzitě (Dánsko).
Mezi jeho záliby patří hudba a výtvarné umění, kterému se věnuje aktivně.
Zdroj:
Lubomir Kostal. Fyziologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i. [online]. [cit. 2021-8-23]. Dostupné z: https://www.biomed.cas.cz/~kostal/