Smrt malíře Whistlera

17. červenec 1903

V Chelsea zemřel týden po svých 60. narozeninách anglický malíř a grafik James McNeill Whistler.

Původem Američan působil ponejvíce v Londýně a Paříži; po zrušení klasické formy přišel s kompozicemi, jež byly inspirovány hlavně japonskými dřevoryty. Japonské umění na rozdíl od svých současníků nenapodoboval, ale pokoušel se reprodukovat jeho nálady barevnou harmonií (Nokturno v modré s stříbrné, Aranžmá v šedé a černé). V jeho impresionisticky laděných leptech se hojně vyskytovaly motivy z Londýna a Benátek. Whistler patřil svou elegantní kresbou k průkopníkům secese. Jeho obrazy od roku 1900 bylo možno spatřit na výstavách berlínské secese.

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu,

Srdečná dohoda

6. červenec 1903

Návštěva francouzského prezidenta Émila Loubeta a ministra zahraničí Théophila Delcassého v Londýně byla počátkem jednání s Británií, které vedlo 8. 4. 1904 k vytvoření tzv. Entente cordiale – dohody o vzájemné spolupráci Francie a Británie.