Ekoden 2021

26.10.2021
Ekoden 2021

Dne 26. 10. 2021 se po nucené dvouleté odmlce uskutečnil tradiční environmentální projektový den. Tentokrát byl Ekoden zaměřen na téma Voda, která patří mezi jednu z priorit v rámci trvale udržitelného rozvoje. Zúčastnily se ho opět všechny třídy NG v rozsahu čtyř vyučovacích hodin - viz přiložený program.

Primy navštívily čistírnu odpoadních vod v Nymburce, kde měly možnost seznámit se s procesem revitalizace vody ve městě. Konkrétně se dozvěděli, že velkým nešvarem jsou vlhčené ubrousky a zbytky jídla, které lidé splachují do záchodu. Také se seznámili s jednotlivými fázemi čištění vody a to jak biologické za pomocí mikroorganismů, tak chemického, kdy je z vody odstraňován např. fosfor a dusík. Vyčištěná voda je následně vypouštěna do Labe. Sekundy např. počítaly objemy těles v matematice. Dále se zabývaly tématem vody v zeměpise, českém a anglickém jazyce. Na ukázku je přiložen prac. list z českého jazyka - viz. přílohy. Tercie měly zeměpis, chemii a dvě hodiny, kdy byli studenti rozděleni podle jazyků na německý a francouzský. Jak to probíhalo, si můžete přečíst v krátkém reportu od Lucie Brablcové a Kláry Galuščákové z 3TA: O hodině zeměpisu jsme se bavili o hydrosféře a vodstvu Evropy. V hodině jsme si také pustili díl pořadu Planeta věda se zaměřením na vodu. V chemii jsme probírali oběh vody, koukali jsme na vzdělávací video NEZkreslené vědy, kde se probírala voda a již zmíněný hydrologický cyklus. Vypařování vody jsme si názorně předvedli na menším pokusu. Když měla první půlka naší třídy německý jazyk, dívali se na environmentální dokument a mluvili o řekách a mořích. Druhá půlka se učila francouzská slovíčka týkající se vody, francouzsky si povídala o formách vody v přírodě a o oběhu vody. V kvartách se v rámci fyziky zaměřili na výhody a nevýhody jaderné energetiky a to zejména ve vztahu k životnímu prostředí - viz. prac. list.  Dále kvarta B absolvovala dvě vyučovací hodiny, které kombinovaly OBV a dějepis. Výstup tohoto projektu lze shlédnout na Padletu. Naproti tomu měla kvarta A dvě hodiny francouzského a německého jazyka, kde se zaměřili na slovíčka týkající se tématu voda.  

 

Zobrazeno: 1161x
Ke stažení
ikonaEkoden voda
ikonaPL Fyzika

Aktuální informace

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
Celý článek
29.04.2022

Sledujte vývoj přijat - nepřijat!

31.01.2022

Ředitel školy zveřejnil kritéria přijjímacího řízení:

Významní absolventi

Pavel Zdražil

Absolvoval v roce 1984.

Narodil se 11. 9. 1965 v Městci Králové. Pochází z kantorské rodiny (dědeček – učitel, malíř a sochař G. R. Holeček),

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Rusifikace Finska

17. prosince 1903

Bývalý ruský ministr financí Sergej J. Vitte uveřejnil v kodaňských novinách článek proti rusifikaci Finska.

Nejčtenější

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
celý článek
10.05.2022

Pokud máte rádi skvělou hudbu a jídlo, doražte na Majáles, pořádaný studenty gymnázia, který se koná 14. 5. 2022 v Nymburce v Parku Pod Hradbami. Dokonce nepotřebujete ani lístek. Začínáme v 13:30.

celý článek
30.04.2022

Páteční, slunečné ráno bylo před naší školou netradiční.  Za zvuků píšťalek, bubínků, řehtaček a ve šmloulích převlecích, se přišli rozloučit maturanti se školou. Tradiční rituál, který neodmyslitelně patří k naší škole, se po covidovém období vrátil a jsme tomu rádi!

Přejeme všem maturantům hodně štěstí u závěrečných testů, zkoušek i obhajob!

Vzpomínky na poslední zvonění – foto Michal Hrstka

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu