Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Nymburský rodák František Vyleťal pokračoval po maturitě abiturientským kurzem na učitelském ústavu v Praze. Následně pracoval jako učitel obecných škol v Jíkvi a Netřebicích na Nymbursku, v Sedle u Jindřichova Hradce aj. V roce 1925 zahájil svá studia na Filozofické fakultě UK v Praze, po třech letech však zemřel.

František Vyleťal používal pseudonym Valdemar Vyleťal. Psal novoromantickou poezii prostoupenou pocitem osudové nenaplnitelnosti a zmaru. Tíhnul k wolkerovské poetice a podobně jako Jiří Wolker také zemřel ještě v mladém věku. Kromě básní se věnoval i dramatu, pohádkové próze, literární kritice a článkům v novinách.

Jeho studium i působení v regionu připomíná pamětní deska na jižní fasádě budovy gymnázia.

Jako titulní obrázek je použita obálka tragédie o 3 dějstvích Jidáš (1924) z pera V. Vyleťala. Namaloval ji jiný absolvent naší školy, nymburský malíř Hanuš Bohman.

Zdroje:

Lexikon české literatury. 1. vyd. Díl 4/II. Praha: Academia, 2008, s. 1545.

Kniha osobností a organizací města Nymburka: od založení města do roku 2011. Nymburk: Ivan Ulrych, 2011, s. 290. ISBN 978-80-87275-49-8.

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII.