Právě tam, na Branické náměstí v Praze, se vypravili studenti předmaturitního a maturitního dějepisného semináře v úterý 20. 12. ; kromě seznámí s fungováním archivu, návštěvy restaurátorské dílny a depozitáře s archiváliemi absolvovali workshop Divadlo na Hostýně.
Viděli jsme jejich depozitář, kde uchovávají spisy, pan Geier nám vysvětlil, jak archiv funguje a co práce archiváře a restaurátora obnáší a ukázal nám postupně celý archiv. Například jsme se dozvěděli, že v tomto archivu mají 20 km materiálu. Mimo jiné jsme si na jejich stránkách mohli najít, jestli nějaký náš příbuzný nebyl v hledáčku StB nebo nebyl její součástí. V druhé části naší exkurze jsme si pomocí materiálů zkusili odhalit příběh jistého Emila Hauptmanna a jeho přátel, kteří se dostali do konfliktu i minulým režimem.
Exkurze se mi líbila. Bylo zajímavé vidět všechmy archivy, kde se dalo najít mnoho složek na občany tehdejší Československa. Ještě zajímavější byl následný workshop, kde jsme mohli sestavit celý příběh díky dochovaným spisům od STB.
Na konec jsme se vrátili zpět do zasedací místnosti, kde jsme měli workshop, jehož obsahem byla práce se spisem případu Emila Hauptmanna z roku 1974. Spis obsahoval různé fotky a výpovědi z výslechů. Celá exkurze byla podle mě velmi zajímavá a osobně mohu říct, že mě bavila.
Před exkurzí jsem neměla příliš velká očekávání, myslela jsem si že program bude nudný a zdlouhavý, ale byla jsem mile překvapena. Oba lektoři měli program velice pěkně připravený a poutavě nám předali veškeré informace. Nejvíce mě zaujala část, kdy jsme se byli podívat k restaurátorce a do depozitáře. Část s workshopem mi přišla velice přínosná, protože to nebyl pouze suchý výklad, ale všichni byli zapojeni. Celkově hodnotím 8/10.
Moc jsem nevěděla, co od toho čekat ale bylo to lepší než jsem čekala. Příběh s Hauptmanem mě bavil a přišlo mi to jako dobrý způsob výuky. Exkurze se mi líbila a dozvěděla jsem se nové věci.
Exkurze byla vydařená, archiv nabídl zajímavé věci, ale věřím, že by se daly najít i zajímavější materiály, jinak ale vše povedené. Zvlášť mě zaujal dokument o Donaldu Trumpovi (dostal se do hledáčku StB jako manžel Ivany Zelníčkové).
Exkurze se mi líbila. První část byla zajímá. Možná bych se raději něco více dozvěděla o restaurování archiválií, třeba se i podívala, jakým způsobem to probíhá. Druhá část mě až tolik nezaujala.
Tato exkurze byla zajímavější, než jsem osobně čekal, a překvapivě i druhá část byla dosti interaktivní. Byli jsme dobře seznámeni s archivem a vším, co se toho týká. Zjistili jsme, jaké informace se tam skladují. Lidé, kteří nás tím provázeli, byli přívětiví. V druhé části jsme se ponořili do jednoho z příběhů uložených v archivu. Za mě to bylo kvalitně a dobře zpracované.
Bylo zajímavé se ponořit díky workshopu do doby normalizace a pátrat po tom, co se mohlo stát. Zjistil jsem, jak se renovují archivní spisy a kolik je s tím práce. Musím říct, že exkurze předčila mé očekávání.