Víte, co je ABS?

Víte, co je ABS?

Pokud si myslíte, že to je Anti-Blokovací Systém, který zajišťuje u vozidel maximální brzdný účinek, jste na omylu! Pro historiky je to ARCHIV BEZPEČNOSTNÍCH SLOŽEK.

Právě tam, na Branické náměstí v Praze, se vypravili studenti předmaturitního a maturitního dějepisného semináře v úterý 20. 12. ; kromě seznámí s fungováním archivu, návštěvy restaurátorské dílny a depozitáře s archiváliemi absolvovali workshop Divadlo na Hostýně.

Viděli jsme jejich depozitář, kde uchovávají spisy, pan Geier nám vysvětlil, jak archiv funguje a co práce archiváře a restaurátora obnáší a  ukázal nám postupně celý archiv. Například jsme se dozvěděli, že v tomto archivu mají 20 km materiálu. Mimo jiné jsme si na jejich stránkách mohli najít, jestli nějaký náš příbuzný nebyl v hledáčku StB nebo nebyl její součástí. V druhé části naší exkurze jsme si pomocí materiálů zkusili odhalit příběh jistého Emila Hauptmanna a jeho přátel, kteří se dostali do konfliktu i minulým režimem. 

Exkurze se mi líbila. Bylo zajímavé vidět všechmy archivy, kde se dalo najít mnoho složek na občany tehdejší  Československa. Ještě zajímavější byl následný workshop, kde jsme mohli sestavit celý příběh díky dochovaným spisům od STB.
 
 Na konec jsme se vrátili zpět do zasedací místnosti, kde jsme měli workshop, jehož obsahem byla práce se spisem případu Emila Hauptmanna z roku 1974. Spis obsahoval různé fotky a výpovědi z výslechů. Celá exkurze byla podle mě velmi zajímavá a osobně mohu říct, že mě bavila.
 
Před exkurzí jsem neměla příliš velká očekávání, myslela jsem si že program bude nudný a zdlouhavý, ale byla jsem mile překvapena. Oba lektoři měli program velice pěkně připravený a poutavě nám předali veškeré informace. Nejvíce mě zaujala část, kdy jsme se byli podívat k restaurátorce a do depozitáře. Část s workshopem mi přišla velice přínosná, protože to nebyl pouze suchý výklad, ale všichni byli zapojeni. Celkově hodnotím 8/10.
 
 
Moc jsem nevěděla, co od toho čekat ale bylo to lepší než jsem čekala. Příběh s Hauptmanem mě bavil a přišlo mi to jako dobrý způsob výuky. Exkurze se mi líbila a dozvěděla jsem se nové věci. 
 
Exkurze byla vydařená, archiv nabídl zajímavé věci, ale věřím, že by se daly najít i zajímavější materiály, jinak ale vše povedené. Zvlášť mě zaujal dokument o Donaldu Trumpovi (dostal se do hledáčku StB jako manžel Ivany Zelníčkové).
 
Exkurze se mi líbila. První část byla zajímá. Možná bych se raději něco více dozvěděla o restaurování archiválií, třeba se i podívala, jakým způsobem to probíhá. Druhá část mě až tolik nezaujala. 
 
Tato exkurze byla zajímavější, než jsem osobně čekal, a překvapivě i druhá část byla dosti interaktivní. Byli jsme dobře seznámeni s archivem a vším, co se toho týká. Zjistili jsme, jaké informace se tam skladují. Lidé, kteří nás tím provázeli, byli přívětiví. V druhé části jsme se ponořili do jednoho z příběhů uložených v archivu. Za mě to bylo kvalitně a dobře zpracované.
 
Bylo zajímavé se ponořit díky workshopu do doby normalizace a pátrat po tom, co se mohlo stát. Zjistil jsem, jak se renovují archivní spisy a kolik je s tím práce. Musím říct, že exkurze předčila mé očekávání.

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

JUDr. Václav Král

JUDr. Václav Král (29. 11. 1926-11. 5. 2021), jeden z nestorů české advokacie, lingvista, cestovatel a spisovatel, významný absolvent Reálného gymnázia v Nymburce v roce 1946, který nikdy na svou střední školu nezanevřel a byl až do své smrti v častém kontaktu jejím současným vedením.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První železobetonový most

červenec 1903

V Přerově byl přes řeku Bečvu postaven první železobetonový most v Českých zemích.

Nejčtenější

31.05.2024

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.