Víte, co je ABS?

Víte, co je ABS?

Pokud si myslíte, že to je Anti-Blokovací Systém, který zajišťuje u vozidel maximální brzdný účinek, jste na omylu! Pro historiky je to ARCHIV BEZPEČNOSTNÍCH SLOŽEK.

Právě tam, na Branické náměstí v Praze, se vypravili studenti předmaturitního a maturitního dějepisného semináře v úterý 20. 12. ; kromě seznámí s fungováním archivu, návštěvy restaurátorské dílny a depozitáře s archiváliemi absolvovali workshop Divadlo na Hostýně.

Viděli jsme jejich depozitář, kde uchovávají spisy, pan Geier nám vysvětlil, jak archiv funguje a co práce archiváře a restaurátora obnáší a  ukázal nám postupně celý archiv. Například jsme se dozvěděli, že v tomto archivu mají 20 km materiálu. Mimo jiné jsme si na jejich stránkách mohli najít, jestli nějaký náš příbuzný nebyl v hledáčku StB nebo nebyl její součástí. V druhé části naší exkurze jsme si pomocí materiálů zkusili odhalit příběh jistého Emila Hauptmanna a jeho přátel, kteří se dostali do konfliktu i minulým režimem. 

Exkurze se mi líbila. Bylo zajímavé vidět všechmy archivy, kde se dalo najít mnoho složek na občany tehdejší  Československa. Ještě zajímavější byl následný workshop, kde jsme mohli sestavit celý příběh díky dochovaným spisům od STB.
 
 Na konec jsme se vrátili zpět do zasedací místnosti, kde jsme měli workshop, jehož obsahem byla práce se spisem případu Emila Hauptmanna z roku 1974. Spis obsahoval různé fotky a výpovědi z výslechů. Celá exkurze byla podle mě velmi zajímavá a osobně mohu říct, že mě bavila.
 
Před exkurzí jsem neměla příliš velká očekávání, myslela jsem si že program bude nudný a zdlouhavý, ale byla jsem mile překvapena. Oba lektoři měli program velice pěkně připravený a poutavě nám předali veškeré informace. Nejvíce mě zaujala část, kdy jsme se byli podívat k restaurátorce a do depozitáře. Část s workshopem mi přišla velice přínosná, protože to nebyl pouze suchý výklad, ale všichni byli zapojeni. Celkově hodnotím 8/10.
 
 
Moc jsem nevěděla, co od toho čekat ale bylo to lepší než jsem čekala. Příběh s Hauptmanem mě bavil a přišlo mi to jako dobrý způsob výuky. Exkurze se mi líbila a dozvěděla jsem se nové věci. 
 
Exkurze byla vydařená, archiv nabídl zajímavé věci, ale věřím, že by se daly najít i zajímavější materiály, jinak ale vše povedené. Zvlášť mě zaujal dokument o Donaldu Trumpovi (dostal se do hledáčku StB jako manžel Ivany Zelníčkové).
 
Exkurze se mi líbila. První část byla zajímá. Možná bych se raději něco více dozvěděla o restaurování archiválií, třeba se i podívala, jakým způsobem to probíhá. Druhá část mě až tolik nezaujala. 
 
Tato exkurze byla zajímavější, než jsem osobně čekal, a překvapivě i druhá část byla dosti interaktivní. Byli jsme dobře seznámeni s archivem a vším, co se toho týká. Zjistili jsme, jaké informace se tam skladují. Lidé, kteří nás tím provázeli, byli přívětiví. V druhé části jsme se ponořili do jednoho z příběhů uložených v archivu. Za mě to bylo kvalitně a dobře zpracované.
 
Bylo zajímavé se ponořit díky workshopu do doby normalizace a pátrat po tom, co se mohlo stát. Zjistil jsem, jak se renovují archivní spisy a kolik je s tím práce. Musím říct, že exkurze předčila mé očekávání.

Aktuální informace

02.05.2023

Přijímací řízení ukončeno.

Celý článek
06.02.2023

Pro školní rok 2023/24 hledáme nové učitele...

Celý článek
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kongres historiků

1. duben 1903

Začal mezinárodní kongres historiků v Římě. Čestným předsedou byl zvolen Theodor Mommsen.

Nejčtenější

14.05.2023

Letošní školní rok je poměrně bohatý na výjezdy našich studentů do Francie (psali jsme zde nebo zde). V týdnu od 8. do 12. května jsme ale měli možnost vyzkoušet si i role hostitelů a na gymnáziu přivítat francouzské spolužáky. Týden po návratu naší poslední skupiny z Francie jsme si opět povídali francouzsky.

celý článek
25.05.2023

Dne 25. května jsme se celá skupina našeho Dofebufetíku vypravila na setkání účastníků programu DofE s princem Edwardem. Na akci jsme měli za úkol představit náš projekt princovi, čehož se ujaly zakládající členky Dofebufetíku a zajistit občerstvení. Naše zážitky z celého dne se pár z nás snažilo sepsat v následujících větách.

celý článek
12.05.2023

     Celkem 3 hrací dny v tomto týdnu přinesly řadu zajímavých výsledků. Kubátovy kočičky si připsaly první ztrátu v podobě remízy s Air Ball Lovers (17:17); Plevíti ukazují, že se nezaleknou ani o 6 let starších soupeřů a v úvodu pátečního zápasu zle zatápěli československému uskupení Gerlach - zašlo to tak daleko, že se musel Peter Kováčik přezout z pantoflí a povzbudit svůj tým i na hřišti. Výsledek 21:17 a pochvala pro nejmladší účastníky turnaje, kteří jasně ukazují, že se s nimi bude muset v blízké budoucnosti počítat i na medailové pozice. Uznání za svůj přístup k zápasům s mladšími spolužáky zaslouží ve skupině B nejen Gerlach, ale i sextáni z týmu Mňau - jejich 3 body za výhru mají z tohoto pohledu výrazný přesah, za což jim patří dík:) 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.