Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Milada McGrathová vystudovala na Filozofické fakultě obor anglistika-amerikanistika, kromě toho absolvovala na Univerzitě Karlově v Praze i Fakultu tělovýchovy a sportu. Od roku 1992 byla sedm let redaktorkou české sekce BBC World Service v Londýně, v letech 2001-2006 redaktorkou české redakce BBC v Praze (kde dosud pracuje externě). Od roku 2006 můžeme slýchat její komentáře a vídat ji na obrazovce České televize jako redaktorku zahraniční redakce. Její reportážní vstupy bývají ve večerní zpravodajské relaci Události ČT téměř každodenně, kromě toho připravuje reportáže i pro pořad Horizont ČT24, který běží na tomto zpravodajském kanále každý všední den a v neděli večer. Přináší aktuální informace o dění ve světě.

Milada McGrathová se také celou svou profesní kariéru zabývá překlady z angličtiny. Již jako začínající překladatelka na sebe upozornila v prvním ročníku Překladatelské soutěže Jiřího Levého, kde v roce 1993 obsadila v oboru próza 2. místo (1. místo nebylo uděleno). Ve stejné soutěži o dva roky později obdržela čestné uznání za překlad náboženského románu Salmana Rushdieho Prorokův vlas. (Překladatelskou soutěž Jiřího Levého každoročně pořádá Obec překladatelů pro začínající překladatele - do 35 let věku. Jiří Levý byl významný český literární teoretik, historik a teoretik překladu.) Od 90. let 20. století přeložila Milada McGrathová už řadu knih, jak je možné se přesvědčit např. na serveru Databazeknih.cz (a též zde).

Bez zajímavosti není ani fakt, že maminkou Milady McGrathové je emeritní profesorka gymnázia Zdena Vencourová, manžel Milady McGrathové působí na škole aktuálně jako lektor angličtiny, jejich syn nedávno maturoval a školou prošli i další rodinní příbuzní.

Zdroje:

Milada McGrathová. Česká televize: Lidé [online]. [cit. 2020-04-12]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/lide/milada-mcgrathova/

Milada Vencourová: ocenění. Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.: Česká literární bibliografie - Literární ceny [online]. 2010 [cit. 2020-04-12]. Dostupné z: http://www.ucl.cas.cz/ceny/?o=1747

Mgr. Jana Smolíková

Mgr. Jana Smolíková, geografka, cestovatelka, polárnice a environmentalistka, která už třikrát v rámci vědeckého pobytu navštívila Antarktidu, maturovala na naší škole v roce 2001.

Lidové divadlo

4. leden 1903

V Praze-Holešovicích zahájilo činnost lidové divadlo Uranie úspěšnou premiérou hry Ladislava Stroupežnického Vojtěch Žák, výtečník.