Školení Holocaust a my, aneb jak jsem se infiltrovala mezi učitele
Ve dnech 16.-19. března proběhl v Praze a v Terezíně seminář Holocaust a my. Stopy ve veřejném prostoru. Seminář zorganizoval Institut Terezínské iniciativy a jako tradičně to byly čtyři intenzivní dny plné tipů a inspirace, jak nelehké téma holocaustu představit ve výuce. Nejmladší účastnicí byla studentka naší školy, Antonie Fraňková.
Téma holocaustu mě zajímá už dlouho a v budoucnu bych ráda učila dějepis. Školení od Institutu Terezínské iniciativy tyto mé dva zájmy perfektně kombinovalo, a tak jsem byla nadšená, když jsem se dozvěděla, že se tohoto školení pro pedagogy můžu zúčastnit.
V rámci čtyřdenního semináře jsme navštívili Terezín, seznámili jsme se s materiály Centropa a s aplikací MemoGIS, podívali jsme se do Jáchymky, bývalé židovské školy, ve které dnes Institut Terezínské iniciativy sídlí a hlavně jsme poznali další aktivity a metody, jak ve výuce problematiku holocaustu žákům přiblížit. Odnesla jsem si i nové poznatky k tématu holocaustu. Překvapilo mě, že dánští Židé vůbec nebyli zařazováni do transportů na východ a že v době, kdy v Terezíně panoval nedostatek vody na hygienu vězňů, si nacističtí dozorci zřídili v Malé pevnosti bazén. Zaujalo mě vyprávění pana Tomáše Krause o vzpomínkách svého tatínka, který koncentrační tábory přežil a brzy po válce o nich vydal knihu.
Bylo úžasné vidět tolik učitelů zapálených pro svůj obor, ochotných se neustále posouvat. Úplně novou zkušeností pro mě byla tvorba plánu hodiny ve skupině. Bylo zajímavé pozorovat, s kolika nápady jsme přišli a kolik různých aktivit je možné na jeden materiál aplikovat. Zaujala mě i metoda dramatizace textu nebo emoční kresby, se kterými jsem se dříve nesetkala. Bylo skvělé poslouchat vyprávění jednotlivých učitelů o projektech, které se svými žáky dělají a mluvit s nimi o tom, s jakými radostmi a starostmi se ve škole setkávají.
Celé školení pro mě bylo opravdu inspirativní. Odnáším si z něj kromě historických faktů i několik nových pedagogických nápadů a těším se, až je v bližší či vzdálenější budoucnosti využiju.
Antonie Fraňková
Děkujeme Institutu Terezínské iniciativy za perfektní organizaci semináře a poskytnuté fotografie.