Setkání v době covidové aneb kam až nás zavedlo pátrání...
Setkání a besedy se zajímavými osobnostmi byly nedílnou součástí výuky na naší škole. Distanční výuka trvá již téměř rok, a tak se i tato setkání přesunula do on-line podoby. Klubu moderní historie však umožnila i setkání, které by i bez covidových omezení bylo obtížné zorganizovat prezenčně, a to s izraelskou historičkou Raquel Orensztajn z památníku Yad Vashem a izraelským hudebníkem Effi Shoshani.
S oběma nás spojilo pátrání po osudu nymburské holčičky Evy Pickové, která se stala obětí holokaustu v průběhu druhé světové války. Členové klubu mapují osudy rodiny Pickových. Raquel a Effi zase mapují příběhy dětských autorů básniček z terezínského ghetta. A protože dvanáctiletá Evička v Terezíně napsala báseň Strach, kterou v loňském roce zhudebnil právě Effi, bylo jen otázkou času, kdy se naše pátrání protnou.
V průběhu našeho setkání zněla angličtina, francouzština, čeština i hebrejština. Nikdo z nás v Izraeli doposud nebyl, takže nás zajímalo úplně vše: co v Izraeli navštívit, co dělat, co ochutnat,… a samozřejmě i cesta, jak se oba dostali k básni Strach a Evičce. Naše izraelské přátele zajímaly podobné otázky.
Zjistili jsme, že pro oba byla úvodní motivací knížka Motýla jsem tu neviděl, která obsahuje přes 4000 kreseb a básniček dětí z Terezína. A mezi nimi byla i básnička Strach. Víme, že Effi zhudebnil ještě i básničku, Myška, kterou v Terezíně napsali kluci Miroslav Košek, Hanuš Löwy a Bedřich Eli Bachner.
Effi byl zase příjemně překvapen zjištěním, kolik členů Klubu moderní historie ovládá hru na nějaký hudební nástroj a bylo patrné, že už přemýšlí, jak toho využít. :)
Společně strávený čas utekl velmi rychle a na řadu otázek nedošlo, a proto se těšíme na další setkání a především na příležitost setkat se osobně.
Za Klub moderní historie Helena Hantonová a Lucie Prokešová