Jaké to je žít a chodit do školy v Ugandě
Školní rok pomalu končí a s ním i seminář 1PB Globální výchova. Jedním z témat, které jsme právě dokončili je školství v rozvojových zemích, pro nás to byla konkrétně Uganda. Studenti 1PB se zúčastnili přednášky o Ugandě, která byla zaměřena na život a hlavně problematiku školství v této východoafrické zemi. Přednášející byla absolventka našeho gymnázia, paní Veronika Formánková, která pobývala v Ugandě celkem 3 roky. V první části svého pobytu pracovala jako učitelka anglického jazyka a občanské výchovy na základních a středních školách - celkem 2 trimestry a potom působila 2 roky jako ředitelka Adopce na dálku© vyslaná Arcidiézní charitou Praha.
Studenti se dozvěděli, že ve třídě může být i přes 200 studentů nebo že gramotnost v této zemi je zatím kolem 66 %. Podrobněji bylo vysvětleno fungování a chápání rodiny v Ugandě nebo náboženská rozmanitost a tolerance. Fotografie ukázaly například i rozmanitost přírody nebo způsob oblékání. Tato přednáška, doplněná krásnými fotografiemi, zajímavým způsobem doplnila výuku semináře a studenti tak mohli lépe pochopit odlišnosti v chápání vzdělávání. Současně jsme propojili toto téma s tématem charitativních organizací a akcí, které spolu s problematikou vzdělání velmi často úzce souvisí.
Jsem ráda, že paní Veronika Formánková mohla tímto způsobem zpestřit naši výuku a těší nás příslib dalších přednášek i v jiných předmětech.
Eva Svěcená