Geologický kurz 6XB a 2.A proběhl na "výtečnou"!
Geologické kurzy jsou jednou z aktivit proejktu Integrace ICT a Geologie v ŠVP Gymnázia Nymburk. Seznamte se s pohledem na průběh kurzu očima studentky 2A Dominiky Morongové!
Je 26. 9. 2011 a naším cílem je horské středisko Rokytnice nad Jizerou, které je zdobené lidovou architekturou. Všichni se velmi těšíme na naší první zastávku, kterou je vrch Kozákov v Českém ráji, kde se nachází Votrubcův lom. Tento lom je znám, jako naleziště drahokamů, k němuž je také připojeno muzeum a brusírna. Nacházejí se zde stopy jaspisu a achátů. Po této zajímavé prohlídce, jsme se pěšky vydali na rozhlednu Kozákov, jenž se do okolí tyčí ve výšce 744 m n. m.
Kozákov se nachází ve středním Pojizeří, které řadíme mezi nejstarší chráněnou krajinnou oblast v Česku (1955). Hlavními dominantami tohoto kraje je právě ona hora Kozákov a zřícenina hradu Trosky.
Druhý den (27.9.2011) byl náročnější. Čekala na nás celodenní túra. Vyrazili jsme směr Dvoračky, odkud jsme pokračovali směrem k Růženčině zahrádce a okolo Vrbatovy boudy, až k Pančavskému vodopádu.
Dále jsme viděli Labskou boudu, která byla založena kolem roku 1830. V roce 1965 ji postihl požár a dále byla zrekonstruována. Nakonec jsme došli k svému cíli – pramenu řeky Labe (1386,3 m n. m.), jež protéká dvěma státy: Českou republikou a Německem, přičemž se do ní vlévá 12 významných přítoků. Po této cestě si vybudovala mnoho klikatých meandrů.
Třetí den (28.9.2011) byl odpočinkový. Na ráno si na nás profesoři připravili orientační běh v okolí naší chaty. Tento závod vyhrála dvojice Nováková a Vosejpková. Odpoledne jsme si udělali malý výlet do města.
Předposlední den (29.9.2011) jsme měli objednaný autobus, kterým jsme si dojeli do Harrachova. Navštívili jsme zde hornické muzeum. Zdejší ložisko je známé již od poloviny 18. století. Hlavní žilná výplň je tvořena fluoritem, barytem, galenitem a křemenem. Tento důl fungoval velmi krátkou dobu, pouhých 35 let. Dne 30.9.1992 byla těžba ukončena jako nerentabilní, z důvodu zaplavování štol.
Při cestě zpět do chaty jsme navštívili známý Mumlavský vodopád, kde se nacházejí až 12 metrů vysoké skalní bloky s četnými prohlubněmi - tzv. Čertovy oky
Také jsme mohli vidět obří hrnce, což jsou válcovité prohlubně veliké od několika centimetrů po několik metrů. Vznikají ve výchozech nebo balvanech tvrdších hornin v řečištích toků vlivem vířivé činnosti vodního proudu, unášejícího písku, oblázky a valouny. Obří hrnec, který jsme viděli, patří k největším v Krkonoších. Měří přibližně 6x7 metrů a je 2,5 metru hluboký.
Poslední den (30.9.2011) byl již věnován opakování získaných znalostí formou písemné práce a praktického poznávání minerálů a hornin. Závěrečnou zkouškou z Geologie „prošli“ všichni studenti kurzu.
Po tomto adrenalinové zážitku se již všichni věnovali balení osobních věcí a úklidu chaty. V odpoledních hodinách se kurz přesunul na dolní parkoviště, kde dychtivě vyhlížel autobus. Jistým oživením byla pro několik studentů a oba profesory návštěva pouťových atrakcí.
Před pátou hodinou se stařičká Karosa rozjela zpátky do Nymburka.
Geologický kurz splnil své stanovené cíle a celkové hodnocení je podle slov vedoucího kurzu „výtečné“!
Poděkování patří všem studentům za přístup k tomuto kurzu, panu kolegovi Lukáši Liptákovi za pomoc s organizací celého kurzu a v neposlední řadě i dotacím z projektů EU.
Prof. Michal Hrstka
Text: Dominika Morongová 2.A
Kompletní fotogalerie (klikněte na odkaz)