Dějiny jako trauma - Tragické události dějin ve vzdělávání

Dějiny jako trauma - Tragické události dějin ve vzdělávání

Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Muzeem romské kultury uspořádal v pátek 27. září v Letech u Písku seminář s názvem Dějiny jako trauma. Seminář sliboval inspiraci, jak obohatit klasickou výuku dějin a jak se žáky pracovat na místech spojených s tragickými událostmi. Konal se přímo v prostorách bývalého vepřína, který byl postaven na místě romského koncentračního tábora.

V dnešní době je již standardem doplňovat výuku dějepisu tematickými exkurzemi, aby si žáci „osahali“ události v místě dění. V případě plánování návštěvy míst, která jsou spojená s nějakou traumatickou či velmi tragickou událostí, je třeba přemýšlet i v etickém kontextu, s ohledem na pietu místa. Proto byla nabídka účasti na daném semináři tak lákavá a musím přiznat, že seminář nad míru splnil očekávání.

Organizátoři připravili pro zájemce z řad především pedagogů velmi praktický seminář. V první části byli účastníci, v rolích žáků, rozděleni do skupinek po třech. Každá skupina vybavená tabletem s aplikací prošla pietní místo a areál bývalého vepřína a plnila předem připravené úkoly. Bonusem návštěvy, i když možná předem neplánovaným, bylo setkání s panem docentem Pavlem Vařekou, vedoucím katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který na místě bývalého vepřína vede archeologický výzkum a mohl nám v předpremiéře představit výsledky výzkumu, které byly oficiálně představeny na tiskové konferenci 3. 10. 2019.

Odkaz na tiskovou konferenci naleznete zde

V odpolední části semináře jsme se již shromáždili ve společenském sále v Letech, kde došlo k reflexi dopolední práce a k diskuzi o využití podobné aktivity v pedagogické praxi.

Seminář hodnotím velice pozitivně. Náplň semináře i setkání s řadou kolegů bylo velmi inspirativní a věřím, že v naší škole dokážeme možnost vyvézt naše studenty na podobná místa využít.

Chtěla bych velmi poděkovat organizátorům za výbornou organizaci celého semináře a za možnost se ho zúčastnit.

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. MgA. Josef Krofta

prof. MgA. Josef Krofta (30. 3. 1943-18. 3. 2015), divadelní režisér, loutkoherec a vysokoškolský pedagog, držitel prestižní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství, absolvoval v roce 1960.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.