Septimám a 3A to prošlo
Septimy a 3A absolvovaly 2. a 3. května zážitkový workshop organizace Post Bellum Tak tohle neprojde! ve Skautském institutu v Praze na Staroměstském náměstí. Studenti měli možnost na vlastní kůži začít 70. léta 20. století v Československu.
Anotace z webu Post Bellum naznačuje, o co šlo: Deset přátel se schází, aby společně oslavili narozeniny jednoho z nich. Není to úplně klasická oslava, dárkem pro oslavence je četba samizdatového vydání hry Largo Desolato od zakázaného autora Václava Havla. Zdá se, že nezůstane jen u toho. Co jsou účastníci oslavy ochotni obětovat pro svobodu slova? A mohou si mezi sebou věřit?
Zde jsou postřehy a dojmy našich studentů:
Exkurze se mi moc libila, už jen kvůli tomu, že se to týkalo tématu, které mě zajímá a moc o něm nevím. Chtěl jsem se dozvědět jak to měli naši prarodiče. Určitě mě zaujalo, jak to v tehdejší době fungovalo a jak probíhalo například to pašování knížek přes hranice. Naučil jsem se také mnoho nových slov, o kterých jsem neměl vůbec ponětí, že existují. Prostředi Skautského institutu bylo velmi zajímavé a líbilo se mi, jak to je pojaté - jako takova větší kavárna. Exkurze byla povedená a určitě se mi vyplatilo přijit o 150 Kč..
Workshop byl dobře vymyšlen a lektoři byli úžasní. Líbil se mi systém hraní si na přidělené role. Dozvěděl jsem se něco více o historii a problematice cenzury. Z mého pohledu to byl příjemně strávený den.
Workshop na mě působil relativně pozitivně. Mnoho lidí v mém okolí často vzpomíná na minulý režim, takže bylo skvělé ujasnit si pojmy, dostat lepší vhled do procesů za dob komunismu a poznat další příběhy ostatních lidí. Ocenil bych více času na práci, nebo trochu zkrouhnout program.
Nic vyloženě mě nezaskočilo, ale workshop se mi líbil a byl podle mě udělán zajímavě. Lektoři byli ok, pracovali s námi a pomáhali nám posouvat hru dál. Téma mě také bavilo, je to jedno z nejtěžších období našich dějin 20. století, je podle mě velmi zajímavé.
Z celého workshopu mám dobrý pocit, moc se mi to líbilo. Lektoři vysvětlovali vše srozumitelně a líbilo se mi jejich zapojení do výslechu StB. Překvapilo mě, za co všechno se mohli lidé z té doby dostat do problémů. Skautský institut byl hezký a měl příjemnou atmosféru.
Tento workshop má velmi dobrou myšlenku a myslím si, že mi toho spoustu dal, hlavně co se týká pojmů spojených s komunismem. Jediné, co mě mrzí, byl časový pres, na některé úkoly by bylo potřeba více času.
Dozvěděl jsem se, nebo spíš utvrdil v tom, že to v dobách komunismu nemeěii opravdu jednoduché. Psychický nátlak byl obrovský. I z mé role jsem se dozvěděll, že nemohli veěřt nikomu - byli zde tajní donašeci StB. Lektoři byli fajn. Skautský institut je zajímavé prostředí i pro odpočinek. Celkově bych tomu dal 9/10.
Líbila se mi atmosféra, kterou lektorky vytvořily, i prostory Skautského institutu, kde se workshop odehrával. Díky programu jsem si uvědomila, do jakého dilematu se dostávali lidé, kteří chtěli aktivně bojovat proti režimu, ale zároveň nechtěli vystavovat své blízké nebezpečí.