RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, kvantový a výpočetní chemik, který se zabývá vývojem nových léků a organizační prací ve vědě, maturoval na našem gymnáziu v r. 1969.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., nymburský rodák, vychodil základní školu v Loučeni a pokračoval na Střední všeobecně vzdělávací škole (tehdejší oficiální název gymnázia), kde složil maturitní zkoušku. Díky svým učitelům si oblíbil přírodní vědy, nejvíce chemii, fyziku a matematiku. Po absolutoriu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, obor fyzikální chemie, dosáhl v rigorózním řízení i titulu doktora přírodních věd (obojí v roce 1975). Diplomovou práci na téma "Slabé mezimolekulové interakce" psal a obhájil pod vedením prof. Pavla Hobzy. V Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) tehdejší ČSAV studoval u prof. Rudolfa Zahradníka složky nukleových kyselin metodami kvantové chemie. Vědecký titul kandidát věd obhájil v roce 1979. Na ÚOCHB zůstal působit jako vědecký pracovník, později vedoucí oddělení, a v letech 2002-2012 jako jeho ředitel.

Rok strávil vědeckou prací v týmu nositele Nobelovy ceny za chemii Roalda Hoffmanna na Cornellově Univerzitě v Ithace (USA), kde se věnoval teoretickým výpočtům komplexů přechodných kovů. Díky prestižnímu Humboldtově stipendiu působil dva roky na Univerzitě Johanna Wolfganga Goethe ve Frankfurtu nad Mohanem (SRN). Tam navázal vědeckou kooperaci s prof. Hansem Bockem, která pak pokračovala i po návratu do vlasti. V roce 1995 zahájil jako visiting researcher spolupráci s prof. Josefem Michlem na Coloradské univerzitě v Boulderu (USA). Tato spolupráce trvá dodnes a nasměrovala dr. Havlase na studium relativistických efektů v organických biradikálech a později na nový fyzikální princip vedoucí ke zvýšení účinnosti solárních článků s názvem "štěpení singletu". V tomto oboru patří dr. Havlas k průkopníkům. Za éry jeho ředitelování na ÚOCHB se z ústavu stalo mezinárodně uznávané výzkumné pracoviště, hlavně díky úspěchům v oblasti vývoje nových léků. Celosvětového úspěchu dosáhl ústav v té době ovšem především zásluhou prof. Antonína Holého (který řídil ÚOCHB před dr. Havlasem) díky unikátním léčivům proti virům. V současné době má dr. Havlas na ústavu pozici "čestného profesora" (Honorary Chair). Dr. Havlas se věnuje kvantové a výpočetní chemii, struktuře a dynamice molekulových a biomolekulových systémů, vodíkové a nepravé vodíkové vazbě, vývoji léků, zabývá se excitovanými stavy a materiály pro solární články. Publikoval více než 150 původních vědeckých prací v renomovaných časopisech a napsal čtyři odborné knihy.

Kromě členství v řadě vědeckých institucí, nadací a vládních organizací byl mj. i členem organizačního kolektivu pro přípravu české účasti na výstavách EXPO 2010 v Šanghaji (Čína) a 2015 v Miláně (Itálie). Vliv (citovanost, impakt) jeho vědeckých článků, měřený h-indexem, je 37. K porovnání lze použít např. h-index výše zmíněného prof. Holého: 53 (protože vyvinul účinnou látku proti HIV/AIDS). Vedle vývoje nových léků se doktor Havlas zabývá organizační prací ve vědě. K říjnu 2017 je mj. místopředsedou AV ČR a předsedou Učené společnosti ČR.

Dr. Havlas získal v roce 2001 nejvyšší vědecký titul doktora věd (DrSc.). V roce 2001 byl oceněn Cenou Učené společnosti České republiky a v roce 2002 byl zvolen řádným členem této společnosti. V roce 2007 obdržel Medaili Jana Hellicha za úspěšné prosazení se v oboru a sounáležitost s městem Poděbrady. V roce 2011 dostal Medaili České společnosti chemické za přínos přírodním vědám a v roce 2013 získal nejvyšší ocenění Akademie věd České republiky „De scientia et humanitate optime meritis“.

Se ženou Marií žije v Poděbradech. Vysoké pracovní, organizační a společenské zatížení kompenzuje řadou koníčků. Houbaření patří k jeho nejmilejší činnosti, ale věnuje se i domácí výrobě sýrů, což je pro něj vlastně "praktikum z aplikované biochemie". Zajímavostí je rovněž přátelství manželů Havlasových s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a jejím mužem, které vzniklo během stáže tehdy mladé východoněmecké vědkyně z Univerzity v Lipsku v ÚOCHB. Merkelová Havlasovy v Poděbradech několikrát navštívila, stejně jako doktor Havlas zase úřadující paní kancléřku v Německu.

Zdroje:

Havlas Zdeněk: Řádní členové Učené společnosti. Učená společnost České republiky [online]. [cit. 2017-10-30]. Dostupné z: https://www.learned.cz/cz/clenove-ucene-spolecnosti/radni-clenove-ucene-spolecnosti/havlas-zdenek.html

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.: Seznam členů Akademické rady AV ČR. Akademie věd České republiky [online]. [cit. 2017-10-30]. Dostupné z: http://www.avcr.cz/cs/o-nas/struktura/akademicka-rada-av-cr/seznam-clenu-akademicke-rady-av-cr/rndr-zdenek-havlas-drsc/

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ratifikace smlouvy o Panamském průplavu

17. březen 1903

Ratifikací Hayovy-Herránovy smlouvy v americkém Senátu skončilo období právní nejistoty o osudu Panamského průplavu.

Nejčtenější

28.02.2024

FOTOGALERIE Z BESEDY (Z FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY)

Na letošní třetí alumni besedu jsme přizvali absolventa gymnázia z roku 1994. Je jím Mgr. Pavel Snítilý, archeolog a zástupce ředitele Městského muzea v Čelákovicích. V nymburské knihovně ve čtvrtek 29. února 2024 nám od 17.30 hodin popíše mj. moderní archeologické metody v besedě nazvané: Archeologie pod vaším domem?

celý článek
23.02.2024

Milým osvěžením vzdělávacího programu univerzity 3. věku se stala čtvrteční přednáška „naživo“. Běžně se studenti univerzity 3. věku scházejí u on-line přednášek a každé setkání s přednášejícím je proto výjimečnou, slavnostní událostí. Mezi seniory zavítal tentokrát Mgr. Zdeněk Hazdra, Ph.D., dlouholetý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimu, který instituci řídil od roku 2014 do roku 2022. ÚSTR je instituce určená k vědeckému zkoumání a objasňování éry obou totalitních režimů v Československu, komunismu a nacismu.

celý článek
26.02.2024

S velkou radostí oznamujeme úspěch Eduarda Fusse - 3. místo na klání prací s dopravní tématikou v soutěži o Cenu děkana Fakulty dopravní ČVUT 2024. Blahopřejeme.

Nechme promluvit o soutěži samotného Edu z 8OB:

"Dne 23. 2. 2024 jsem měl příležitost se s mou dopravně zaměřenou maturitní prací zúčastnit se 16. ročníku ceny Děkana Dopravní fakulty ČVUT v Praze. Zmiňovaná soutěž je určena pro jednotlivce, ale i dvoučlenné týmy z odborných středních škol a gymnázií."

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.