Úplatky na Gymnáziu Bohumila Hrabala
Setká se politik a podnikatel na benzínové pumpě za městem v době vypisování veřejné zakázky na catering městských slavností. Copak asi řeší? Je politik idealista, nebo prospěchář? Vyklube se z podnikatele poctivec, nebo kmotr? A kdo vlastně schůzku inicioval? Má veřejnost, která kolem zakázky krouží, šanci zjistit, jestli zakázka a její vyhodnocení bylo „čisté“?
Dnes si na gymnáziu studenti právních SVS seminářů a semináře PMV vyzkoušeli sehrát tyto a další role v programu boje proti korupci pořádaného IPUR – Institutem pro udržitelný rozvoj. Projekt vychází ze zjištění, že korupce je pro většinu středoškoláků jen abstraktním pojmem, který nevnímají jako součást svého života, ale přesto ji považují za jeden z hlavních problémů ČR. Průzkumy společnosti Člověk v tísni ukazují, že v letech 2009–2017 považovalo korupci za značný problém 37–47 % studentů, v roce 2020 toto číslo kleslo na 24 %, ale stále se řadí mezi šest největších problémů.
Díky projektu a inscenaci korupčního jednání se z abstraktního pojmu stane korupce „žitou realitou“ studentů a studentek. Na vlastní kůži poznají mechanismy korupčního jednání, a především způsoby, jak jim jako aktivní občané mohou v realitě čelit a přispívat tak k efektivnějšímu využívání veřejných prostředků.