První rok výuky dějepisu ve francouzštině je za námi

První rok výuky dějepisu ve francouzštině je za námi

A jaké jsou názory účastníků? Z pohledu studentů kvinty A, kteří jako první vyzkoušeli tuto výuku, která v sobě zahrnuje klasické české hodiny dějepisu prokládané hodinami v cizím jazyce s využitím metody CLIL, plyne, že předmět nepřidělal mnoho vrásek na čele. 

Je spíše vnímám pozitivně a studenti oceňují jazykový přínos. Během prvního roku studia pominul i strach z nadměrné náročnosti. Předmět je vnímám jako náročnější, ale většina studentů to nevidí jako něco nepřekonatelného. Často bylo také zmíněno rychlejší tempo probírání látky. To je ovšem nutné i v klasickém dějepisu vzhledem k rozložení učiva.

Z pohledu vyučujícího lze říct, že výuka studenty nijak neznevýhodňuje oproti klasickému vyučování dějepisu, spíše naopak. Cizí jazyk působí jako aktivizační prvek a nutí studenty se soustředit. Program prvního ročníku byl splněn bez problémů. O tom, že předmět se dá zvládat i ve FRJ svědčí výsledky ročníkových zkoušek, kde si dějepis vybralo 5 studentů a ti byli ohodnoceni dvakrát jedničkou a třikrát dvojkou. Součástí zkoušek byla i francouzská část testu.

Dalším potvrzením toho, že tato výuka má na gymnáziu své místo, jsou i studentské referáty za obě pololetí. Ve třídě se nalezlo několik prací, které pozitivně hodnotili i francouzští kolegové na Lycée Alphonse Daudet v Nîmes. Nezanedbatelným faktem je také to, že všichni studenti jsou schopní napsat text na odbornější téma v rozsahu několika stran! U současné maturitní zkoušky z FRJ je nejdelší text vyžadován v rozsahu cca 150–180 slov na obecné téma. Jedinou "zásadní" nevýhodou tak zůstává jen počet učebnic, kdy místo jedné mají studenti dvě, jednu vlastní a jednu zapůjčenou:)

Věříme, že přes určitou náročnost, bude výuka dějepisu ve FRJ pro studenty užitečná a pomůže jim jednak zvládnout lépe cizí jazyk a jednak vnímat dějiny i z jiné perspektivy a naučí je o nich přemýšlet. Některým pak může pomoci se třeba i profilovat pro další studium na VŠ.

Přejeme jim všem hodně dalších úspěchů.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

08.06.2024

„Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet.“  ˇPraví jedno japonské přísloví a my na konci vlastního kurzu, můžeme potvrdit, že to pravda jest!

Kurz ekologické výchovy pro studenty biologického semináře započal v pondělí 3. června 2024 a během týdne jsme měli možnost poznávat zajímavá místa na Nymbursku.

celý článek
04.06.2024

V návaznosti na projektové dny spojené s Bohumilem Hrabalem probíhala ve škole také soutěž filmových plakátů. Plakáty k filmu Skřivánci na niti tvořili studenti výtvarné výchovy tříd vyššího gymnázia a můžete je shlédnout ve foyer školy.

celý článek
07.06.2024

V pátek 7.6. se konal již 19. ročník štafetového běhu O pohár ředitele školy. Běžecký závod pořádáme vždy v květnovém či červnovém termínu v okolí hotelu Ostrov. Žáci nižšího gymnázia absolvují 4x 550m okruh, vždy v kombinaci dvou dívek a chlapců. Starší studenti vyššího gymnázia absolvují dvojitou porci, tedy 4x 1100m. Do letošního závodu zasáhlo celkem 9 týmů nižšího gymnázia a 5 týmu gymnázia vyššího. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.