ŠKOMAM 2017

ŠKOMAM 2017

Ve dnech 24. – 26. ledna se skupina žáků vyššího gymnázia zúčastnila Školy matematického modelování na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Absolvovali přednášky, cvičení a seznámili se s matematickým softwarem MATLAB. Během celé akce probíhala také soutěž - ŠKOMAM Cup. O přípravu „výletu“ a doprovod žáků se postaraly M. Krejčíková a H. Mahnelová. Tolik stručné úvodní informace a nyní již pohled samotných účastníků.

Na nymburském nádraží jsme včas a v dobré náladě, ale co se nestalo: překážka na trati! Náš rychlík číslo jedna má zpoždění, je třeba jednat rychle a sehnat na cestu do Kolína náhradní dopravu. Podařilo se! Nervy tečou, do odjezdu našeho expresu zbývají poslední minuty, sprintujeme na nástupiště. Tak jsme to stihli! Zbytek cesty proběhl v klidu, dojeli jsme na místo a ubytovali se v útulných pokojích. Na dobrou noc jsme ještě zhlédli propagační video Technické univerzity Ostrava „Doc. Vlákno – Hey, lamo“.  

                Hned zrána jsme se během první přednášky museli naučit limity a derivace, abychom v druhé přednášce zvládli určité integrály. Naše mozky byly zavařeny. Ve třetí, odlehčující přednášce, jsme viděli důkaz, proč se pí rovná 2. No řeknu vám, samá překvapení. Jako poučení jsme si vzali, že nemůžeme vždy věřit své intuici. Dále vyšli organizátoři vstříc maturantům a zopakovali pravděpodobnost. Celý dopolední program probíhal v budově tvaru létajícího talíře, v jejímž přízemí byl umístěn blok kamene. Byl to ovládací panel? Nevíme. Po obědě jsme byli seznámeni se základy práce v komerčním programu MATLAB. Probrali jsme proměnné, matice, cykly a grafy. Na večeři jsme zašli do blízké pizzerie, ve které jsme se do sytosti najedli, někteří i dvakrát. Během jídla jsme jako správná elita řešili úlohu do soutěže ŠKOMAM Cup.

                Následujícího dne jsme navštívili Národní superpočítačové centrum IT4Innovations. V přednášce, která následovala, jsme se dozvěděli, jak numericky simulovat fyzikální jevy, zejména obecný rovinný pohyb. František Zajíc si zahrál na sličného asistenta, ačkoli přednášející původně chtěl asistentku. Dalších 45 minut jsme se věnovali zlatému řezu, jak ho sestrojit, kde ho najít, kde ho rozhodně nehledat a že není všude tam, kde ho našli ostatní. Na odpoledním cvičení jsme se naučili hazardním způsobem aproximovat číslo pí. Metoda se jmenovala Monte Carlo, podle známé herny a kasina v Monaku. V programu MATLAB jsme si tuto metodu naprogramovali a vyzkoušeli. V druhé, podstatně náročnější části, jsme numericky řešili rovnice. Po programu jsme se šli projít Hlavní třídou a zašli jsme do nekuřácké restaurace Babylon.

                Poslední den nás dopoledne naučili, jak přežít na opuštěném ostrově. Nejobtížnější je samozřejmě zahnat nudu, což jde výborně řešením úloh pomocí Taylorova polynomu. Matematika má mnoho odstínů a barev, my jsme se poté zabývali tou žlutou. V přednášce „Simpsonovi a matematika“ jsme řešili úlohy, které se v tomto seriálu vyskytly a také jsme se dozvěděli, že polovina tvůrců Simpsonových má doktorát z matematiky. Třetí přednáška byla asi ze všech nejslabší. Téma celulárních automatů, hry Game of Life a modelování populací nás nenadchlo. Poslední přednášku této akce měl na starosti pan docent Rokyta z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Byla o rozdílu mezi tvrzeními „neumím“ a „nelze“ a o tom, jak matematicky dokázat, že něco opravdu nelze. Na úplný závěr proběhlo vyhlášením ŠKOMAM Cupu, kde jsme na vítěze ztratili pouze dva body. Ve vlaku cestou domů jsme i přes notné vyčerpání nespali, nýbrž jsme se věnovali psaní tohoto článku, učením se na základy společenských věd a biologii, debatování o kvalitě přednášek, popíjení džusu, který zbyl od včera a podobným bohulibým činnostem.

Společným dílem: Jakub Růžička, Petr Jirout, Světlana Gareeva, Tereza Sloupová, Lukáš Kolbaba, František Zajíc a Lukáš Hrubčík.

Zobrazeno: 3945x

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

07.10.2021

Beseda s významnou absolventkou školy se uskuteční ve čtvrtek 21. října 2021 od 18 hodinPodrobnosti

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

plk. Bedřich Krátkoruký

Plk. letectva i. m. Bedřich Krátkoruký (8. 10. 1913-15. 1. 1943), vynikající pilot a stíhací eso RAF v době 2. světové války, studoval na naší škole ve 30. letech 20. století.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Pissara

12. listopad 1903

Zemřel Camille Pissaro (*10. 7. 1830), francouzský malíř.

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
26.09.2021

Ve čtvrtek 23.9.2021 se do Prahy vypravili i naši francouzštináři z obou septim. Jejich návštěva měla několik cílů. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu