Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku

Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku

15. listopadu se studenti nižšího gymnázia zúčastnili populárně naučného zeměpisného projektu Svět kolem nás, který se v nymburském kině Sokol představil svým prvním dílem: pořadem Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku. Přečtěte si, jak ho hodnotily dvě divačky ze třídy 3TA.

Průvodci programem byli dva lidé, kteří žili na Novém Zélandu 1,5 roku a cestovali zde. Během pořadu nám představili přírodní bohatství Nového Zélandu, jeho geologický vývoj i jeho obyvatele. Vše bylo obohaceno o videa a fotografie. Jako první jsme se dozvěděli něco o původních obyvatelích Nového Zélandu - Maorech, jejich představách o vzniku světa a další Maorské pověsti. Poté už následovaly obecné informace a geografie ostrova. Dále jsme sledovali hlavní město Nového Zélandu Wellington a poté nejlidnatější město Nového Zélandu - Auckland. Potom se dostala na řadu fauna a flóra a již zmíněné přírodní bohatství. V této kapitole jsme mohli vidět např. kráter tektonicky činné sopky a další projevy sopečné činnosti, původní druhy zvířat a rostlin. Nakonec jsme mohli poznat novozélandské národní parky, kterých má země celkem 12. O místních obyvatelích jsme slyšeli několikrát v různých částech prezentace, viděli jsme např. maorské domorodé tance (tato část se obecenstvu podle ohlasu líbila asi nejvíce) nebo život ve vesnicích na vulkanicky činných místech, kde je cítit všudypřítomná síra a pece fungují pouze na těchto párách. Celá prezentace byla velmi zajímavá a myslím že se obecenstvo u ní bavilo.

Anastázie Koutová, 3TA

Logo pořadu

Přínosem programu bylo, že o své cestě na Nový Zéland nám vyprávěli sami cestovatelé, kteří tam pobývali 18 měsíců. Do programu byl zahrnut naučný film, po němž následovala krátká beseda, kdy jsme měli možnost položit otázky, které nás ohledně cesty zajímaly. Myslím, že tato akce byla velice zajímavá – jak z pohledu nás, možná budoucích cestovatelů, tak z pohledu zeměpisného. O Novém Zélandu jsme se dozvěděli spoustu informací ze všech okruhů, zajímavostí, faktů i osobních poznatků.

                                                                                              Barbora Peštová, 3TA

Naši účast zhodnotili také sami tvůrci a průvodci pořadem na svém webu.

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PharmDr. Anetta Härtlová, Ph.D.

Prof. PharmDr. Anetta Härtlová, Ph.D. (*1982), imunoložka, molekulární bioložka, vědkyně v oboru molekulární medicíny, vedoucí samostatné výzkumné skupiny na Institutu biomedicíny univerzity ve švédském Göteborgu, absolvovala nymburské gymnázium v roce 2000.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Návštěva Leopolda II. ve Vídni

17. říjen 1903

Belgický král Leopold II. navštívil císaře Františka Josefa I.

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.