Kvarty v projektu Mezinárodního dne památky obětí holocaustu

Kvarty v projektu Mezinárodního dne památky obětí holocaustu

Ve čtvrtek 8. února se obě naše kvarty vydaly do Židovského muzea v Praze, kde se zůčastnily aktivit projektu k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Náplní projektu byla beseda s pamětníkem, návštěva Pinkasovy synagogy a závěrečné zpracování tématu. Studenti obou tříd se tak zařadili do skupiny asi 600 studentů z celé republiky, kteří měli možnost se do nového projektu zapojit, setkat se se zajímavou osobou a udělat si obrázek na aktuálně skloňovaté téma holocaustu i jiným způsobem, než jen studiem učebnice. 

Ve čtvrtek 8. února se třídy 4KA a 4KB vydaly na exkurzi do Prahy. Naším cílem bylo Židovské muzeum a Pinkasova synagoga. Ráno jsme se všichni úspěšně sešli a vyrazili vlakem na Masarykovo nádraží, cestou jsme nabrali zbylé spolužáky a učitelé si alespoň na chvíli mohli oddechnout, že jsme všichni. Poté jsme absolvovali krátkou procházku do malé budovy Židovského muzea.

V muzeu jsme se usadili a hned na úvod nám byl promítnut úvodní film o životním příběhu paní Dagmar Lieblové, která jako jediná ze své rodiny přežila holocaust. Paní Lieblová  se narodila roku 1929 v Kutné Hoře, pocházela ze židovské rodiny a v dětství a dospívání si prošla nejdříve ghettem Terezín, koncentračním táborem Osvětim, nucenými pracemi v Hamburku a nakonec koncentračním táborem Bergen-Belsen. Něco takového si dnešní mládež ani nedokáže představit. Proto byl pro nás tento film velmi zajímavý a hlavně dojemný. Stejně tak i následná beseda s paní Lieblovou, kde jsme se dozvěděli mnohem více ze života českých židů v době války z pohledu osoby, která to celé zažila.

Dalším bodem naší exkurze byla Pinkasova synagoga, která se dnes již nevyužívá k bohoslužbám, ale jako památník téměř 80 000 českých a moravských židů, kteří se stali oběťmi holocaustu. Na zdech Pinkasovy synagogy jsou ručně napsaná jména všech spolu s daty narození a úmrtí, jména jsou řazena podle měst, ze kterých oběti pocházely. Mezi nepřeživšími židy jsme našli i židy, kteří pocházeli z Nymburka. Dále jsme si prohlédli několik desítek kreseb a maleb dětí z Terezínského ghetta, které byly dobrým znázorněním toho, jak se židovské děti v dobách velkého antisemitismu cítily. A jelikož je synagoga stále pietním místem, museli si naši spolužáci nandat čepice nebo tradiční pokrývku hlavy - jarmulku.  Ta se stala vítaným suvenýrem i pro řadu spolužaček. 

Ze synagogy následoval opět přesun do muzea, kde nám byl zadán ,,domácí úkol”, na který jsme dostali měsíc, abychom mohli vstřebat veškeré zážitky a poznatky. Poté nás čekala pouze cesta na vlak a jízda domů.

Děkujeme profesorům, že nám umožnili jet na tuto exkurzi, která byla určitě pro všechny velice poučná, a zároveň si nyní dokážeme představit, jak to tenkrát bylo.

Věra Franeková 4KA a Sára Hušnerová 4KB

 

Poděkování patří i všem zúčastněným studentům za vstřícný přístup a aktivní účast v projektu.

Lucie Prokešová

Aktuální informace

19.11.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D.

Prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D. (*8. 10. 1973), soudce Ústavního soudu ČR, profesor teorie práva na PrF UK v Praze a vůbec první Čech, který dosáhl prestižního titulu doktor právních věd (S.J.D.), maturoval na naší škole v roce 1992.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
05.11.2024

     Po čtrnácti letech nastoupil dívčí tým naší školy ke středoškolské soutěži a nevedl si vůbec špatně. Po úvodní porážce od Mladé Boleslavi jsme nastoupili proti favoritkám turnaje z Benešova, které jsme přesnou a nápaditou hrou přinutili bát se o výsledek do poslední vteřiny. Bohužel prohra o bod nás odsoudila k zápasu o páté místo, ve kterém jsme proti příbramskému gymnáziu od prvních minut kontrolovali výsledek a nakonec vyhráli 21:16, čímž jsme obsadili v krajském kole celkově 5. místo. Celému týmu patří velké poděkování za reprezentaci školy a už v tuto chvíli je jasné, že příští rok naše škola v dívčí soutěži opět chybět nebude!!!

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.