Vyhlášení vítězů soutěže CEMACH - Současný Izrael v Lidicích
Dne 23. 5. 2012 se skupinka studentů Gymnázia Nymburk v čele s paní profesorkou Sedlatou vydala do Lidic, kde proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže CEMACH.
Cemach (hebrejsky výhonek, klíč k poznání) je kreativní soutěž pro studenty středních škol. Jedná se o jedinou soutěž v ČR (1. ročník), která se zabývá poznáváním moderního Izraele. V rámci soutěže se studenti seznámili se současným Izraelem jako moderním, úspěšným a demokratickým státem, atraktivním pro cestování, obchod, vzdělání i kulturní obohacení, a na základě nově nabytých informací zpracovali v průběhu roku kreativní projekty v jedné ze tří různých disciplín: literární, výtvarné a internetové.
Přestože na projektu pracovalo více lidí, na slavností vyhlášení nás nakonec jelo jenom sedm a to: Klára Součková (1A), Adéla Havelková (5QA), Lucie Svobodová (5QA), Alžběta Urbanová (5QB), Matouš Plaňanský (6XA), Karolína Kračmarová (6XB) a Hedvika Schwarzová (6XB). Po příjezdu nás čekal oficiální ceremoniál, během kterého jsme si poslechli úvodní řeč zástupců partnerů soutěže, kterými jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Památník Lidice, Česko-izraelská smíšená obchodní komora a Velvyslanectví státu Izrael, za nějž si pro nás připravil proslov Jeho Excelence pan velvyslanec Levy, se kterým se někteří z nás již setkali během slavnostního večera na oslavu 64. výročí nezávislosti izraelského státu, který se konal v hotelu Praha dne 2. 5. 2012. Poté přišlo na řadu vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií a udílení cen. Přestože nikdo z nás nedosáhl na první dvě příčky a hlavní cena, tedy týdenní zájezd do Izraele, nám utekla, přinášíme si krásné 4. místo, které obsadil Matouš Plaňanský v internetové disciplíně za své webové stránky o izraelských vynálezech a objevech, dále také 6. místo, které uhájila Lucie Svobodová ve výtvarné disciplíně za svou fotku plastiky nejslavnější izraelské mešity, a 8. místo, které získala Adéla Havelková za svůj kalendář s fotkami českých studentů a izraelských památek.
Na závěr bych ráda poděkovala organizátorům soutěže, kteří nám umožnili práci na zajímavém projektu, díky kterému jsme zjistili mnoho informací o moderním Izraeli.
Adéla Havelková
5QA