Studenti na přednášce Alžběta I., její doba a její obraz v díle Benjamina Brittena

Mnohé to asi překvapí, ale poslední dobou jsem propadla nové zálibě – vzdělávání. Nepíšu to jen proto, že tenhle článek hodlám umístit na školní web; najednou mi připadá, že všeobecný přehled, složený ze znalostí dějin, umění, politiky, vědy či jazyků přece jenom má své kouzlo – i když je občas těžké najít jeho smysl. Názornou ukázkou vzdělanosti beroucí dech je Martin Hilský, jeden z hlavních aktérů přednášky o alžbětinské době, na kterou jsem se vypravila  s několika spolužáky z dějepisného semináře a dalšími zájemci z naší školy do Prahy.

To město samotné na člověka dýchne jakousi starodávnou kulturou; přece jen se náhle cítíte být blíž tehdejším lidem uprostřed klikatých dlážděných uliček než na nymburském sídlišti. Musím přiznat, že některé informace naše třída již slyšela při loňské přednášce pana Hilského o Shakespearovi. To ovšem neznamená, že bychom se opět nenechali unést jeho silným zvučným hlasem a velkolepými gesty, kdy nám znovu dokazoval, že co se týče královny Alžběty a tehdejší Anglie, nebudeme schopni se mu nikdy vyrovnat. Jak neskutečně celé to vyprávění znělo a přitom bylo všechno zcela logické a přesně do sebe zapadalo! Královna Alžběta je kontroverzní osobnost, o jejíž vládě i osobním životě panuje mnoho mýtů; zdá se, že i kdybychom ji studovali další tisíciletí, jen stěží se dobereme pravdy. Pan Hilský nám přiblížil především Alžbětiny panovnické úspěchy a jejich dopady na anglickou společnost. Další přednášející Ondřej Hučín, dramaturg Národního divadla, se zaměřil na její psychiku a intimní život, což jsou také témata nově nastudované opery Gloriana od Benjamina Brittena, na níž jsme de facto zhlédli reklamu. Dozvěděli jsme se tedy také něco o anglické hudbě obecně. Vlastně je mi líto, že si většinu toho, co jsem slyšela, samozřejmě nezapamatuji; nemohu potom sršet znalostmi jako tito pánové, které jsem s ohromným obdivem sledovala na stupínku sálu v Clam-Gallasově paláci v Praze.

Kristýna Kutnarová, 7MA

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. František Tuláček

Ing. František Tuláček (7. 8. 1922-26. 10. 2012), pedagog, nestor českého drůbežářství a chovatelství, absolvoval v roce 1941.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Sjezd socialistů Ruska

30. červenec 1903

Na ilegálním druhém sjezdu Sociálně demokratické dělnické strany Ruska v Bruselu (první se konal v roce 1898) vzplanul prudký ideologický boj mezi leninovci s tzv. oportunisty (J. Martova).

Nejčtenější

08.06.2024

„Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet.“  ˇPraví jedno japonské přísloví a my na konci vlastního kurzu, můžeme potvrdit, že to pravda jest!

Kurz ekologické výchovy pro studenty biologického semináře započal v pondělí 3. června 2024 a během týdne jsme měli možnost poznávat zajímavá místa na Nymbursku.

celý článek
04.06.2024

V návaznosti na projektové dny spojené s Bohumilem Hrabalem probíhala ve škole také soutěž filmových plakátů. Plakáty k filmu Skřivánci na niti tvořili studenti výtvarné výchovy tříd vyššího gymnázia a můžete je shlédnout ve foyer školy.

celý článek
07.06.2024

V pátek 7.6. se konal již 19. ročník štafetového běhu O pohár ředitele školy. Běžecký závod pořádáme vždy v květnovém či červnovém termínu v okolí hotelu Ostrov. Žáci nižšího gymnázia absolvují 4x 550m okruh, vždy v kombinaci dvou dívek a chlapců. Starší studenti vyššího gymnázia absolvují dvojitou porci, tedy 4x 1100m. Do letošního závodu zasáhlo celkem 9 týmů nižšího gymnázia a 5 týmu gymnázia vyššího. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.