PSANÍ s „jeZAVčíkem“ pokračuje

PSANÍ s „jeZAVčíkem“ pokračuje

Před několika měsíci jsem na školním webu informoval v článku o výuce psaní na klávesnici počítače na Gymnáziu Nymburk intuitivní metodou, podle programu ZAVIAČIČ. Dnes je za námi 6 měsíců nácviku a sluší se podat informaci, co v  tomto volitelném předmětu, určeném pro tercii a kvartu B, studenti a studentky zatím dokázali.

Jak jsme informovali v úvodním článku, pro nejpilnější studenty máme putovního pejska „jeZAVčíka“, který zatím každý měsíc měnil svého „chovatele“. Po Michaele POLÁČKOVÉ a Tereze MUSILOVÉ, získala v listopadu putovní trofej Markéta HORÁKOVÁ z kvarty, v prosinci Eliška POKORNÁ z tercie. V lednu byl nejlepší zatím jediný z chlapců - Dan URBAN z kvarty B. Dlouhodobě je stále zdaleka nejpilnější studentkou Michaela Poláčková z tercie B, které se podařilo postoupit v nácviku na vynikající 37. místo v aktuálním pořadí mezi 13 tisíci zařazenými studenty z celé Evropy. Má rozhodující podíl na postavení naší školy v konkurenci 214 v soutěži zařazených škol nejen z naší republiky, ale také z Německa, Polska, Slovenska, Rakouska, Holandska, Belgie a dalších zemí. V aktuálním pořadí je Gymnázium Nymburk hodnoceno na 28. místě a třída kvarta B dokonce na 26. místě mezi 422 hodnocenými třídami.

Většina studentů už dobře zvládla psaní všech písmen abecedy a zkouší psaní číslic. Vedle prostého nácviku, je součástí výuky nácvik přesnosti a rychlosti psaní, speciálně připravenými texty, opisem z obrazovky a z listu papíru. Velmi oblíbené jsou on-line PÍSMENKOVÉ HRY a speciální „minutovky“, kterými je výuka oživena a rozšířena.

Do konce školního roku zbývá ještě několik měsíců a je proto naděje, že většina studentů nácvik zvládne tak, aby se pro ně stal běžným způsobem psaní textů a trvalým vkladem, kterým se dobře prosadí u konkurzů při hledání zaměstnání. Ti nejlepší mají možnost získat v této disciplíně „státnici", která je bude v konkurenci dalších uchazečů favorizovat.

Přestože máme zkušenosti z výuky převážně pozitivní, přesto zamrzí, že nevyužili nabídnuté možnosti naučit se psát i další studenti našeho gymnázia, kteří organizovanou výuku pravidelně nenavštěvují. Přesto jich několik psaní zkouší a je třeba jejich snahu ocenit. Nejlepší z nich je Martina ŠUKOVÁ z tercie B.

Také zájem zaměstnanců a profesorů školy je daleko za očekáváním. Bohužel licence, která dovoluje dospělým pracovníkům školy zkusit nácvik zdarma, skončí se závěrem tohoto školního roku. Ještě je stále čas využít nabízené možnosti, jak pro studenty, tak i zaměstnance školy.

Oldřich Suchoradský, vyučující psaní na klávesnici počítače

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Jan Moravec

Jan Moravec (*1993), absolvent Gymnázia Nymburk v roce 2013, je šampionem v silovém trojboji.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Josef Augusta

17. březen 1903

Narodil se Josef Augusta (†4. 2. 1968), český paleontolog. Spolu se Z. Burianem vytvořil paleontologické rekonstrukce velice populární v ČSR i zahraničí.

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
16.11.2023

Dne 16.11. reprezentoval náš dívčí volejbalový tým školu v kvalifikaci na republikové finále ve středoškolské lize. Tentokrát jsme vyrazily daleko, až do Hostinného.  Nejdřív jsme hrály proti Hradci Králové, nad kterým jsme vyhrály po dramatickém tiebreaku. Druhý zápas s Turnovem jsme jednoznačně ovládly a opět vyhrály - 2:0. Náš dnešní úspěch nás poslal na Mistrovství ČR, které se hraje v Jablonci 28.-29.11.2023. 

celý článek
25.11.2023

DOPLNĚNA FOTOGALERIE

Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.

V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.

Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.

Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat  a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.

Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:

Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí,

Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,

Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,

Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,

Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,

Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,

Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,

Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.