Projekt Edison - den čtvrtý
Od druhé do páté vyučovací hodiny probíhala global village, kde se všichni žáci gymnázia mohli obrátit s dotazy na všechny Edisony. Každý měl svůj stánek buď v aule nebo tělocvičně. U stánků jsme měli možnost nejen ochutnat gastronomické lahůdky z jejich země, ale vidět národní obleky, hračky či hudební nástroje. Odpolední program probíhal podle ubytovatelů, kteří své Edisony pozvali na piknik do parku nebo blízké památky.
U Nillum z Kanady jste mohli chutnat palačinky s javorovým sirupem, nebo tzv. poutine utvořený z hranolek a určitého druhu sýru. U Dagmar z Mexika, pokud jste ji stihli obejít v druhé hodině, jste si mohli pochutnat na sladkých i kyselých bonbenech. Dymo nabízel piškoty a čokoládu podobné těm našim českých, nejspíš protože pochází ze slovanské země jako my, Ukrajiny. William z Filipín přinesl zbytek svých posledních dovezených pochutinek, a to sladké bonbony Gueva a sušený ananas.
U asijských studentů byla vidět určitá propojenost kuchyní. Přitom každá země stoluje u trošičku odlišných pokrmů. Na stupni ostrosti polívek se umístili od nejostřejšího: thajské polévky od Pianum, singapurské od Derrena a až nakonec čínské od Yuxuan. Derren přinesl také Kaya zelený dip se sladkou chutí, všem chutnal. Čínské nudle vypadaly i chutnaly jinak než ostatní asijské. Barvu měly světlejší až do bílé a na jazyku se vám tvořila jemná rozvařená chuť. Dále jsme měli možnost ochutnat rýžové sušenky nebo kokosové chipsy. Stánek Mai z Vietnamu oplýval samými sladkými pochoutkami. Největšího úspěchu dosáhl její dezert Che Khúe Bach skládaný z liči, mandlí a hmoty podobné pudinku akorát místo prášku se přidá želatina. Dohromady tyto ingredience tvořili na jazyku příjemný osvěžující nádech.
V pátek se bude konat rozloučení s Edisony.