Příběhy našich sousedů aneb Příběhy, které v učebnicích nenajdete...
V letošním ročníku v regionu Nymbursko - Poděbradsko pracovalo devět týmů, které zpracovaly poutavé příběhy pamětníků, kteří prožili část života v totalitě. Z našeho gymnázia se letos zapojily hned tři týmy složené ze členů Klubu moderní historie z nižšího gymnázia a i čtvrtý nymburský tým z Městské knihovny Nymburk posílili někteří naši žáci.
Slavnostní uvedení všech příběhů proběhne ve středu 12. června 2024.
Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum. Zapojení žáci mají za úkol vyzpovídat pamětníka, případně ověřit a doplnit jeho informace v archivu, literatuře a dalších zdrojích a následně jeho životní osudy zpracovat a vyprávět ve formě audio reportáže nebo video dokumentu.
Všichni mladí badatelé se po dobu více než pěti měsíců scházeli a vyzkoušeli si mnoho aktivit, které jsou blízké dokumentaristům. Absolvovali workshopy vedené koordinátorkou Post Bella, paní Marií Ehrlich, připravili se na setkání s pamětníkem, domluvili si místo a čas setkání a vydali se nahrávat poutavá vyprávění. Následně informace zpracovali do scénářů a vyjeli do Prahy na další workshopy do Post Bella a Českého rozhlasu, kde s pomocí odborníků a profesionálů Matěje Pospíšila a Tomáše Kohouta zpracovali své reportáže. Tím ale celá cesta neskončila. Nyní připravují slavnostní uvedení příběhů svých pamětníků na závěrečné ceremonii, která proběhne ve středu 12. června v Městské knihovně Poděbrady.
Opravdu poutavé příběhy čtyř pamětníků z Nymburka a pěti pamětníků z Poděbradska si můžete prohléhnout zde:
https://www.pribehynasichsousedu.cz/nymburk-a-podebrady/nymburk-a-podebrady-2023-2024
Při slavnostním setkání v Poděbradech pochopitelně nebude chybět ani DofE bufetík. Výtěžek z prodeje výtečných specialit bude věnován Post Bellu na další nahrávání příběhů pamětníků.
Děkujeme všem zapojeným studentům za trpělivou a mnohdy mravenčí práci. Veliké poděkování patří pamětníkům, bývalému atletovi a finišmanovi zlaté štafety z ME v Helsinkách v roce 1971, panu Luďku Bohmanovi, dále bývalému a poslednímu řediteli nymburského cukrovaru, panu Vladimíru Ulrichovi a v neposlední řadě bývalé kantorce a zástupkyni ředitele naší školy, paní Janě Věchtové. Děkujeme všem za čas a chuť sdílet své příběhy a přiblížit tak studentům dobu, o které tak žáci nemusí číst pouze v učebnicích.
A již nyní se těšíme na slavnostní setkání v Poděbradech.