Není lucifer jako lucifer

Pryč jsou doby, kdy znalost latiny byla součástí klasického vzdělání. Před 50 lety bychom pravděpodobně nebyli zaskočeni, že slovo lucifer v sobě neskrývá pouze představu satana, ale překlad latinských slov lux=světlo a ferre=nosit označuje i pravý opak. Lucifer totiž znamená světlonoš.

Možná jste stejně překvapeni jako já a studenti Virtuální univerzity 3. věku při poslední přednášce z oboru Astronomie. Vedle kamery obscury – kamery tmavé, kterou již důvěrně známe z oslav 111. výročí založení školy, existuje již od dob Keplera i kamera lucida – kamera světlá, nejjednodušší zobrazovací přístroje založené na principu vedení světla a přiblížení obrazu bez nutnosti použití zrcadel a čoček.

Ačkoli přednášky Astronomie vystřídal semestrální kurz Barokní architektura v Čechách, téma světlonošů se novým kurzem prolíná dál. V první přednášce se totiž studenti seznámili s významnými barokními architekty, kteří přinášeli světlo nejen do svých staveb, ale i do svého okolí. Zdá se vám, že počet světlonošů v současné společnosti rapidně klesá? Opak je pravdou. Vzhledem k jejich skromnosti a plachosti, je ale potřeba pozorně otevřít oči. Jsem si jistá, že pak nějakého lucifera či luciferku ve své blízkosti najdete.

Mgr. Ilona Drahotová

Zobrazeno: 6114x

Mgr. Žaneta Peřinová

Mgr. Žaneta Peřinová (*1980), novinářka, redaktorka sportovního zpravodajství České televize, absolvovala v roce 1998.

Krajinské výstavy

Červen 1903

Na počátku léta byly v Čechách zahájeny tři významné krajinské výstavy, jež měly představit příslušné kraje, jejich zvláštnosti v oblasti hospodářské, kulturní i společenské.